adnan kosova

ca04c3f3-7ee7-4e68-b61a-809813749b7c.jpg
R D11:06 | 06/02/2020

Fillon seanca në KPA për Prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Kosova. I pranishëm në seancë është prokurori dhe mbrojtësi i tij, Sokol Hazizaj.

Pas kalimit me sukses në Shkallën e Parë të Vettingut, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit ka paraqitur rekomandimin pranë Institucionit të Komisionerit Publik për ankimin ndaj Kosovës.

Komisioneri Publik (IKP) deklaroi se Kosova nuk arrin të justifikoj një shumë të konsiderueshme për blerjen e një apartamenti në Tiranë, me sipërfaqe 98m2. Kjo cenon besimin në publik. Po sipas IKP-së, subjekti ka shmangur Tatimet për vlerën 1 mln e 500 lekë dhe për të ardhurat 2.5 milionë lekë për shitjen e një apartamenti në Korçë.

Sakaq, gjatë seancës u fol edhe për denoncime të qytetarëve ndaj prokurorit Andan Kosova.

“Kanë ardhur denoncime të shumta nga publiku edhe pas afatit 15 ditor, megjithatë nëse vërtetohet e kundërta, ne tërhiqemi. Ka ardhur një denoncim, nëse ju jeni dakord, ne jemi gati ta sjellim. Denoncimi në fjalë ka ardhur në 17 dhjetor 2019, ku pretendohet se Kosova ka lidhje të afërt me persona me precedentë kriminalë, në Berat. Persona, që sipas denoncuesit mund të gjenden edhe në Google”, tha përfaqësuesi i Komisionerit Publik. /abcnews.al

VETINGU-PER-ADNAND-KOSOVEN-1280x720.jpg
ent ela20:11 | 19/12/2018

Prokurori Adnan Kosova në seancën dëgjimore rezultoi i saktë për deklarimin e pasurisë nga ILDKPKI dhe në përputhje me ligjin.

Kosova ka në pronësi një apartament 93 metra katror i blerë për 19.600 dollarë në vitin 1998, teksa disponon edhe një automjet me vlerë 11 mijë euro. Burimi për apartamentin, të ardhurat nga paga, nga puna si pedagog dhe shitja e një tjetër apartamenti në Korçë.

Ndërkohë, Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar  ka dorëzuar një raport me konstatimin se: prokurori Adnan Kosova ka plotësuar saktë formularin dhe nuk ka informacione se ka lidhje me persona të inkriminuar, duke konstatuar përshtatshmërinë në detyrë. Për aftësitë profesionale, komisioni ka analizuar raportin e Prokurorisë së Përgjithshme. Sipas raportit, ka rezultuar se prokurori kryen saktë detyrën e tij. Adnan Kosova u paraqitur pa avokat, ndërsa vendimi i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit do të jepet të enjten paradite. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono