adhurim qehajaj

qehjaj.jpg
ad min19:27 | 13/03/2018

Shefi i Urbanistikës në Bashkinë e Durrësit është pezulluar dhe po hetohet për “shpërdorim detyre”. Zyrtari i bashkisë ka dhënë leje ndçrtimi për një hotel tek Ura e Dajlanit në kundërshtim me ligjin dhe në një zonë të rëndësisë kombëtare.

Shefi i Urbanistikës në Durrës pezullohet nga detyra dhe merret nën hetim. Gjykata e Shkallës së Parë në këtë qytet miratoi kërkesën e Prokurorisë për të vendosur “Pezullim të ushtrimit të detyrës” së Drejtorit të Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit në Bashkinë Durrës, Adhurim Qehajaj.

Ky vendim u mor pas hetimit mbi dhënien e një leje ndërtimi nga Bashkia Durrës për objektin në pronësi të Ndriçim Domit, që ndodhet ndërmjet rrugës kombëtare tek “Ura e Dajlanit” dhe bregut të detit. Prokuroria arriti në përfundimin se leja e dhënë nga Bashkia është në kundërshtim me kriteret e ligjit “Për planifikimin dhe zhvillimin e territorit” i ndryshuar me Vendim të Këshillit të Ministrave.

Objekti me sipërfaqe 1516.8 m2 ndodhet brenda kufirit kufizues të përcaktuar si Zonë me Rëndësi Kombëtare, në pjesën e brezit bregdetar. Gjykata vendosi sekuestro preventive në lidhje me objektin dhe truallin duke urdhëruar: Pezullimin e kryerjes së mëtejshme të punimeve të ndërtimit në objektin “Hotel 5-6 katësh dhe 1 kat nëntokë” si dhe pezullimin e kryerjes së transaksioneve se pasurisë në pronësi të Ndriçim Domi.

Prokuroria saktësoi se leja e zhvillimit dhe ndërtimit është dhënë për një zonë të përcaktuar si të Rëndësisë Kombëtare dhe është Këshilli Kombëtar i Territorit organ kompetent përgjegjës për të miratuar lejet e zhvillimit dhe ndërtimit në këto zona. Shef i urbanistikës së Durrësit akuzohet për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono