25 vjecari

PUKE-BURG-KOLEGUT-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.12-1280x630.jpg
ent ela16:23 | 12/02/2019

Gjykata ka lënë në burg 25-vjeçarin Enderis Dodaj, i cili vrau nga pakujdesia kolegun e punës në Pukë. Krimi i rëndë ndodhi mbrëmjen e 8 shkurtit, ku 25 vjeçari Doda vrau kolegun e punës, pranë hidrocentralit.

Nga hetimet  vërehet se e vrasja ka ndodhur nga pakujdesia. Dodaj  ka qëlluar me armë zjarri, tip pistoletë shtetasin Petrit Biba, ne prani të disa punonjësve të tjere, qe po pushonin ne te njejtin ambient”, informoi policia e Shkodrës. /abcnews.al

DESHMIA-SULMI-PRINDERIT-1280x720.jpg
ent ela14:46 | 21/06/2018

25 vjeçari Hajri Neziri i cili plagosi me thikë dy prindërit e tij të moshuar ka treguar para hetuesve, cili ka qenë shkaku i konflikteve të vazhdueshme mes tyre, deri kur ndodhi ngjarja. Ai tha se është shumë i penduar për këtë akt.

Me prindërit u prish çdo gjë që kur u prezantova vajzën të cilën tani e kam të fejuar. Ata nuk e donin, dhe në shtëpi bëhej shpesh sherr. Kështu u tha hetuesve Hajri Neziri djali që sulmoi me thikë babain dhe nënën e tij të cilet përfunduan me plagë të rënda në spitalin e Durrësit.

Sipas 25 vjeçarit prindërit nuk ishin dakord me vajzën që unë doja. Por përveç kësaj isha dhe i papunë. Momentin kur qëlloi me thikë prindërit 70 vjeçar Destan dhe Hasije Nezirin, në shtëpi ishte dhe e fejuara e tij.

Sherri kishte marrë përmasa të ashpra, u tha djali hetuesve i cili ndjehet i penduar për humbjen e kontrollit. Ngjarja ndodhi pasditen e mërkurë në lagjen 17 të qytetit të Durrësit, kurse të premten Hajri Neziri do të dalë për masë sigurie. /abcnews.al

pistolete-933x445.jpg
ent ela10:31 | 13/04/2018

Në kuadër të planit të masave për rritjen e parametrave të sigurisë, për goditjen e grupeve kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim, të atyre që qarkullojnë apo mbajnë armë zjarri pa leje, strukturat policore për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Vlorë, kanë bërë të mundur arrestimin Ilir.M 25 vjeç, banues në Vlorë.

Arrestimi i tij u krye, pasi në lagjen “Pavarësia”, gjatë kontrollit të ushtruar nga shërbimet policore në mjetin tip “Volkswagen”, në të cilin ky shtetas ishte pasagjer, iu konstatua se posedonte pa leje një armë zjarri tip pistoletë.

Arma e zjarrit u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Materialet hetimore do t’i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë për veprën penale “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”./abcnews.al

policia-2-1-620x3301-905x395.jpg
ent ela20:47 | 06/04/2018

Brenda pak orësh policia e Tropojës ka vënë në pranga autorin që dyshohet se ka vrarë me armë zjarri bashkëfshatarin e tij. Ai është Safet Riza, 23 vjeç.

Vrasja ka ndodhur në malin e  fshatit Luzhë të Tropojës.

Viktima është 25 vjeçari Rexhep Alihasani.

Edhe autori Riza është banor i fshatit Luzhë dhe dyshohet se e ka qëlluar me automatik të riun kur po kullosnin bagëtitë.

Vrasja mendohet të ketë ndodhur për motive të dobëta./abcnews.al

vlcsnap-error294-1-1280x720.jpg
ent ela14:15 | 13/02/2018

25 vjeçari Aldo Ymeraj i cili u arrestua nga policia shqiptare, pasi ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SHBA, në fushën e krimeve kibernetike, jetonte me nënën e tij në Fier. Ai kishte studiuar për pikturë dhe nuk njihej shumë në qytet.

Këto shkallë i ka përshkuar që nga fëmijëria. Por banorët e lagjes “Konferenca e Pezës” në Fier, Aldo Ymerajn thuajse nuk e njohin.

Përkundër kësaj, emri i 25 vjeçarit fierak ndodhet në mes 36 personave nga vende të ndryshme të botës të kërkuar nga SHBA për krime kibernetike. Ndaj ata pak fqinj, jashtë kamerave thonë ishte djalë i urtë.

Nga policia e Fierit tregojne se 25 vjeçari u arrestua në kryeqytet. Ai jetonte kohët e fundit mes Fierit, Tiranës dhe Vlorës.

Bazën e kishte në vendlindje, aty ku policia pas arrestimit po ushtron kontroll.

Nuk dihet nëse do të bëhej piktor i mirë përderisa studjoi pikturë për 4 vjet në shkollën artistike “Jakov Xoxa”, por Aldo Ymeraj rezulton një gjeni në fushën e kibernetikës.

Me prindër të divorcuar, djali i pronarit të një shtypshkronje në Fier, Ymeraj punonte herë pas herë në biznesin e të atit.

Nuk është e qartë se si përfundoi mes grupit të shumëkërkuar nga FBI që akuzohen se kanë përvetësuar nëpërmjet marifeteve të internetit 530 miljonë dollarë.  I riu  nuk ka bërë rezistencë gjatë arrestimit.

Hetimi për 36 persona të organizuar nën moton “in fraud Ëe trust në mashtrim ne besojmë”, ka nisur nga SHBA .

Grupi i hakerave akuzohet se merrnin pjesë në një rrjet të krimit kibernetik qe drejtonte një skemë të sofistikuar duke blerë dhe shitur numrat e sigurimeve shoqërore dhe vjedhur të dhënat personale.

Nga ky aktivitet i themeluar në vitin 2010 prej një shtetasi ukrainas janë shkaktuar 530 molionë dollarë humbje për konsumatorë biznese dhe banka.

Anëtarët e rrjetit nuk ishin takuar me njëri-tjetrin. Ata identifikonin njëri-tjetrin me nofka ne internet./abcnews.al

Foto-2-1.jpg
ent ela11:26 | 18/01/2018

Policia e Kurbinit ka arrestuar një person që shpërndante lëndë narkotike në doza të vogla të llojit Kokainë. Ai është 25 vjeçari Alfons Lleshaj, banues në Kurbin.

Arrestimi i tij u bë pasi gjatë kontrollit të ushtruar nga strukturat policore në ambjentet e një lokali në Fushë-Milot, të Kurbinit, është kapur me lëndë e dyshuar narkotike e llojit “Kokainë” e ndarë në njëmbëdhjetë doza që do e shiste në disa lokale.

Gjithashtu gjatë kontrollit të lokalit që ishte në pronësi të shtetasit K.L., 25vjeç , janë gjetur dhe sekuestruar 12 kompjutera për lojra fati, një tavolinë pokeri si dhe një tavolinë “Black Jack” të cilat ky shtetas i mbante në kundërshtim me dispozitat ligjore.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin për veprime të mëtejshme në ngarkim të shtetasit Alfons Lleshaj për vepren penale “ Prodhim dhe shitja e narkotikëve” parashikuar nga neni 283/1 të Kodit Penal dhe në ngarkim të shtetasit K.L., vepra penal “Organizimi i llotarive të palejuara “, parashikuar nga neni 197 i Kodit penal./abcnews.al

vlcsnap-error971-3-1280x720.jpg
us er15:09 | 27/11/2017

Rikthehen atentatet me tritol. Makina e drejtuar nga një 25 vjeçar me precedentë penalë në Vlorë shpërtheu sot, ndërsa ishte në lëvizje në qytet. I riu ka pësuar dëmtime të rënda, kryesisht në këmbe. Policia ende nuk ka asnjë pistë për autoret e shpërthimit.

Janë momentet e para pas shpërthimit të tritolit. Makina që drejtonte i riu Ines Hajrrulla u shkatërrua e gjitha.

Besohet se u përdoren 300 gramë tritol për të shkaktuar një akt të tillë në Vlorë.

Kurse 25 vjeçari që drejtonte furistraden, ku djali që shikoni në pamje u dëmtua rendë në gjymtyrë.

Shpërthimi pranë degës së Sigurimeve Shoqërore, në lagjen ”Hajro Çakërri”, tek Bishti i Kalldrëmit. Makina lëvizi 70 metra dhe më pas u godit  me një tjetër automjet te parkuar ne zone.

Llamarrinat e saj u përhapen në një rreze të madhe.

Drejtuesi u dërgua me urgjencë në spitalin e Vlorës dhe mjekët thonë se ka marrë plagë të forta.

Njërën kembe ata u detyruan ta operonin. Dëshmitarët nga vendi i ngjarjes treguan dëgjuan një shpërthim të fuqishëm, dhe më pas automjeti u përfshi nga flakët.

Eskpertët mendojnë paraprakisht se lënda shpërthyese ishte vendosur në pjesën e përparme te furistrades.

Sipas policisë Ines Hajrulla është person me precedentë penalë.

Në vitin 2013 është akuzuar për grabitje të një pike lloto bashkë me persona të tjerë, kurse në Dhjetor të vitit 2016 u arrestua me dy pistoleta çeke.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes./acbnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono