administrata

edi-rama-123.jpg
ad min15:28 | 15/07/2019

Kryeministri Edi Rama ka ndryshuar drejtuesin e tatim-taksave me pretendimin se nuk janë arritur rezultatet e kërkuara. Të njëjtin fat do të pësojnë të gjithë ata përfaqësues të administratës tatimore që po kontribuojnë në rikthimin e fenomenit të korrupsionit ka paralajmëruar kryetari qeverisë.

E hoqi se nuk dha rezultat e në vend të Enton Duros administrata tatimore do të drejtohet nga Delina Ibrahimaj tek e cila pritshmëritë e kryeministrit duken të larta.

“Kemi vendosur të ndryshojmë drejtuesin e përgjithshëm dhe zonja Ibrahimaj që deri dje ka drejtuar INSTAT-in, do të drejtojë Tatimet. Ky është vetëm fillimi i një procesi ndryshimesh në të gjithë hierarkinë”.

Ish-drejtoreshës së INSTAT i kërkoi formalizim të tregut e ndëshkim të atyre që nuk lëshojnë fatura tatimore.

“1574 subjeket vetëm në vijën bregdetare janë të regjistruara në booking, por a janë të gjithë deklarues në Tatime? Çfarë domethënë që të dihet shifra nga booking dhe të mos dihet nga Tatimet se ku janë këta. Masat që legjislacioni parashikon për çdo biznes që nuk punon rregullisht me faturat përkatëse janë të atilla që nuk ia vlen aventura e moslëshimit të faturës”.

Luftë i ka shpallur qeveria korrupsionit, por duket betejë e humbur me vendosjen e kasave fiskale.

“Si mundet të pranohet sot të kemi 15 mijë kasa jo raportuese në biznese që figurojnë aktive nga 112 mijë të tilla. Kujt i kërkohet përgjegjësia çdo ditë lidhur me këtë? kush i mbulon në territor këto pika të kuqe alarmi dhe si mundet që të gdhijë dita e re, java tjetër, muaji tjetër, dhe këto pika të kuqe alarmi të mbeten të kuqe? Pse kompanitë e kasave nuk gjobiten”?

Duke i kujtuar ligjin kryeministri kërkon ndërhyrjen e menjëhershme të tatimeve për të ndaluar fenomenin e korrupsionit që sipas kryeministrit është rishfaqur përsëri.

“Në Sarandë ka apartamente që reklamojnë çmime deri në 550 euro nata. Si mundet që për këto apartamente mos të ketë kontribute në tatime. Skemat e mashtrimit me TVSH-në tek ndërtimi janë zbuluar dhe janë goditur, por nuk janë eliminuar, vazhdojnë”.

Kryeministri Rama njoftoi se do të nisin konsultimet publike për një sistem të dixhitalizuar të faturave tatimore, përmes së cilit do të ketë kontroll në kohë reale të tyre./ABC News Albania 24/7

 

erion-brace-1280x720.jpg
ad min16:10 | 09/07/2019

Qeveria po verifikon të gjithë punonjësit e shtetit që kanë dëmtuar procesin zgjedhor dhe do të largojë nga detyra këdo që provohet të ketë thyer rregullat. Zëvendës kryeministri Erjon Brace, në raportin e tij përpara Komisionit të Ligjeve, tha se tenderët, nxënësit dhe makinat shtetërore nuk u përdorën në funksion të 30 Qershorit.

Një javë pas zgjedhjeve, qeveria bën bilancin e sjelljes së administratës me fushatë. Numri dy i qeverisë raportoi përpara Komisionit të Ligjeve.

Por ndryshe nga qeverisja qendrore që vlerësohet të ketë mbajtur duart larg zgjedhjeve, punonjësit e bashkive opozitare po skanohen nga qeveria. Sa i takon administratës në tërësi, zëvendëskryeministri nuk ngurron të pranojë problemet.

Pranë komisionit të Ligjeve raportoi edhe Avokatura e Shtetit. Bashkim Fino u interesua për 13 milionë euro që familja e Lulzim Bashës fitoi në Strasburg për shkak të prishjes së një pallati në Vlorë nga qeveria e Ramës./ABC News Albania 24/7

632027338-1280x853.jpg
nev ila11:03 | 07/07/2019

Një seri email-esh diplomatike të publikuara në mediat britanike rrezikojnë të cënojnë marrëdhëniet mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Amerikës. Bëhet fjalë për email-et e ambasadorit britanik në Uashington, që në mesazhet për qeverinë qendrore në Londër kritikon ashpër administratën e presidentit Donald Trump.

E paaftë, e dobët dhe e papërgjegjshme. Kështu është etiketuar administrata e presidentit Donald Trump nga ambasadori britanik në Uashington, Sër Kim Darroç. Në email-et e tij, diplomati i Mbretërisë së Bashkuar thotë se Shtëpia e Bardhë është “jofunksionale” dhe “e përçarë” nën udhëheqjen e Donald Trump.

Nga ana tjetër, në mesazhet elektronike të publikuara në gazetën “Meill on Sandej”, Darroç nënvizon se edhe vetë presidenti Trump nuk duhet lënë jashtë kritikave. Ministria e Jashtme britanike, duke reaguar e ka cilësuar publikimin e email-eve një veprim dashakeq, por nuk ka kritikuar saktësinë e tyre. Shtëpia e Baradhë nuk u është përgjigjur ende kritikave, por ato mund të vënë në provë atë që njihet si “marrëdhënie e veçantë” mes Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe.

“Nuk besoj se kjo administratë do të normalizohet, do të jetë më pak e paaftë, më pak e ngathët dhe e pandarë në fraksione”, thotë në mesazhin e tij ambasadori Darroç.

Ai shton se, pavarësisht se Trump u duk më i përulur gjatë vizitës shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar, administrata e tij vazhdon të mbetet egoiste dhe e prirur ndaj politikës “Amerika e Para”.

Dallimet mes Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë për ndryshimet e klimës, lirinë e medias dhe dënimin me vdekje mund të vihen sërish në dukje, në një kohë kur dy vendet po përpiqen të përmirësojnë lidhjet tregtare që do të jenë në fuqi pasi Britania të dalë nga BE-ja./ABC News Albania 24/7

edi-rama-4.jpg
ad min15:28 | 04/04/2019

Shërbimi në administratën publike është përmirësuar. Janë këto përfundimet e një anketimi të kryer nga qeveria që u bë publik nga kryeministri Edi Rama në takimin me koordinatorët e platformës së bashkëqeverisjes.

Dhënia fund e sorollatjes është qëllimi i takimit të përjavshëm të kryeministrit Edi Rama. Si një shtet brenda shtetit është shndërruar platforma e bashkëqeverisjes që ndreq gabimet e administratës.

Disa kanë pak muaj që ankohen se nuk marrin pensionin që u takon apo nuk saktësojnë mbiemrin që kanë. Të tjerë sjellin shembuj se prej më shumë se 10 vjetësh nuk marrin dot certifikatën e pronës apo dokumente të tjerë. Kur arrijnë në pikën e fundit të problemit të pazgjidhur kryeministri Rama sugjeron t’i drejtohen adresës shqiperiaqeduam.al.

“Në momentin që afati i marrjes së përgjigjes skadon dhe ju nuk e keni marrë përgjigjen, mos prisni, mos u sorollatni, mos kërkoni rrugë të tjera, mos lejoni t’ju shikojnë nga xhepi, mos kërkoni deputetin, kushëririn, krushkun e me radhë. Thjeshtë një klik shqiperiaqeduam.al dhe menjëherë keni qeverinë në krahun tuaj”, tha Rama.

Pranon që ka ende probleme me institucionet shtetërore. Burokracitë nuk janë shmangur ende nga zyrat e institutit të sigurimeve shoqërore, zyrat e gjendjes civile, por dhe shumë hallkave të tjera, megjithatë krahasuar me një vit më parë është më optimist.

“Kemi bërë një anketim ditët e fundit kombëtar lidhur me perceptimin e publikut për shërbimet. Dhe me kënaqësi kemi konstatuar se ka një përmirësim në këtë perceptim”, tha kryeministri.

E siç ndodh rëndom në një ditë të tillë, falenderimet janë pa kursim.

Qytetari: Me thënë të drejtën zoti Kryeministër kështu nga larg ju jeni shumë i ashpër, por gjysmën e emocionit ma keni hequr se dukeni tamam pa komplimenta si një shok i vjetër.

Edi Rama: Më vjen keq që dukem nga larg shumë i ashpër, por edhe kaq i butë sa t’u duka ty nuk jam.

Qytetarja: Dua të falënderoj drejtoreshën zonjën Eridana Çano. Nga ju në kaq pak kohë kam mësuar shumë dhe jam e sigurt se do mësoj dhe shumë më shumë.

Edi Rama: Me falenderimin që bëre tani të rregullojnë shtrigat e tjera. Në fakt shaka është, por gjysma e së vërtetës./abcnews.al

trump.jpg
ad min20:18 | 15/12/2018

Zhgënjimi nga zgjedhjet e mesmandatit dhe frika për një dështim në sigurimin e një mandati të dytë si president kanë detyruar Donald Trump të pastrojë stafin e tij. Vetëm një javë pasi njoftoi largimin e shefit të personelit të Shtëpisë së Bardhë, kreu i shtetit ka sakrifikuar “oficerin” e dytë.

Sekretari amerikan i Punëve të Brendshme, Rajan Zink është zyrtari i dytë i lartë i administratës Trump që do të largohet pas zgjedhjeve të mesmandatit që rezultuan me humbjen e Kongresit nga republikanët. Vetë presidenti Trump konfirmoni lajmin përmes një postimi në Twitter, ku falenderonte Zink për punën e bërë, duke vlerësuar se gjatë detyrës së tij është arritur shumë. Kreu i shtetit shtoi se do të caktojë pasuesin e tij javën e ardhshme.

Zink, ish-anëtar i forcave speciale elitë Navy Seal dhe ish-kongresmen në Montana, ishte përfolur për një sërë shkeljesh, mes të cilave abuzimi me një marrëveshje prone, si dhe shpenzimet e tepërta në udhëtimet e tij, duke përdorur helikopterë të policisë dhe avionë privatë. Sidoqoftë, ende nuk dihet nëse Zink ka dhënë dorëheqjen apo është shkarkuar.

Departamenti i Punëve të Brendshme mbikëqyr pronat federale, përfshirë këtu parqet kombëtare si Josemit dhe Jellouston. Zgjedhja e Zink kishte shkaktuar reagimin e aktivistëve që e akuzonin atë se ishte peng i korporatave që ndotin ambjentin. Lajmi për largimin e tij vjen vetëm një javë pas njoftimit se shefi i personelit në Shtëpinë e Bardhë, gjenerali Xhon Kelli do të largohet nga detyra në fund të vitit. ditën e premte, presidenti Trump emëroi si pasardhës të tij Mik Malveni, që aktualisht mban postin e shefit të zyrës për buxhetin dhe financat./abcnews.al

 

RAMA-GJONAJ-PER-BASHKEQEVERISJEN-1280x720.jpg
ent ela13:54 | 19/09/2018

Të mërkurat nuk do të jenë sjellin vetëm dëshmi të zgjidhjes së problemeve nëpërmjet platformës së bashkëqeverisjes por edhe rastet e punonjësve të administratës që kanë shkelur ligjin. Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj publikoi 9 zyrtarë që janë larguar nga detyra pas ankesave në portalin e bashkëqeverisjes.

Edhe këtë javë kryeministri Edi Rama prezantoi zgjidhjen e problemeve të qytetarëve përmes platformës së bashkëqeverisjes.

Falenderimet janë bërë mëse të zakonshme në takime të tilla, por ankesat nuk i kursejnë kur kanë përballë kryetarin e qeverisë.

Qytetari: Kam disa probleme të tjera me gjykatat dhe QKB-në për një hidrocentral. Platforma më zgjidhi hall, më herët me qeverinë e mëparshme më janë bërë shumë padrejtësi.

Rama: Detyrimet e zyrave të shtetit, duhet të kthehen në zyra shërbimi, dhe platforma jep zgjidhje. Por platforma s’është gjykatë, nuk mund të zgjidhë gjithçka.

Zgjidhja vjen për të gjitha rastet e mbetura pezull tha kryeministri Rama. Për ata që nuk përgjigjen erdhi koha e ndëshkimit tha ai.

“Çdo të mërkurë, paralelisht me rastet e zgjidhura, me ministren e Drejtësisë do të bëjmë me dije rastet e ndëshkimit dhe përgjegjësit”.

Nuk vonon  dalja publike e ministres së Drejtësisë.

Gjonaj: Të gjitha institucionet kanë zbatura rekomandimet e Task Force dhe kanë marrë 60 masa disiplinore, nga të cilat 9 prej tyre largime nga puna. Konkretisht për 3 përgjëgjës të ALUIZNI-t , 2 inspektorë të AKU pranë Portit Durrës, kryenspektorin e Inpektoriatit të Punës në Durrës dhe në Fier, drejtorin e ALUZINI-t Tirana Jug dhe përgjegjësin e sketorit të legalizimeve të po kësaj drejtorie.

Ministrja Etilda Gjoni që është ngarkuar nga qeveria me detyrën e kryesueses së Task-Forcës antikorrupsion  ka përsërtur thirrjen r kryeministrit që qytetarët ti bashkohen në këtë mission me ankesat dhe denocimet e tyre. /abcnews.al

blendi-klsssss.jpg
ad min15:11 | 31/07/2018

Hidrocentralet mbi Osum nuk do të ndërtohen. Gjykata Administrative i ka dhënë të drejtë Ministrisë së Mjedisit dhe Turizmit, e cila pak muaj më parë pezulloi punimet. Ministri Blendi Klosi e cilësoi këtë vendim nxitje për të vijuar betejat në mbrojtje të natyrë.

Gjykata Administrative ka vendosur anulimin e ndërtimit të dy hidrocentraleve në kanionet e Osumit. Ajo ka rrëzuar ankimimin e kompanive private dhe i ka dhënë të drejtë Ministrisë së Mjedisit dhe Turizmit, e cila pak muaj më parë pezulloi punimet. Ministri Blendi Klosi gjatë një aktiviteti në ditën botërore të Rangers e cilësoi këtë nxitje për të vijuar betejën ndaj çdo vendimi të padrejtë.

“Në bazë të vlerësimit të Gjykatës Administrative, vendimi ynë i disa muajve më parë për bllokimin e këtyre dy HEC-ve është marrë në përputhje të plotë me legjislacionin dhe procedurat ligjore në fuqi. Vendimi i gjykatës na nxit edhe më shumë në intensifikimin e përpjekjeve tona për të parë procedurat e të shkuarës. Për të riparë trashëgiminë në zyrat tona, e cila është mbushur me bomba, me veprime ilegale, në kundërshtim të drejtëpërdrejtë të komunitetit tonë”, tha ai.

Por jo gjithmonë drejtësia ka qenë për mbrojtjen e natyrës. Ministri Klosi ndërsa bën këtë deklaratë i referohet vendimeve të dhëna nga gjykata për guroret në Berat.

“Ne kemi parë vendime jo të drejta nga ana e gjykatave. Në rastin e bllokimit të 9 guroreve në malin e Tomorrit, dy prej të cilave gjykata iu dha leje për të vazhduar punë, paçka se ata tashmë janë pasuri dhe mbrohem. Ne nuk do lejojmë që pasuria atje të shkatërrohet”, tha ai.

Pavarësisht kësaj, Ministri i Mjedisit dhe Turizmit deklaroi se lufta për mbrojtjen e natyrës do të vazhdojë pa kompromis. Ndërkohë ministri Klosi vlerësoi me certifikata të rinjtë e parë të programit Junior Rangers, që zhvillohet pranë Agjencisë së Zonave të Mbrojtura./abcnews.al

melaniaaa.jpg
ad min22:22 | 18/06/2018

Presidenti amerikan Donald Trump është kritikuar nga bashkëshortja e tij për politikat ndaj emigracionit klandestin. Melania Trump e ka cilësuar të papranueshme ndarjen e fëmijëve nga prindërit e tyre, por administrata e kreut të shtetit insiston se kush kalon ilegalisht kufirin duhet të arrestohet.

Zonja e parë e Amerikës ka dalë kundër bashkëshortit të saj president në lidhje me politikën ndaj emigrantëve. Melania Trump ka kundërshtuar praktikën e ndjekur nga administrata, që ndan fëmijët emigrantë nga prindërit që mbërrijnë në kufirin SHBA-Meksikë.

“Melania urren të shohë fëmijët e ndarë nga familjet e tyre dhe shpreson që të dyja palët të mund të bashkohen për të arritur reformën e suksesshme të migracionit”, ka deklaruar zëdhënësja e saj, Stephanie Grisham.

Por pak orë më vonë sekretarja amerikane për Sigurinë e Brendshme, Kirstjen Nielsen ka mbrojtur politikat e administratës Trump. Në një deklaratë, Nielsen u ka dhënë përgjigje atyre që sipas saj, do të donin që qeveria të mbyllte sytë përpara emigracionit në kufi dhe jo të zbatojë ligjin e miratuar nga Kongresi.

“Ne nuk kemi luksin të shtiremi sikur të gjithë individët që vijnë në këtë vend si një familje e bashkuar të jenë me të vërtetë një familje. Ne duhet të bëjmë punën tonë dhe nuk kemi përse kërkojmë falje për këtë”, ka thënë Nielsen.

Zyrtarja e lartë ka theksuar se, mesazhi i administratës Trump është i thjeshtë dhe i qartë: “Nëse kalon kufirin ilegalisht, arrestohesh”.

Por në mbështetje të zonjës së parë, ndonëse në mënyrë indirekte, ka dalë ish-shefi i CIA-s dhe Agjencisë për Sigurinë Kombëtare. Michael Hayden, që ka shërbyer gjatë presidencave të dy partive, i ka krahasuar praktikat e administratës Trump me ato të nazistëve gjermanë gjatë kohës së Luftës së Dytë Botërore./abcnews.al

kruja.jpg
ad min15:51 | 17/04/2018

Forcat e Ushtrisë janë hedhur në aksion për pastrimin e lumit Gjola në Fushë Krujë. Prurjet e mbeturinave janë aq shumë saqë Ushtria bashkë me 30 efektivë ka vënë në dispozicion disa mjete të rënda. Në ndihmë të forcave të Ushtrisë kanë shkuar dhe punonjës të administratës. Ndotja e lumit Gjola është shtrirë përgjatë gjithë gjatësisë së tij deri në grykëderdhje. Mësohet se mbetjet do të depozitohen pranë fshatit Halil, aty ku ndodhet vendgrumbullimi i zonës./abcnews.al

03_trump_26.jpg
ad min20:39 | 10/04/2018

Në radhët e administratës së Presidentit Trump vijon ajo që mund të quhet hemoragjia e këshilltarëve. I fundit, në rend kronologjik ka qenë ai për sigurinë e brendshme, Tom Bossert.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka humbur një tjetër bashkëpunëtor të afërt në Shtëpinë e Bardhë. Bëhet fjalë për Tom Bossert, këshilltar për sigurinë e brendshme, që të martën ka njoftuar dorëheqjen. Lajmin e bën të ditur CNN, që nënvizon se shkaqet e tërheqjes së Bossert janë ende të paqarta.

Ndërkohë, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders ka konfirmuar largimin dhe ka falenderuar Bossert për punën e bërë. Bëhet fjalë për dorëheqjen më të fundit në rend kronologjik të këshilltarëve të Trump, pas largimit pak kohë më parë të McMaster, i cili u zëvendësua nga John Bolton në postin e këshilltarit për sigurinë kombëtare në Krahun Perëndimor.

Që nga marrja e detyrës fillimvitin e kaluar, Trump ka humbur të paktën 21 këshilltarë, një pjesë e të cilëve po monitoroheshin nga hetuesi i posaçëm i skandalit “Russiagate”, Robert Mueller. Pa harruar këtu shkarkimin e muajit të kaluar të sekretarit të Shtetit, Rex Tillerson, me të cilin kreu i shtetit ka patur jo pak përplasje. Në fjalimin e lamtumirës, Tillerson falenderoi të gjithë për bashkëpunimin, me përjashtim të Presidentit Trump, që siç tha, ia komunikoi shkarkimin me telefon nga “Air Force One”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono