21 janar

artan-hoxha-1-1280x747.jpg
ent ela20:11 | 16/02/2019

Gazetari Artan Hoxha ka folur për protestën e opozitës e cila u mbajt sot përpara Kryeministrisë. Ai është shprehur se falë reagimit të Policisë dhe Gardës, sot u shmang një 21 Janar i dytë.

“21 Janari nuk u përsërit sepse reagimi i Policisë së Shtetit dhe Gardës së Republikës nuk ishte si ai i 21 Janarit. Ata zgjodhëm të keqen më të vogël sepse dëmet mkatreiale nuk llogarriten në krahasim me jetët njerëzore. Ajo që unë pash ishte se polica që në mëngjes dhe e kam parë me vëmendje nuk ishte e pajisua me shkopinj gome, helmeta etj. Policia ishte e pajisu vetëm me maska kundër gazit.

Së dyti rreshtimi ishte i Policisë së Komisariateve dhe patrullës së “Shqiponjave”. Zakonisht në protesta dalin Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Forcat Speciale. Sot polica nuk e kishte ndërmend të sulmonte. Garda e Republikë nuk ishte në paraqitje fare gjatë protestë.

Polica thjesh kishte krijuar një kordon pa asnjë lloj mase. Policia nuk është e pajusur për të përbaluar përdorimin e lëndëve djekëse dhe ndaj policia hoqi kordonin. Polica është e justifikaur në pjesën që prishi gardhin dhe po të donte ta mbante gardhin nuk do mund ta mbante dot. Unë mendoja se kjo protestë do të vijonte por ndërhyrja e ndërkombëtareve bëri që protesta të mbyllej aq shpejt”./abcnews.al

superluna-archivo-foto-main-1234.jpg
ent ela13:42 | 19/01/2019

Superhëna do të shfaqet në orët e para të mëngjesit të 21 janarit. Gjatë eklipsit total do do të jetë e kuqe dhe shumë më e madhe se zakonisht. Eklipsi i radhës do të ndodhë pas 10 vitesh.

Spektakli i parë astronomik i këtij viti pritet të ndodhë në orët e para të mëngjesit të 21 janarit ku do të ndodhë eklipsi i plotë i hënës. Për të riparë një fenomen të tillë duhet pritur dhjetë vite të tjera.

Fenomeni është i dukshëm kur dielli, toka dhe hëna rreshtohen duke fshehur dritën e diellit për hënën, duke projektuar në të një hije në formë koni. Kur hëna  do të gjendet plotësisht në brendësi të konit – hije, do të nisë dhe faza e eklipsit total.

Përveç se e kuqe hëna do të jetë dhe më e madhe se zakonisht. /abcnews.al

vlcsnap-error206-1280x720.jpg
ent ela09:06 | 21/01/2018

Sipas MeteoAlb: Vranësirat dominojnë të gjithë territorin duke gjeneruar reshje të pakta shiu e dëbore në pjesën më të madhe të vendit.

Pjesa e dytë e ditës mbetet me vranësira dhe reshje shiu e dëborë deri vonë në mbrëmje kur pritet përmirësim i motit në Ultësirën Perëndimore POR reshje dëbore do të ketë në të gjithë zonat malore dhe shumë pranë zonës së ulët. Pas mesnatës pritet kthjellim i motit në pjesën më të madhe të vendit duke lënë kufirin Lindor me reshje të pakta dëbore.

Temperaturat e ajrit do të ulen me 2 – 3°C në të dy ekstremumet termike ditore POR rënia vijon e theksuar edhe në orët vijuese deri mëngjesin e së hënës.

Era do të fryjë mesatare me shpejtësi deri 30 km/h nga drejtimi Perëndimor duke bërë që në det të gjenerohet dallgëzim 3 ballë./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono