abc news

duka-9.jpg
Veronik Istrefaj23:36 | 18/11/2019

Presidenti i FSHF, Armando Duka, ka folur për paketën sportive dhe për mundësinë që klubet shqiptare kanë për bojkot të kampionatit. Në emisionin Pressing, Duka i preku të gjitha dhe në fjalën e tij, u shpreh: “Shiko, e mira është që premtimet kanë qenë që do të bëheshin disa ndryshime. Pavarësisht mënyrave negociuese, deri më tani nuk kemi një rezultat pozitiv.

E kam thënë dhe në një studio tjetër, nuk është e rëndësishme jam unë president apo jo, qoftë dhe nga jashtë do të jem një dashamirës i futbollit. Nëse nuk ka politika të qarta, sporti në përgjithësi, por unë po flas për futbollin, do ta ketë të vështirë për të bërë hapa cilësorë në ato nivele që ne kërkojmë. Do ta kemi të vështirë nëse nuk ndryshojmë infrastrukturën.

Ne nuk mund të mohojmë kontributet apo ndihmën e kryeministrit në stadiumin e Elbasanit, që ishte një bashkëpunim i shkëlqyer. Një bashkëpunim shumë i mirë për stadiumin e Shkodrës dhe të Kukësit, si dhe stadiumin që inauguruam dje. Nuk mjafton që të ndërtojmë 2-3 stadiume dhe kjo bëhet nëpërmjet paketës sportive dhe ndryshimeve në ligj. Para 1 jave isha në Çeki dhe Federata Çeke që ka të ardhura më shumë se ne, merrte 20 milionë euro në vit nga Qeveria, vetëm për futbollin e fëmijëve dhe arbritrat. Dikush tjetër thotë që biletat janë shumë shtrenjtë, nuk duhet ta shesim emrin e stadiumit. Por ne me ato para mbulojmë të gjitha kostot. Pa llogaritur çfarë kosto ka ekipi A.

Shteti duhet të mendojë seriozisht për sportin në Shqipëri. Qeveria ka 7-800 mijë euro buxhet për sportin, jo më e keqja në Europë. Nëse do të kemi një paketë ligjore, që do të bënim të mundur afrimin e investitorëve në sport, nëse nuk krijon një paketë ligjore, do ta kemi të vështirë. Kemi 20 mijë njerëz që luajnë futboll në Shqipëri dhe për mua, është shumë i pakët. Tirana ka pasur rreth 20 fusha, sot ka vetëm disa komplekse private të ndërtuar në periferi dhe nuk ka asnjë fushë tjetër. Më sa shoh unë, nuk ka dritë jeshile dhe paketa ligjore nuk do të bëhet, për mendimin tim.

Vullneti i kryeministrit ka qenë pozitiv, por mbase niveli i ekspertëve më poshtë nuk ka pasur argument apo mundësi financiare. Unë mendoj se sporti meriton më shumë nga buxheti i shtetit. Përderisa nuk kemi një produkt, deri më tani nuk ka ndodhur asgjë dhe ka kaluar shumë kohë. Unë kam bërë takim me Ministren e Financës, e cila nuk ka dhënë një dritë jeshile. Kam bërë takim me ekspert, grup parlamentar, me të gjithë.

Të gjithë kanë qenë negativë dhe kjo gjë më bën të besoj se kjo gjë nuk do të ndodhë. Mendoj se është një luftë mes premtimit dhe mundësive reale nga ekspertiza që ka më poshtë. Qoftë Idrizi, apo kushdo tjetër, do të ketë vështirësi. Nuk po flasim vetëm për klubet profesioniste, edhe të tjerat do të kenë të vështirë të mbijetojnë. Është i diskriminuar me shumë degë të tjera që i bëhen ndryshime.

Nëse këto nuk do të ndodhin, do e vuajë futbolli. Idrizi do mërzitet e do largohet. Pa pasur një bazë të shëndoshë, pa pasur një rrugë me perspektivë, do të largohet. Edhe mund të ndodhë që të bojkotohet kampionati. E premtuar dhe kjo, por nuk ka ndodhur deri tani. Drejtoria e Tatimeve bëri një marrëveshje me klubet që të shlyhen borxhet, por nëse kjo marrëveshje nuk mbahet, klubet rrezikojnë në fundin e vitit të tjetër”.

Do të luftojmë për ta arritur paketën ligjore. Nëse nuk është bërë, nuk do të thotë se nuk do të bëhet. Asnjëherë nuk ka pasur buxhet më të mirë. Qeveria ka investuar më shumë se çdo qeveri, me këto stadiume që janë bërë. Janë të pamjaftueshme për futbollin. Duhen bërë ligje që të mos varen nga dëshira e Ramës për të bërë një stadium në Kukës. Duhen ulur taksat”.
“Ceferin kishte ardhur për inaugurimin e stadiumit. Nuk ka diskutuar me kryeministrin për paketën ligjore. I përket politikave të brendshme ët një shteti. UEFA apo FIFA ndikon që të jesh në linje me statutet e tyre. Duhen zbatuar rregullat e tyre, nuk të imponon në ligjet e brendshme për financimin e futbollit. Nuk ka të drejtë dhe mundësi të ndikojë në këtë lloj ndryshimi. Ne mund t’i japim të drejtë qeverive për hallet që ka pasur. Ka ardhur koha që të bëhen ndryshimet”./abcnews.al

duka-6-1280x668.jpg
Veronik Istrefaj22:34 | 18/11/2019

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, është i ftuar në studiot e ABC News, në emisionin Pressing. Numri një i FSHF-së foli për rinovimin e trajnerit Reja dhe për grumbullimet.

RINOVIMI – “Nuk i kam lexuar deklaratat e trajnerit, nuk kam biseduar as sot me trajnerin. Gjithsesi, unë e kam thënë para ndeshjes, që mënyra si ka drejtuar, asgjë nuk është perfekte. Perfeksionin e ka Zoti, jo Reja. Por, nëse bëjmë bilancin, peshorja shkon pozitivisht. Gjithsesi, nuk mund t’i harroj dy ndeshjet e fundit, që ka përgjegjësi dhe trajnerin. Eksperienca e tij nuk duhet të na lejonte të shkonim e të nënvlerësonim Andorrën. Peshorja është nga ana pozitive dhe do të ulemi të bisedojmë. Këto dy ndeshje, kanë lëkundur disi, pasi ishim emocionalë pas vërshëllimës së fundit. Ndeshja me Andorrën ishte rezultat negativ, por nuk duhet të merrja vendime emocionale. Nëse do të kishim një rezultat pozitiv me Francën, e mendoja. Kisha shumë besim para ndeshjes. Kishim mbështetje, stadiumin e ri. Gjithsesi, kështu është futbolli”.

LARGIMET – “Nuk kam vënë re që të kenë ikur njerëzit nga stadiumi. Jo, nuk e kam parë. Kjo është pjesë e negativitetit që shkruajnë mediet. Unë, përveç të qenit tifoz i kombëtares, kam dhe përgjegjësinë e drejtimit të Federatës. Gri bëhet çdo njeri kur nuk arrihet rezultati ose kur zhgënjehet. Tek unë, është dopio zhgënjimi, prandaj bëhem dopio-gri. Kështu është futbolli. Reja? E thashë, unë nuk vendos, pasi të paktën deri dje, kemi qenë një palë, tani jemi dy palë, pasi trajneri e ka mbaruar kontratën. Në fund të fundit, bëhet fjalë për një kontratë profesioniste. Ne do të tentojmë për të rinovuar. Është një lloj risie që rreth 80 femra kanë ndihmuar tifozët të rregullohen në stolat e tyre e të mos krijojnë trazira. Këto 80 vajza kanë ndihmuar në organizimin e kësaj ndeshje futbolli në mënyrë vullnetare, prandaj dua t’i falënderoj dhe t’i promovoj këtu. Më ndodh gjithmonë kur shkoj në kampionatet europiane, dhe shoferët janë europiane. Shqipëria ka pak vullnetarë”.

GOLAT – “Unë them të gjuajmë më pak dhe të shënojmë më shumë”.

RASTET DISIPLINORE – “Absolutisht Federata nuk ndërhyn. Ky vendim merret në mënyrë profesionale kur zgjedh trajnerin. Më pas, nëse futesh në vendimet e trajnerit, ajo nuk është puna e tij. Nëse ti je pjesë e vendimmarrjes, në formacion ose grumbullim, kjo nuk na lejon të gjykojmë trajnerin. Ato vendime, çdo lloj trajneri i konsulton me stafin e vet teknik dhe nuk ka pse të diskutojë me FSHF-në. Ky është një rregull që duhet të zbatohet në çdo klub në futboll. Ne nuk duhet të humbin asgjë, por duhet të fitojmë skuadër”./abcnews.al

duka-2.jpg
Veronik Istrefaj22:16 | 18/11/2019

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, është i ftuar në studiot e ABC News, në emisionin Pressing. Numri një i FSHF-së foli për kualifikueset që zhvilloi Shqipëria, trajnerin Reja dhe për ish-trajnerin Panuçi.

KUALIFIKUESET – “Jam shumë i lumtur që tani kemi një stadium. Pashë fytyra të qeshura, njerëz që bënin foto. Më mirë se kaq, nuk ka. Nëse do të kishim dhe një rezultat pozitiv, mund të është edhe më mirë. Gjithsesi, dje u përqendruam më shumë te stadiumi, te atmosfera, sesa te loja. Do ishte më mirë nëse do të kishim dhe rezultatin. Ky edicion kishte të mirat dhe të këqijat e veta. Kishte momentet e mira ekipi, angazhim maksimal sportiv. Por kishte dhe momente jo të mira, sidomos në dy ndeshjet e fundit. Tashmë jemi rikthyer si një ekip i madh, pavarësisht se një rezultat negativ në minutën e fundit kundër Turqisë dhe një fitore të shkëlqyer me katër gola në Moldavi. Në këto kualifikuese, kemi pasur dhe momente pozitive, dhe nga ato që mund t’i kishim anashkaluar.

REJA – “Nuk kam peng për asgjë, po të kthehesha në kohë, do bëja sërish të njëjtat gjëra. Nëse mund të parashikosh gabimet, atëherë je Zoti, por nuk jemi Zoti. Në momentin e duhur, merret një vendim, njëjtë si trajnerët që kanë gjithmonë vendime. Trajneri mendon se ka vënë lojtarët më të mirë në fushë, por pas ndeshjes, e di që dikush nuk ishte i duhuri. Jo të gjithë dalin kampionë, jo të gjithë i fitojnë ndeshjet. Absolutisht ne mund ta kishim fituar ndeshjen edhe me Panuçin, edhe me Rejën. E njëjta gjë ndodhi dhe në Turqi, kështu që nuk mund të ngarkojmë fajin mbi një individ. TË keqen të gjithë e kanë bashkë, lojtarët, trajneri, stafi teknik. Sidomos me skuadra të vendeve të vogla ka të bëjë shumë atmosfera.

PANUÇI – “Tifozët e rregullt kanë qenë gjithmonë pas kombëtares. Nuk ka të bëjë rezultati, e mbështet gjithmonë kombëtaren ai tifozi sistematik. Edhe Gjermania bën humbje, por stadiumi është plot. Nuk ka të bëjë rezultati me lidhjen apo me tifozët”./abcnews.al

Collaku-1280x720.jpg
Veronik Istrefaj23:55 | 14/11/2019

Kreshnik Collaku, anëtar kryesie i PD-së, i ftuar në studiot e ABC News në emisionin “Pressing”, foli për stadiumin e ri: “Është gjë e mirë dhe e re. Ka vlerat e veta dhe nuk dua t’ua ngec në fyt njerëzve që duan ta provojnë. Ky është një eksperiment i njohur, që në kohën e Romës së lashtë.

Sa i përket stadiumit, ja çfarë vërejtjesh kam: Unë mendoj se një format i tillë, që në krye të herës, vëndet që impiantet të tilla i fusin në qendër të qytetit, futet nga halli. Si do të menaxhohet trafiku, fluksi njerëzor, jetueshmëria e njerëzve, pasi ka zona të banueshme rreth e qark.

Një impiant i tillë, i madh dhe modern, duhet të bëhej në një zonë të Tiranës ku të kishte të gjithë komoditetin. Unë nuk po e shaj impiantin, por vendndodhjen. Një vepër e tillë duhet të ishte bërë në një vend tjetër të qytetit. Në gjykimin tim, ky është një biznes me qendër tregtare dhe me një stadium anash. Aty është një pallat, me qendër tregtare dhe me fushë. Në rast se ti dëshiron të kesh sa më shumë tifozë në stadium, duhet ta besh një ekuilibër mes shpenzimeve dhe biznesit. Ai është një qendër tregtare me fushë anash. Aty është një stadium me tre panele, kullë dhe pallat. Kam kontestuar edhe çështjen e emrit.

Një stadium që synon të ketë ndjenjën nacionale, duhet të mbante emër nacional. Të shesësh emrin e një biznesi nuk më duket normale. Po sikur t’ia kishte vënë emrin “Propper Pizza”? Aty luhen emocionet kombëtare. Duhet të ishim më të kujdesshëm”./abcnews.al

ermal-tahiri.jpg
Veronik Istrefaj23:53 | 14/11/2019

Ermal Tahiri, specialist futbollit, është si zakonisht pjesë e emisionit “Pressing” në ABC News. Ai ka analizuar ndeshjen e Shqipërisë kundë Andorrës, si dhe zgjedhjet e trajnerit Reja:

“Nëse trajneri bën rotacion, ka të drejtë. Këto lojtarë që nuk kanë luajtur rregullisht dhe luajtën sot, pse nuk dhanë një fitore? Me një Andorrë që faktikisht është më dobët se ne në të gjitha anët. Do të kemi ne kombëtare për të ardhmen, apo me këto lojtarë do të vërtitemi?

Motivimi i lojtarëve duhet të ishte shumë i madh, janë para ndeshjes me Francën dhe duhet të kishin fituar. Edhe tifozët duhet të ishin të motivuar, të mbështesnin skuadrën. Megjithatë, sot në fushë kishim lojtarë nga Kategoria e Dytë. Dy lojtarë ishin të tillë, që luajnë në kampionate të dyta.

Mua më bezdisin disa gjëra. Një: Mentaliteti! Niveli nga lart direkt e poshtë më bezdis. Një ndeshje e luan të shkëlqyer, e një jo. Duhet të jemi korrekt. Të mos luash me ritëm kundër Andorrës? E dyta: Lojtarët e rinj. E tha edhe Reja që ka dalë nga objektivi dhe po provon lojtarë të rinj.

Këta lojtarë, mund të luajnë me ekipin kombëtar? Jo, nuk e mbajnë dot ritëm. Nuk luajtën mirë kundër Andorrës, por nesër ndaj Francës? Kjo ndeshje të harrohet sa më shpejtë, nga të gjithë. Ndeshja kundër Francës do të ketë më shumë motivim për lojtarët tanë”./abcnews.al

Ndreu-1280x651.png
Veronik Istrefaj23:49 | 14/11/2019

Deputeti i njohur, Pjerin Ndreu, është një nga të ftuarit në studion e ABC News, në emisionin Pressing. Ndreu foli për kombëtaren e Shqipërisë dhe për ndeshjen kundër Andorrës, për të cilën tha:

“Ne kemi qenë në kampionat europian dhe i kemi rritur pritshmëritë. Por duhet të pranojmë se jemi një ekip ende i vogël. Kemi ndeshje, si ajo kundër Turqisë, që bëjëm futboll të shkëlqyer, por ja, vjen ndeshja ndaj Andorrës dhe marrim barazim. Ne duhet të barazojmë me turkun në Turqi, e jo me Andorrën këtu. Nuk e di çfarë ndodh, por këtu ka përgjegjësi.

Ne nuk kemi ekip të dytë, të aftë për të mundur Andorrën në Shqipëri. Kemi shkuar në Europian dhe kemi bërë paraqitje dinjitoze. E kemi çuditur të gjithë Europën. Tani biem në atë shkallë sa nuk mundim dot Andorrën në Shqipëri. Nuk e di çfarë eksperiementi bëhet, por është i gabuar!”/abcnews.al

Kreshnik-Collaku-1280x656.png
Veronik Istrefaj23:36 | 14/11/2019

Kreshnik Collaku, anëtar kryesie i PD-së, i ftuar në studiot e ABC News në emisionin “Pressing”, foli për kombëtaren e Shqipërisë dhe ndeshjen kundër Andorrës. Në fjalën e tij, Collaku tha:

“Ka një situatë që duhet ta shikojmë më me qetësi. U kualifikuam në Europian dhe ishte një arritje magjike, por tani duhet të të jemi realistë. Që pas Europianit në Francë, u ndamë në dy kombëtare, në ato tonën dhe të Kosovës.

Marrim ndonjë rezultat tek-tuk dhe ngrihemi në piedestal. Për mua ishte fatale ndarja e dy kombëtareve. Pritshmëria jonë nga Shqipëria në Europian, barazojmë me Andorrën. Realisht, kontigjentet janë ndarë. Dy kombëtaret kanë pësuar ekipin tonë përfaqësues”./abcnews.al

Zalla.png
Veronik Istrefaj23:28 | 14/11/2019

Gazetari dhe analisti i njohur, Lirim Zalla, është i ftuar në studiot e ABC News në emisionin Pressing, aty ku foli për kombëtaren e Shqipërisë. Në fjalën e tij, Zalla tha:

“Ka vetëm një gjë: Përballë këtij ekipi kombëtar, ka një komb të tërë. Ata që jetojnë në Shqipëri, ata që jetojnë në Europë. Ti nuk mund të thuash se po luaj me Andorrën në Shqipëri që të shoh a dinë të luajnë lojtarët apo jo? UEFA ka data për ndeshje miqësore, aty t’i shikojë.

Nuk ka dështuar sot kombëtarja e Shqipërisë, por trajneri. Sot Anglia luajti kundër Malit të Zi, Kane nuk e donte pushim? Ai luajti, bëri tre gola dhe la zemrën në fushë për kombëtaren e tij. Kemi pasur një trajner që dështoi. Erdhi Reja dhe bëri shumë mirë, por sot Reja gaboi.

Andorra është lagje e vogël, nuk mund të justifikohet aspak ky rezultat. Të merren masa. Kombëtarja nuk është e askujt! Ku është Strakosha? Do bësh eksperimente me Berishën 32-vjeç?”/abcnews.al

Lirim-zalla.png
Veronik Istrefaj22:47 | 14/11/2019

Gazetari dhe analisti i njohur, Lirim Zalla, është i ftuar në studiot e ABC News në emisionin Pressing, aty ku foli për kombëtaren e Shqipërisë. Në fjalën e tij, Zalla tha:

“Rezultat i dyshimtë, kompleks, në të gjitha aspektet. Duke filluar që nga rezultati. Andorra theu rekordin e jetës, duke shënuar dy gola në transfertë.

Nuk mund të justifikohemi me këtë rezultat sot. E përkrahëm dhe e mbështetëm edhe kur humbi me Turqinë, por sot ishte e pafalshme. Vetëm 3260 njerëz në stadium. Kudo në botë, sado e dobët të jetë kombëtarja, stadiumi duhet të jetë plot. Luan kombëtarja, është nder i kombit.

Me Andorrën ka luajtur dhe Franca, duke pasur 60 mijë tifozë në stadium. Kombëtarja është e shenjtë, nuk është e askujt. Është e gjithë shqiptarëve. Kjo ishte eliminatore për Europian, vetëm 3000 vetë në stadium.

Vetë Federata nuk di t’i sjellë njerëzit në stadium. Pashë atë banderolën “Hallexhinjtë”. Do të kishte qenë ndryshe historia. Ccfarë do të kishte ndodhur nëse do të kishim një stadium 22 mijë vendesh?”./abcnews.al

arena2-1280x711.jpg
Vladimir Prenga21:54 | 11/11/2019

Fusha e Arenës Kombëtare rrezikon të mos jetë në gjendjen më të mirë për Shqipëri-Francë. Tapeti i barit po përpunohet vazhdimisht, por koha mund të mos jetë e mjaftueshme për t’ia dalë, edhe pse ndeshja do të luhet në këtë stadium.

U mendua se do të ishte gjëja e parë që do t’i përgjigjej pozitivisht apelit. Një stadium ka fushën si gjënë e tij kryesore dhe tek Arena Kombëtare kjo gjë kryesore ka shkaktuar alarmin më të madh. Edhe pse impianti e mori lejen zyrtare nga UEFA, pas inspektimit të së dielës, sërish tapeti i barit nuk do t’ia dijë as për organizmat europiane dhe as për ato shqiptare, pasi ka afatet e veta.

Në rastin më të mirë, fusha do të jetë në 100 për qind vetëm në ditën kur do të luhet ndeshja, në 17 nëntor, pra të dielën që vjen. Shqetësimi është i madh për pjesën pranë portës jugore, qw pësoi dëmtim gjatë ndeshjes së femrave, Vllaznia-Apolonia.

Për shkak të vendosjes, ajo nuk ka marrë sasinë e ndriçimit dhe ngrohtësisë nga dielli, si 70-përqindëshi tjetër, ndaj edhe ka mbetur prapa. Burime në kompaninë që bën punimet, thonë për Abc News se vazhdon plehërimi, por edhe mbjellja e një sasie bari të re.

Nga Greqia, specialistët sjellin llamba nxehtësie që do të vendosen në tribunën krah pjesës jugore të fushës. Ato llamba do të bëjnë ngrohjen artificiale për ta rritur barin, në mënyrë që ai të ketë thellësinë e duhur të rrënjëve.

Tapeti nisi vendosjen në 10 shtator, përfundoi vendosja në 17 shtator. Në bazë të rregullave, duhen 2 muaj të plotë, që ai të mund të përballojë ndeshje, pra data i bie pikërisht 17 nëntori. Federata Shqiptare e Futbollit nuk deshi ta zhvillonte ndeshjen e provës, duke e shtyrë nga 3 në 10 nëntor, por u detyrua nga UEFA.

Shpresohet që gjithçka të jetë gati, por është në limitet e fundit të mundshme. UEFA pati dy të dërguar mbrëmjen e së dielës në Arenë, Fernando Mese dhe Keith Daiton, dhe ata vëzhguan me shumë vëmendje kohën e zbrazjes së stadiumit, po ashtu mënyrën e kontrollimit dhe të hyrjes së spektatorëve.

Përfundimi ishte i kënaqshëm, edhe pse sasia e tifozëve në ndeshjen e kontrollit nuk ishte e madhe. Frikë më të madhe, edhe sesa UEFA, duket se kanë punonjësit privatë të sigurisë që janë pajtuar për në ndeshjet e kombëtares, apo në sfidat kryesore të Superligës. Arena Kombëtare u duket tepër e madhe, me shumë hyrje e dalje, diçka që ata nuk e kanë provuar më parë.

Edhe 350 forca sigurie që do të jenë për Francën, kompanisë private i duken pak. Europianët lanë detyrë edhe zëvendësimin e disa barrierave të qelqit të imprenjuar, që ishin dëmtuar gjatë punimeve. Në stadium të garantojnë se po vijnë 2 apo 3 barriera të reja xhami të blinduar dhe se ato do të vendosen shumë shpejt në vend.

Me sy të lirë kupton se një pjesë e madhe e punimeve kanë përfunduar. Kjo ka bërë që të ulet edhe numri i forcave punëtore, që sot janë rreth 300. Ata vazhdojnë të punojnë 24 orë në 24, 7 ditë në 7, por gjithsesi ka zbritje nga numri 500 që ishte në kulmin e punimeve.

Ulëset, tashmë janë të vëna në dispozicion të publikut, siç u pa edhe në ndeshjen e femrave. Po ashtu, fusha është e vijëzuar plotësisht. Ende përpunohet bari artificial anash saj, që do të përdoret për nxehjen e lojtarëve të stolit, përpara sesa ata të aktivizohen, ose për të qenë gati për çdo moment kur t’i duhen trajnerit.

Nëpër tribuna ende vazhdojnë gjërat e vogla të fundit. Diku bëhen saldime, por sidomos kudo ka punime më të imëta, stukime apo izolime. Në barin dhe restorantin e VIP-it, ende nuk janë përfunduar banakët, madje nuk janë mbuluar plotësisht lidhjet e vendosura në dysheme.

Nëse gjërat janë vënë nëpër vende, ende estetika nuk është aty ku duhet, sidomos për t’iu përgjigjur një stadiumi të kategorisë me 4 yje, sipas standardeve të UEFA-s. Pas testimit të së dielës, u krijua përshtypja se zona miks, pra ajo e intervistave në katin e parë nëntokë të stadiumit, ishte pak e ngushtë që gazetarët të punonin lirisht.

Muzeumi po nis të marrë pamje në hapësirën pas fasadës historike, tek ish-lokali “Kampionët”. Me gjasë, në 14 apo 15 nëntor do të jetë gati. Sheshi pedonal para stadiumit po merr përpunimet e fundit, pasi kanë mbetur pak pllaka për t’u vënë. Më shumë po shtrohen, betonohen dhe zbukurohen pjesët anësore, që do të jenë me ngjyrë të kaltër.

Me ritëm të shpejtë po bëhet shtrimi i asfaltit në rrugët rreth e rrotull dhe punonjës të kompanisë të thonë se deri ditën e mërkurë gjithçka do të jetë e përfunduar, në dispozicion për t’u vijëzuar. Një rrugë e re do të vihet në dispozicion të qytetarëve ngjitur me Pallatin e Kongreseve. Me gjasë, gjithçka do të jetë e përfunduar deri të premten, ndonëse fusha do ta presë ndeshjen jo në gjendjen e saj më të mirë. /ABC NEWS ALBANIA 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono