administrata

edi-rama-4.jpg
G. P.15:28 | 04/04/2019

Shërbimi në administratën publike është përmirësuar. Janë këto përfundimet e një anketimi të kryer nga qeveria që u bë publik nga kryeministri Edi Rama në takimin me koordinatorët e platformës së bashkëqeverisjes.

Dhënia fund e sorollatjes është qëllimi i takimit të përjavshëm të kryeministrit Edi Rama. Si një shtet brenda shtetit është shndërruar platforma e bashkëqeverisjes që ndreq gabimet e administratës.

Disa kanë pak muaj që ankohen se nuk marrin pensionin që u takon apo nuk saktësojnë mbiemrin që kanë. Të tjerë sjellin shembuj se prej më shumë se 10 vjetësh nuk marrin dot certifikatën e pronës apo dokumente të tjerë. Kur arrijnë në pikën e fundit të problemit të pazgjidhur kryeministri Rama sugjeron t’i drejtohen adresës shqiperiaqeduam.al.

“Në momentin që afati i marrjes së përgjigjes skadon dhe ju nuk e keni marrë përgjigjen, mos prisni, mos u sorollatni, mos kërkoni rrugë të tjera, mos lejoni t’ju shikojnë nga xhepi, mos kërkoni deputetin, kushëririn, krushkun e me radhë. Thjeshtë një klik shqiperiaqeduam.al dhe menjëherë keni qeverinë në krahun tuaj”, tha Rama.

Pranon që ka ende probleme me institucionet shtetërore. Burokracitë nuk janë shmangur ende nga zyrat e institutit të sigurimeve shoqërore, zyrat e gjendjes civile, por dhe shumë hallkave të tjera, megjithatë krahasuar me një vit më parë është më optimist.

“Kemi bërë një anketim ditët e fundit kombëtar lidhur me perceptimin e publikut për shërbimet. Dhe me kënaqësi kemi konstatuar se ka një përmirësim në këtë perceptim”, tha kryeministri.

E siç ndodh rëndom në një ditë të tillë, falenderimet janë pa kursim.

Qytetari: Me thënë të drejtën zoti Kryeministër kështu nga larg ju jeni shumë i ashpër, por gjysmën e emocionit ma keni hequr se dukeni tamam pa komplimenta si një shok i vjetër.

Edi Rama: Më vjen keq që dukem nga larg shumë i ashpër, por edhe kaq i butë sa t’u duka ty nuk jam.

Qytetarja: Dua të falënderoj drejtoreshën zonjën Eridana Çano. Nga ju në kaq pak kohë kam mësuar shumë dhe jam e sigurt se do mësoj dhe shumë më shumë.

Edi Rama: Me falenderimin që bëre tani të rregullojnë shtrigat e tjera. Në fakt shaka është, por gjysma e së vërtetës./abcnews.al

trump.jpg
G. P.20:18 | 15/12/2018

Zhgënjimi nga zgjedhjet e mesmandatit dhe frika për një dështim në sigurimin e një mandati të dytë si president kanë detyruar Donald Trump të pastrojë stafin e tij. Vetëm një javë pasi njoftoi largimin e shefit të personelit të Shtëpisë së Bardhë, kreu i shtetit ka sakrifikuar “oficerin” e dytë.

Sekretari amerikan i Punëve të Brendshme, Rajan Zink është zyrtari i dytë i lartë i administratës Trump që do të largohet pas zgjedhjeve të mesmandatit që rezultuan me humbjen e Kongresit nga republikanët. Vetë presidenti Trump konfirmoni lajmin përmes një postimi në Twitter, ku falenderonte Zink për punën e bërë, duke vlerësuar se gjatë detyrës së tij është arritur shumë. Kreu i shtetit shtoi se do të caktojë pasuesin e tij javën e ardhshme.

Zink, ish-anëtar i forcave speciale elitë Navy Seal dhe ish-kongresmen në Montana, ishte përfolur për një sërë shkeljesh, mes të cilave abuzimi me një marrëveshje prone, si dhe shpenzimet e tepërta në udhëtimet e tij, duke përdorur helikopterë të policisë dhe avionë privatë. Sidoqoftë, ende nuk dihet nëse Zink ka dhënë dorëheqjen apo është shkarkuar.

Departamenti i Punëve të Brendshme mbikëqyr pronat federale, përfshirë këtu parqet kombëtare si Josemit dhe Jellouston. Zgjedhja e Zink kishte shkaktuar reagimin e aktivistëve që e akuzonin atë se ishte peng i korporatave që ndotin ambjentin. Lajmi për largimin e tij vjen vetëm një javë pas njoftimit se shefi i personelit në Shtëpinë e Bardhë, gjenerali Xhon Kelli do të largohet nga detyra në fund të vitit. ditën e premte, presidenti Trump emëroi si pasardhës të tij Mik Malveni, që aktualisht mban postin e shefit të zyrës për buxhetin dhe financat./abcnews.al

 

RAMA-GJONAJ-PER-BASHKEQEVERISJEN-1280x720.jpg
ent ela13:54 | 19/09/2018

Të mërkurat nuk do të jenë sjellin vetëm dëshmi të zgjidhjes së problemeve nëpërmjet platformës së bashkëqeverisjes por edhe rastet e punonjësve të administratës që kanë shkelur ligjin. Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj publikoi 9 zyrtarë që janë larguar nga detyra pas ankesave në portalin e bashkëqeverisjes.

Edhe këtë javë kryeministri Edi Rama prezantoi zgjidhjen e problemeve të qytetarëve përmes platformës së bashkëqeverisjes.

Falenderimet janë bërë mëse të zakonshme në takime të tilla, por ankesat nuk i kursejnë kur kanë përballë kryetarin e qeverisë.

Qytetari: Kam disa probleme të tjera me gjykatat dhe QKB-në për një hidrocentral. Platforma më zgjidhi hall, më herët me qeverinë e mëparshme më janë bërë shumë padrejtësi.

Rama: Detyrimet e zyrave të shtetit, duhet të kthehen në zyra shërbimi, dhe platforma jep zgjidhje. Por platforma s’është gjykatë, nuk mund të zgjidhë gjithçka.

Zgjidhja vjen për të gjitha rastet e mbetura pezull tha kryeministri Rama. Për ata që nuk përgjigjen erdhi koha e ndëshkimit tha ai.

“Çdo të mërkurë, paralelisht me rastet e zgjidhura, me ministren e Drejtësisë do të bëjmë me dije rastet e ndëshkimit dhe përgjegjësit”.

Nuk vonon  dalja publike e ministres së Drejtësisë.

Gjonaj: Të gjitha institucionet kanë zbatura rekomandimet e Task Force dhe kanë marrë 60 masa disiplinore, nga të cilat 9 prej tyre largime nga puna. Konkretisht për 3 përgjëgjës të ALUIZNI-t , 2 inspektorë të AKU pranë Portit Durrës, kryenspektorin e Inpektoriatit të Punës në Durrës dhe në Fier, drejtorin e ALUZINI-t Tirana Jug dhe përgjegjësin e sketorit të legalizimeve të po kësaj drejtorie.

Ministrja Etilda Gjoni që është ngarkuar nga qeveria me detyrën e kryesueses së Task-Forcës antikorrupsion  ka përsërtur thirrjen r kryeministrit që qytetarët ti bashkohen në këtë mission me ankesat dhe denocimet e tyre. /abcnews.al

blendi-klsssss.jpg
G. P.15:11 | 31/07/2018

Hidrocentralet mbi Osum nuk do të ndërtohen. Gjykata Administrative i ka dhënë të drejtë Ministrisë së Mjedisit dhe Turizmit, e cila pak muaj më parë pezulloi punimet. Ministri Blendi Klosi e cilësoi këtë vendim nxitje për të vijuar betejat në mbrojtje të natyrë.

Gjykata Administrative ka vendosur anulimin e ndërtimit të dy hidrocentraleve në kanionet e Osumit. Ajo ka rrëzuar ankimimin e kompanive private dhe i ka dhënë të drejtë Ministrisë së Mjedisit dhe Turizmit, e cila pak muaj më parë pezulloi punimet. Ministri Blendi Klosi gjatë një aktiviteti në ditën botërore të Rangers e cilësoi këtë nxitje për të vijuar betejën ndaj çdo vendimi të padrejtë.

“Në bazë të vlerësimit të Gjykatës Administrative, vendimi ynë i disa muajve më parë për bllokimin e këtyre dy HEC-ve është marrë në përputhje të plotë me legjislacionin dhe procedurat ligjore në fuqi. Vendimi i gjykatës na nxit edhe më shumë në intensifikimin e përpjekjeve tona për të parë procedurat e të shkuarës. Për të riparë trashëgiminë në zyrat tona, e cila është mbushur me bomba, me veprime ilegale, në kundërshtim të drejtëpërdrejtë të komunitetit tonë”, tha ai.

Por jo gjithmonë drejtësia ka qenë për mbrojtjen e natyrës. Ministri Klosi ndërsa bën këtë deklaratë i referohet vendimeve të dhëna nga gjykata për guroret në Berat.

“Ne kemi parë vendime jo të drejta nga ana e gjykatave. Në rastin e bllokimit të 9 guroreve në malin e Tomorrit, dy prej të cilave gjykata iu dha leje për të vazhduar punë, paçka se ata tashmë janë pasuri dhe mbrohem. Ne nuk do lejojmë që pasuria atje të shkatërrohet”, tha ai.

Pavarësisht kësaj, Ministri i Mjedisit dhe Turizmit deklaroi se lufta për mbrojtjen e natyrës do të vazhdojë pa kompromis. Ndërkohë ministri Klosi vlerësoi me certifikata të rinjtë e parë të programit Junior Rangers, që zhvillohet pranë Agjencisë së Zonave të Mbrojtura./abcnews.al

melaniaaa.jpg
G. P.22:22 | 18/06/2018

Presidenti amerikan Donald Trump është kritikuar nga bashkëshortja e tij për politikat ndaj emigracionit klandestin. Melania Trump e ka cilësuar të papranueshme ndarjen e fëmijëve nga prindërit e tyre, por administrata e kreut të shtetit insiston se kush kalon ilegalisht kufirin duhet të arrestohet.

Zonja e parë e Amerikës ka dalë kundër bashkëshortit të saj president në lidhje me politikën ndaj emigrantëve. Melania Trump ka kundërshtuar praktikën e ndjekur nga administrata, që ndan fëmijët emigrantë nga prindërit që mbërrijnë në kufirin SHBA-Meksikë.

“Melania urren të shohë fëmijët e ndarë nga familjet e tyre dhe shpreson që të dyja palët të mund të bashkohen për të arritur reformën e suksesshme të migracionit”, ka deklaruar zëdhënësja e saj, Stephanie Grisham.

Por pak orë më vonë sekretarja amerikane për Sigurinë e Brendshme, Kirstjen Nielsen ka mbrojtur politikat e administratës Trump. Në një deklaratë, Nielsen u ka dhënë përgjigje atyre që sipas saj, do të donin që qeveria të mbyllte sytë përpara emigracionit në kufi dhe jo të zbatojë ligjin e miratuar nga Kongresi.

“Ne nuk kemi luksin të shtiremi sikur të gjithë individët që vijnë në këtë vend si një familje e bashkuar të jenë me të vërtetë një familje. Ne duhet të bëjmë punën tonë dhe nuk kemi përse kërkojmë falje për këtë”, ka thënë Nielsen.

Zyrtarja e lartë ka theksuar se, mesazhi i administratës Trump është i thjeshtë dhe i qartë: “Nëse kalon kufirin ilegalisht, arrestohesh”.

Por në mbështetje të zonjës së parë, ndonëse në mënyrë indirekte, ka dalë ish-shefi i CIA-s dhe Agjencisë për Sigurinë Kombëtare. Michael Hayden, që ka shërbyer gjatë presidencave të dy partive, i ka krahasuar praktikat e administratës Trump me ato të nazistëve gjermanë gjatë kohës së Luftës së Dytë Botërore./abcnews.al

kruja.jpg
G. P.15:51 | 17/04/2018

Forcat e Ushtrisë janë hedhur në aksion për pastrimin e lumit Gjola në Fushë Krujë. Prurjet e mbeturinave janë aq shumë saqë Ushtria bashkë me 30 efektivë ka vënë në dispozicion disa mjete të rënda. Në ndihmë të forcave të Ushtrisë kanë shkuar dhe punonjës të administratës. Ndotja e lumit Gjola është shtrirë përgjatë gjithë gjatësisë së tij deri në grykëderdhje. Mësohet se mbetjet do të depozitohen pranë fshatit Halil, aty ku ndodhet vendgrumbullimi i zonës./abcnews.al

03_trump_26.jpg
G. P.20:39 | 10/04/2018

Në radhët e administratës së Presidentit Trump vijon ajo që mund të quhet hemoragjia e këshilltarëve. I fundit, në rend kronologjik ka qenë ai për sigurinë e brendshme, Tom Bossert.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka humbur një tjetër bashkëpunëtor të afërt në Shtëpinë e Bardhë. Bëhet fjalë për Tom Bossert, këshilltar për sigurinë e brendshme, që të martën ka njoftuar dorëheqjen. Lajmin e bën të ditur CNN, që nënvizon se shkaqet e tërheqjes së Bossert janë ende të paqarta.

Ndërkohë, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders ka konfirmuar largimin dhe ka falenderuar Bossert për punën e bërë. Bëhet fjalë për dorëheqjen më të fundit në rend kronologjik të këshilltarëve të Trump, pas largimit pak kohë më parë të McMaster, i cili u zëvendësua nga John Bolton në postin e këshilltarit për sigurinë kombëtare në Krahun Perëndimor.

Që nga marrja e detyrës fillimvitin e kaluar, Trump ka humbur të paktën 21 këshilltarë, një pjesë e të cilëve po monitoroheshin nga hetuesi i posaçëm i skandalit “Russiagate”, Robert Mueller. Pa harruar këtu shkarkimin e muajit të kaluar të sekretarit të Shtetit, Rex Tillerson, me të cilin kreu i shtetit ka patur jo pak përplasje. Në fjalimin e lamtumirës, Tillerson falenderoi të gjithë për bashkëpunimin, me përjashtim të Presidentit Trump, që siç tha, ia komunikoi shkarkimin me telefon nga “Air Force One”./abcnews.al

donald-trump-administrata.jpg
G. P.13:07 | 23/03/2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka rikompozuar përsëri administratën e tij. Ai shkarkoi këshilltarin për Sigurinë Kombëtare Gjeneralin McMaster. Në vend të tij emëroi ish-zyrtarin republikan, John Bolton, që konsiderohet mbështetësi kryesor i luftërave të nisura nga ish-presidenti Bush.

Donald Trump vazhdon të rikompozojë administratën e tij, duke njoftuar shkarkimet dhe zëvendësimet përmes Twitterit. Pas sekretarit të shtetit Rex Tillerson, i zëvendësuar nga shefi i CIA-sm Mike Pompeo, këtë herë është radha e këshilltarit për Sigurinë Kombëtare, Gjeneralit H.R McMaster, i cili është pasuar nga ish-ambasadori amerikan në OKB, John Bolton.

“Kam kënaqësinë të njoftoj se që nga 9 Prilli, John Bolton do të jetë Këshilltari i ri për Sigurinë Kombëtare. Falenderoj Gjeneralin McMaster për shërbimin, i cili ka bërë një punë të mrekullueshme dhe që gjithmonë do të mbesë miku im”, shkruan Trump në Twitter. Bolton do të jetë këshilltari i 3-të për Sigurinë Kombëtare, që është emëruar në 14 muaj të presidencës Trump. I pari ishte Michael Flynn, që u shkarkua për mashtrimet lidhur me dëshmitë e tij për çështjen “Russiagate”. Mediat amerikane raportojnë se shkarkimi i McMaster erdhi për shkak të mosmarrëveshjeve të tij me kreun e Shtëpisë së Bardhë.

Ndërkohë, duke iu përgjigjur emërimit, Bolton tha se është kënaqësi të punojë me Presidentin Trump dhe ekipin e tij “për ta bërë vendin më të sigurtë brenda dhe më të fuqishëm jashtë”. 69-vjeçari është konsideruar si fajkua i politikës së jashtme në qarqet republikane për dekada, dhe ka shërbyer në administratën e presidentit Ronald Reagan, George HW Bush dhe George W Bush.

Bush i dytë e caktoi atë si të dërguar të SHBA në OKB. Diplomatët privatisht e kritikuan stilin e zotit Bolton si të bezdisshëm. Ai qëndron pas pushtimit të Irakut dhe në disa opinione ka mbrojtur përdorimin e forcës ushtarake kundër Koresë së Veriut dhe Iranit. Mediat amerikane raportojnë se vendimi për emërimin e Bolton erdhi si surprizëm, pasi Trump vendosi kundër caktimit të tij në drejtim të Departamentit të Shtetit vitin e kaluar vetëm sepse nuk i pëlqenin mustaqet e tij, për të cilat është i njohur 69-vjeçari./abcnews.al

donald-trump-2.jpg
G. P.09:59 | 17/03/2018

Analistët amerikanë janë të bindur se me shkarkimet dhe me emërimet e fundit, administrata e Trump mund të konsiderohet si një administratë ushtarake. Madje në Uashington thonë se këto shkarkime do të vazhdojnë.

Shkarkimi i Rex Tillerson mund të shihet në një këndvështrim më të gjerë, që prek dhe zgjidhjet strategjike dhe jo vetëm njerëzit e presidentit amerikan. Nga ekonomia e deri tek politika e jashtme, Trump tashmë është gati që të imponojë nacionalizmin e tij ndaj Amerikës dhe botës. Ose të paktën do të përpiqet ta bëjë këtë.

Një paralajmërim për shkarkimin, Reks Tillerson e mori disa ditë më parë kur kreu i stafit të presidentit i tha që të shkurtonte vizitën në Afrikë, pasi mund të merrte një mesazh në Twitter. Dhe ishte pikërisht me një mesazh në Twitter që presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i komunikoi vendimin ish-sekretarit të Shtetit. Trajtimi brutal konfirmoi marrëdhëniet e këqija mes të dyve. Tillerson nga ana e tij nuk e ka mohuar asnjëherë, që e ka quajtur hajvan presidentin, duke u bërë hallka e fundit e zinxhirit të pushimeve nga puna, që nisën menjëherë pas uljes së Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë.

Por në folklorin politik, vendimi i fundit tregon një zhvillim më të gjerë dhe të thellë, me pasoja në politikën e administratës amerikane.
Pas më shumë se një viti në Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump po ndërton një skuadër, që ka të njëjtin këndvështrim me të për një botë nga e cila duhet të mbrohen duke ndjekur moton: Amerika e para! Është një kthesë, që i përket si frontit të politikave të jashtme ashtu dhe atij ekonomik.

Shkarkimi i Rex Tillerson ishte i paevitueshëm edhe për analistët që kishin besuar në influencën e moderuar e ish-kreut të Exxon. Tillerson përfaqësonte një linjë mbrojtjeje ndaj ideve të kreut të Shtëpisë së Bardhë, që shpesh kanë qenë virtual si mesazhet e tij në Twitter.
Por Presidenti dhe sekretari i Shtetit kishin mendime të ndryshme pothuajse për gjithçka, që nga Irani e deri te Koreja e Veriut apo Rusi. Dhe kontrasti me Shtëpinë e Bardhë, në vend që të përmirësonte politikën e jashtme amerikane, ka ridimensionuar peshën e Departamentit të Shtetit, të braktisur në duart e një sekretari pa eksperiencë në këtë fushë.

Emërimi i Mike Pompeo rivendos në funksion makinerinë e diplomacisë amerikane. Por në drejtimin e saj do të jetë një fajkua, si e kanë pagëzuar mediat amerikane, i cili ka të njëjtën linjë të ashpër të Trump për shumë dosje, në radhë të parë për marrëveshjen bërthamore me Iranin. Fati i kësaj marrëveshjej do të vendoset përfundimisht javët e ardhshme. Hyrja e tij në Departamentin e Shtetit nuk është sinjal për uljen e tensioneve, të paktën, sipas Teheranit dhe jo vetëm, madje media zyrtare e Partisë Komuniste në Kinë e komenton me një fjali këtë emërim të ri: Për ne ndryshon shumë pak, sepse Tillerson nuk ndikonte në marrëdhëniet mes dy vendeve”. Por Trump do të ketë pranë një njeri shumë besnik dhe që e sheh botën njësoj si ai.

E njëjta gjë mund të thuhet dhe për emërimin e Gina Haspel, gruaja e parë që drejton CIA-n dhe e para që disa vite më parë drejtonte një nga burgjet sekrete në Tajlandë, burg ku praktikoheshin tortura. Kolegët e njohin si “Bloody Gina” (Xhina e përgjakshme) dhe ajo u përpoq të fshihte çdo gjurmë të së kaluarës dhe pse nuk e mohoi asnjëherë. Sepse ashtu si presidenti dhe sekretari i ri i Shtetit, dhe drejtoresha e re e CIA-s vlerëson se një dozë e moderuar torturash është një përbërës i domosdoshëm për mbrojtjen e sigurisë kombëtare.
Por në Uashington flitet se shkakrkimet nuk përfundojnë këtu, dhe personi i radhës që do të dalë nga skena mendohet të jetë gjenerali H. R. McMaster, shumë i ashpër me Presidentin. Në vendin e tij një tjetër shumë i besuar i Trump, John Bolton, bashkëpunëtor i ish-presidentit Bush.

Por gjithsesi nuk është vetëm një çështje emrash. Shkarkimet e Trump në kundërshtim me traditën presidenciale amerikane bëjnë akoma më të dukshme risitë në fushën ekonomike, ku taksat e reja për hekurin dhe aluminin çuan në dorëheqjen e drejtorit të Këshillit Ekonomik Kombëtar, Gary Cohn, këshilltari i parë i Presidentit për çështjet ekonomike.

Analistët shkojnë dhe më tej duke e cilësuar si një qeveri ushtarake, administratën e re të Trump.
Emërimi i Pompeo për të drejtuar politikën e jashtme plotëson ekipin e personazheve me kompleksin ushtarak të aftë për të influencuar në mënyrë vendimtare në Shtëpinë e Bardhë. Nuk është një risi, pasi që në vitin 1961, presidenti Ajzenauer, në fjalimin e tij të lamtumirës paralajmëronte amerikanët për rrezikun e vendosjes së pushtetit në duart e njerëzve me uniformë dhe prodhuesve të armëve. Ai që kishte drejtuar ushtritë aleate kundër Hitlerit. Më pas ushtarë të tjerë morën poste të larta drejtuese: Alexander Haig (sekretar Shteti me Regan), Brent Scoucroft (këshilltar për Sigurinë Kombëtare me Ford e Bush), Colin Pouell (sekretar Shteti me Bush).

Po në presidencën Trump, ushtarakët ishin ata që fituan Shtëpinë e Bardhë. John Kelly, shefi i stafit; James Mattis, ministër Mbrojtje; Joseph Dunford dhe Herbert Raymond McMaster, këshilltarë për Sigurinë Kombëtare. Tre të parët janë ish-gjeneralë marine dhe i katërti një ish-gjeneral ushtrie. Atyre u shtohet Pompeo, i cili, përveç se është një diplomat i akademisë ushtarake të Uest Point ka qenë dhe një industrial i sektorit aero–hapësinor para se të bëhej pjesë e të djathtës republikane. Si politikan, Pompeo ka mbrojtur “Patriot Act”, që lejon përgjimin e komunikimeve mes qytetarve amerikanë, ka kritikuar marrëveshjen me Iranin për programin bërthamor, është kundër mbylljes së Guantanamos dhe cilëson si patriotë agjentët e CIA të akuzuar për tortuar ndaj të burgosurve.

Pra shtëpia e Bardhë është tashmë një administratë ushtarake ngrenë alarmin analistët. Duke bërë që politika e jashtme amerikane të bëhet gjithnjë e më shumë agressive. Kërcënimi për prishjen e marrëveshjes së arritur me Iranin në 2015-n, kërcënimi ndaj Koresë së Veriut, çështja e Jeruzalemit, impenjimi ushtarak në Siri, taksat për importin me Bashkimin Europian, paralajmërimi për të shkurtuar buxhetin për NATO-n dhe përballja me Kinën janë vetëm disa nga karakteristikat e administratës së projektuar nga Trump.

Ka nga ata që pyesin nëse dhe polemikat mes Mbretërisë së Bashkuar ndaj Moskës për shkak të helmimit të ish-spiunit rus, mund të jetë parathënia e një ofensive të koordinuar kundër Rusisë.

Nëse Londra dhe Uashingtoni, tradicionalisht aleatë, të vendosnin për të bojkotuar kampionatin botëror të futbollit në Rusi, cfarë do të bënin vendet europiane?

Politika ndërkombëtare amerikane ka hyrë në një tokë të panjohur ku busulla e presidentit është në duart e Pompeos i cili është shumë i ngjashëm me Trump në temperament.

Një personazh që nuk do të bëjë asgjë për të përmbajtur deklaratat dhe vendimet e presidentit, përkundrazi do i mbështesë dhe mund ta shtyjë për më shumë. E kundërta e asaj që u përpoq të bënte Tillerson.

Me daljen nga skena të Tillerson, i vetmi sekretar që konsiderohet i pjekur nga analistët është Mad Dog Mattis, sekretari i Mbrojtjes, një ushtarak që e di shumë mirë se e vetmja zgjidhje për Afganistanin është rruga e diplomacisë. Por ende nuk dihet nëse do të mund të bëjë kundërpeshën ndaj dyshes Trump-Pompeo.

Por përse Trump vazhdon të largojë njerëzit që e ngjitën në Shtëpinë e Bardhë?
Sipas mediave amerikane, Rex Tillerson nuk ka asnjë lloj simpatie për Rusinë dhe kjo mund t’i ketë kushtuar postin. Në fakt, deklarata e tij e fundit ishte: “Nga Ukraina në Siri, e tashmë Mbretëria e Bashkuar. Rusia vazhdon të jetë një forcë e papërgjegjshme në botë, duke vepruar pa asnjë vlerësim për sovranitetin e shteteve të tjera dhe jetën e qytetarëve të tyre”.

Që kur Donald Trump është në krye të shtëpisë së Bardhë, ky është dënimi i më fortë amerikan ndaj sjelljes ruse. Vetëm se nuk erdhi nga presidenca amerikane por nga kreu i diplomacisë që me sa duket veproi pa u konsultuar me Trump. Ky i fundit e shkarkoi vetëm pak orë pas deklaratës në fjalë.

Por cilat janë disa nga shkarkimet dhe dorëheqjet në administratën amerikane që nga marrja e presidencës nga ana e Trump. Aktualisht numri i të larguarve me apo pa dëshirë është 25:

Reks Tillerson është vetëm i fundit në radhë nga bashkëpunëtorët e Donald Trump, i cili që nga fillimi i presidencës së tij janë pushuar nga puna ose kanë dhënë dorëheqjen.

Marrëdhëniet mes Trump dhe Tillerson prej muajsh nuk ishin të mira dhe burime të ndryshme brenda Departamentit Amerikan të Shtetit konfirmonin mundësinë e zëvendësimit të tij.

Tillerson nuk ka folur më me kreun amerikan të shtetit që nga pushimi nga puna dhe injoron arsyet e këtij vendimi, ndërsa përplasjet më të forta mes tyre kishin të bënin me politikën e jashtme.

John McEntee – Asistenti personal i Trump.
Asistenti personal i Trampu pushua nga puna në 12 Mars për një problem sigurie, që nuk u bë asnjëherë publik.

Gary Cohn – Drejtor i Këshillit Ekonomik Kombëtar.
Në 7 Mars të 2017-s, Shtëpia e Bardhë bëri të ditur se këshilltari kryesor ekonomik i Trump kishte dhënë dorëheqjen. Kohn një mbështetës i tregtisë së lirë në këtë mënyrë u mënjanua nga politikat e Tramp për vendosjen e taksave për hekurin dhe aluminin.

Josh Raffel – Zëvendësdrejtor i komunikimit në Shtëpinë e Bardhë.

Hope Hicks – Drejtor i komunikimit në Shtëpinë e Bardhë.
Dorëheqja e tij erdhi një ditë pas dëshmisë në komisionin e Inteligjencës rreth çështjes së Russiagate.

Rachel Brand – Prokurore e Përgjithshme e Asociuar.
Numri tre në departamentin e drejtësisë dha dorëheqjen pas nëntë muajsh në këtë post pas sulmeve të presidentit amerikan ndaj këtij departamenti dhe forcave të rendit.

Rob Porter – Sekretar i Personelit të Shtëpisë së Bardhë.
Ai dha dorëheqjen pas akuzave për ushtrim dhune ndaj bashkëshortes së tij.
Brenda Fitzgerald – Drejtoreshë e Qendrave të Kontrollit të Sëmundjes dhe Parandalimit.
Dorëheqja e saj erdhi pas akuzave për konflikt interesi.

Andreu Mccabe – Zëvendësdrejtor i FBI-së.
Ai u largua nga posti në Janar të 2018-ës pas akuzave se ishte anti–Trump.

Rick Dearborn – Zëvendësshefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë.

Omarosa Manigault-Newman – Drejtoreshë e Komunikimit për Zyrën e Lidhjes me Publikun në Shtëpinë e Bardhë.
U pushua nga puna pas përfshirjes në një punë të dytë në sektorin privat.

Dina Pouell – Zëvendëskëshilltare për Sigurinë Kombëtare.

Tom Price – Sekretari për Shëndetësinë dhe Shërbimet Njerëzore.
Price dha dorëheqjen pasi u përfshi në skandalin e shpërdorimit të fondeve publike për arsye personale.

Sebastian Gorka – Zëvendësasistent i Presidentit për Sigurinë Kombëtare dhe Terrorizmin.
Shtëpia e Bardhë konfirmoi pushimin e tij nga puna, pasi ishte i lidhur me grupe të ekstremit të djathtë hungarez.

Steve Bannon – Kryestrategu i Shtëpisë së Bardhë.
Këshilltari dhe ideologu i Tramp u pushua nga puna në Gusht të 2017-s.

Carl Icahn – Këshilltar special i Presidentit në fushën e teknikave të rregullatorit.

Sean Spicer – Sekretar për Shtypin në Shtëpinë e Bardhë
Dha dorëheqjen në Korrik të 2017-s.

Anthony Scaramucci – Drejtor për Komunikimin në Shtëpinë e Bardhë.
Ai u pushua nga puna 10 ditë pas marrjes së postit.

Reince Priebus – Shefi i Stafit në Shtëpinë e Bardhë

Valter Shaub – Drejtor i zyrës për etikën në qeveri.
I emëruar në këtë post në mandatin e dytë të ish-presidentit Obama ai dha dorëheqjen në muajin korrik. Kritik i ashpër i administratës Trump për çështje etike.

James Comey – Drejtor i FBI
U pushua nga puna për shkak të hetimeve rreth skandalit të e-maileve të ish-sekreteres amerikane të shtetit, Hilari Klinton.

Michael Dubke – Drejtor për Komunikimin në Shtëpinë e Bardhë
Qëndroi vetëm tre muaj në postin e tij.

Katie Ualsh – Zëvendësshefe e stafit të Shtëpisë së Bardhë.

K.T. McFarland – Zëvendëskëshillatre për Sigurinë Kombëtare.
U detyrua të largohej pas emërimit si ambasadore amerikane në Singapor, një post që nuk e pranoi.

Michael Flynn – Këshilltar për Sigurinë Kombëtare.
Flynn dha dorëheqjen në Shkurt të 2017-s pas presioneve se kishte gënjyer FBI-në për kontaktet e tij me rusët gjatë fushatës elektorale.

Preet Bharara – Prokuror i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Nju Jorkun.
U pushua nga vetë presidenti amerikan Trump, pasi refuzoi të jepte dorëheqjen./abcnews.al

TRUMP-SHKARKON-TILLERSON-1280x720.jpg
ent ela14:19 | 13/03/2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar Shefin e Departamentit të Shtetit Reks Tillerson. Në vend të tij emëroi drejtorin e CIA-s, Majk Pompeo. Trump e arsyetoi vendimin e tij duke thënë se kishte mendime të ndryshme me Tillerson.

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar sekretarin e shtetit, Reks Tillerson. Kjo është konfirmuar nga vetë kreu I Shtëpisë së Bardhë me anë të një mesazhi në tuitër ku tregon dhe se kush do të jetë në krye të diplomacisë së jashtëme të Shteteve të Bashkuara. “Mike Pompeo, Drejtori I CIA-s, do të emërohet Sekretar Shteti. Ai do të zhvillojë një punë fantastike”, shkruan Trump duke falenderuar Tillerson për punën e kryer.

Ndërsa në një prononcim të shkurtër për media përpara se të nisej për në Kaliforni, ai tha se kishte shumë mendime të kundërta me Tillerson si për shembull marrëveshja bërthamore me Iranin. “Ne nuk po mendonim njësoj. Ndërsa me Pompeon kemi të njëjtin proces të menduari”, tha Trump. Më tej njoftoi se nuk është konsultuar me sekretarin e shtetit për Korenë e Veriut dhe se e ka marrë vetë vendimin për tu takuar me liderin Kim Jong-un.

Tashmë është e qartë se shkarkimi i Tillerson lidhet me kundërshtimet e forta që ka pasur kohëve të fundit mes tyre. Më konkretisht krisja mes Trump dhe Tillerson ka nisur që në momentet kur, ish-sekretari i Shtetit tashmë, nuk mohoi të ketë cilësuar presidentin amerikan si budalla. Në atë kohë kreu i Shtëpisë së Bardhë u përgjigj duke e sfiduar atë me një test inteligjence. Burime për CNN afër presidentit amerikan thonë se ishte e qartë që Tillerson nuk e mbështeste më Trump-in dhe se dëshironte që të zhvillonte politikat e jashtëme të Uashingtonit në mënyrën e tij pa u konsultuar me kreun e SHBA. “Trump nuk e ndjente se Tillerson e mbështeste atë”, thotë burimi I CNN.

Një tjetër detaj lidhur me këtë zhvillim është se shkarkimi i Tillerson është bërë që të premten, ditë në të cilën sekretari i shtetit anulloi një vizitë në një shtet të Afrikës me justifikimin se nuk ndihej mirë. Sipas raportimeve, Tillerson nuk dëshironte që të largohej nga drejtimi i Departamentit Amerikan të Shtetit.

Ndërkohë Trump njoftoi se Gina Haspel do të marrë drejtimin e CIA-s. Ajo është femra e parë në historinë e SHBA që vendoset në krye të Inteligjencës Amerikane. Më përpara Haspel ushtroi detyrën e zëvendësdretoreshës së CIA-s.

/abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono