2018

horoscope-1.jpg
ad min09:18 | 24/09/2018

Dashi
Do të ndiheni të frymëzuar për të filluar një projekt të ri, por megjithatë nuk do të jetë një ditë e mbarë për ju. Përpiquni të bëni diçka të re që nuk e keni bërë më parë. Dilni jashtë nga zona juaj e rehatisë.

Demi
Sot do të duhet që të ecni me rrymën në vend që të dilni kundër saj. Kjo duhet vënë në zbatim sidomos në lidhjet materialiste. Do keni dyshimë në lidhje më marrëdhënien tuaj me personin e zemrës. Pranojini ato dhe përgjigjuni qetësisht, përndryshe do të shkatërroni gjithçka që keni ngritur dhe do ti shkaktoni vetës stres të panevojshëm.

Binjakët
Aspekti religjioz do të marrë një pjesë të mirë nga koha juaj sot. Do të keni përkushtim në aktet fetare dhe punët bamirëse. Do ta gjeni veten drejt kërkimit të një vendi të paqtë për qetësinë tuaj të brendshme.

Gaforrja
Pjesa e parë e ditës mund t’ju bëjë pak konfuzë. Mund të inkurajoheni kur gjërat nuk ecin ashtu siç ju do të donit. Mund të bëni një pushim nga e gjithë gjullurdia e jetës së përditshme.

Luani
Duhet përpiqeni të kontrolloni temperamentin tuaj sot. Luahtjet e humorit do t’ju irritojnë sidomos në mëngjes. Do të jeni të zënë duke u përballur me shumë çështje të ndryshme. Megjithatë është e mundur që të gjeni një zgjidhje brenda disa ditëve për të gjithë problemet tuaja.

Virgjëresha
Sot do të jeni më mendjehapur ndaj ideve të reja. Por do të mbeteni kokëfortë në marrjen e vendimeve. Në mbrëmje do të keni mundësi të shijoni një darkë të këndëshme më personin e zemrës. Mbase është momenti i duhur për ta bërë pyetjen e shumëpritur.

Peshorja
Sot do mbështëteni shumë në intuitën tuaj. Premtimet që do të bëni sot mund të konfuzojnë njerëzit në vendin tuaj të punës. Gjatë pasdites mund të ndihmoni të tjerët në zgjidhjen e problemeve të tyre.

Akrepi
Sot shihet një ditë shumë e mirë ndjesish me personin tuaj të zemrës. Në tërësi dita pritet të jetë e qetë dhe e paqtë. Përdorini mirë aftësitë tuaja negociuese për t’ju shpëtuar nga ndryshimet e papërshtatshme.

Shigjetari
Një eksperiencë emocionuese do t’ju bëjë të ndiheni mirë sot. Më vonë, suksesi do t’ju vijë nga media elektronike me anë të ideve brilante që do të keni. Jeta dashurore do të lulëzojë, pasi do të ftoeni në një takim nga personi që ju pëlqen.

Bricjapi
Pritet që ditën e sotme të zgjidhni çështje shumë të komplikuara në punë. Në lidhje me rrethanat e caktuara do të tregoheni spontanë në dhënien e ideve të reja. Një lajm prej jashtë kufijve mund t’ju prishë humorin.

Ujori
Pritet që këtë ditë të kërkoni komunikim të drejtpërdrejtë siç nuk e keni pasur kurrë më parë për zgjidhjen e problemeve tuaja. Do të jeni të paduruar dhe gjërat më të vogla do t’ju shqetësojnë. Në pjesën e dytë të ditës do të keni rezultatet e kërkuara.

Peshqit
Do e gjeni veten në një humor të mirë. Kolegët tuaj gjithashtu do e shijojnë qëndrimin me ju. Do të keni mundësi që të ndikoni njerëzit me ënergjinë tuaj pozitive dhe sensit tuaj të humorit. Kushtojini ca kohë edhe përkujdesjes ndaj vetes./abcnews.al

horoscope-1.jpg
ad min10:03 | 22/09/2018

Dashi
Sot për ju puna do të jetë vertetë stresuese. Megjithatë nuk do ju ndalojë që ti hakërreheni kundërshtarëve tuaj. Ju jeni mendimtarë të mëdhënj, por edhe dinakë. Disa njerëz do të stepeshin në gjëra që ju i bëni pa druajtje, por sugjerohet që pavarësisht gjithçkaje të bëni atë ç’ka ju tregon intuita.

Demi
Kjo do të jetë një ditë kur do t’ju nevojitet shumë që të ndani mendimet dhe ndjenjat me dikë të afërt me ju. Do të jeni ekstremisht efektivë në komunikimin e ideve dhe emocioneve tuaja dhe për këtë arsye do të zhvilloni lidhje akoma më të fortë intimiteti me njerëzit e zemrës. Koha e kaluar me ta do të jetë plot me dashuri dhe ngrohtësi. Nuk do të ndjeni aspak stres dhe parehati sot.

Binjakët
Sot do ta nisni ditën me qëllime të vendosura dhe nisjen e një etape të re për ju. Por probleme të vogla do ti prishin planet tuaja. Gjatë pjesës së dytë të ditës do të vini re se gjendja juaj financiare nuk është aq e qëndrueshmë. Mbrëmjen mund ta kaloni duke medituar.

Gaforrja
Marrëdhënia juaj më personin e zemrës mund të ndërlikohet. Problemet nuk do të vijnë nga mungesa e dashurisë, por nga teprimi i saj. Sugjerohet që të kontrolloni emocionet tuaja më mënyrë që të keni një ditë të balancuar.

Luani
Do të merrni reagime të përziera për rezultatin e punës suaj sot. Partneritetet në biznes mund të kalojnë në krizë. Tregtarët do të kenë shitje të pakëta. Për ata që janë të punësuar, do të kenë probleme në progresimin e situatave. Duhet ti merrni në konsideratë këshillat e më të mëdhenjve.

Virgjëresha
Do të ndjeheni dhë reagoni furishëm ndaj disa situatave në ditën e sotme. Do të mprehni karakterin tuaj si pasojë e këtyre situatave. Dialogimi i duhur mund t’ju vijë në ndihmë.

Peshorja
Parashikohet që sot të dilni jashtë pritshmërive në mënyrë që të prireni drejt suksesit. Përfitime të papritura janë rezervuar për ju dhe shihet gjithashtu dhe një rritje e reputacionit.

Akrepi
Do e nisni ditën me një pasion të flaktë. Do të sakrifikoni gjithçka për të afërmit tuaj. Për disa, lajme martese pritet te vijnë këtë mbrëmje.

Shigjetari
Ditën e sotme do e kaloni duke shpenzuar kohë me personin tuaj të dashur. Bisedat të veçanta me këto njerëz do t’ju mbushin ditën. Mund të shpenzoni për të blerë rroba të reja ose produkte që ju nevojiten.

Bricjapi
Është një ditë që ju mbush me pushtet. Moment i duhur për njerëzit në profesione civile dhe politike. Profesionalisht do të arrini të merrni besimin e shefit tuaj, i cili më vonë mund të diskutojë çështje më shumë rëndësi më ju.

Ujori
Sot do të jeni shumë bujarë. Gjithashtu do të kuptoni se të mbimenduarit është shumë stresuese per ju. Do të ndjeheni mirë teksa ngrini zërin për padrejtësitë dhe diskriminimin që keni përreth. Kjo do të bëjë që të keni respektin e njerëzve kudo që shkoni.

Peshqit
Fokusi juaj sot do të jetë të finalizimi i kërkimeve për një shtëpi të re. Blerja e mobiljeve të reja apo sendeve të nevojshmë për shtëpinë do t’ju marrë shumë kohë. Sigurohuni që të mos mbeteni trokë pasi duhet të kurseni për investimet e ardhshme./abcnews.al

horoscope-1.jpg
ad min09:52 | 17/09/2018

Dashi
Sot do të duhet që të mblidhni fuqitë tuaja. Nëse vini re njerëz që përulen para jush, do të thotë që ia ka vlejtur mundi. Në të kundërt do të duhet që të punoni akoma më shumë. Në përgjithësi pritet një ditë e ngarkuar.

Demi
Duhet që të çrrënjoseni nga rutina juaj e përditshme për tu ndjerë të freskët sot. Filloni të kuptoni psikologjinë e njerëzve përreth dhe analizoni faktet. Të gjitha vendimet dhe veprimet e kanë një motiv, ndaj duhet të jeni të vetëdijshëm ndaj zinxhirit nga i cili rrjedhin ngjarjet.

Binjakët
Një ditë shumë produktive dhe e përmbushur ju pret sot. Njëkohësisht me rutinën e përditshme, gjithashtu do të keni mundësi që të përqëndroheni dhe tek çështje të tjera. Do të ndjeni nevojën për ti telefonuar dikujt. Sot do të jeni të dyzuar në marrjen e vendimeve për situata si, marrëdhënia në çift apo martesa. Është një ditë e mirë për të shitur diçka.

Gaforrja
Do t’ju pëlqejë të kridheni në një botë plot me fantazi. Ndikimi fetar do të mbizotërojë tek ju. Do ta drejtoni fantazinë tuaj në nivele misterioze. Do të keni komunikim me energjitë sipërore në tempujt përkatës dhe do të nxirrni mësime të dobishme nga kjo përvojë.

Luani
Juve ju pëlqen shumë të udhëtoni. Do të bëni plane për një udhëtim i cili do të përfshijë familjarët dhe miqtë tuaj. Për ata që janë pjesë e fushës artistike do të marrin një kritikë pozitive. Një ditë fitimprurëse ju pret.

Virgjëresha
Nuk është koha që të mbështeteni në lavdërime të së shkuarës dhe duhet që të vazhdoni të punoni pa u ndikuar. Duhet të jeni të fokusuar dhe të mbani një rend të rregullt në mënyrë që të keni të njëjtin nivel suksesi si më parë. Sugjerohet që të mos i neglizhoni marrëdheniet tuaja sepse ato janë themeli i suksesit dhe qetësisë tuaj.

Peshorja
Sot pritet që armiqtë dhe konkuruesit tuaj të bëhen ziliqarë ndaj suksesit që do të keni në biznes. Kini kujdes, pasi ata do të përpiqen që të përligjin reputacionin tuaj në mënyra të ndryshme. Në vend që të krijioni debat duhet të mundoheni që të jeni politikisht korrekt me ta dhe të kujdeseni për çështje të tilla duke përdorur inteligjencën tuaj. Pasditja mund të sjellë një dashuri të re në jetën tuaj që do t’ju bëjë shumë mirë.

Akrepi
Jeni në dilemë dhe ndiheni sikur jeni në udhëkryq. Disa vendime të rëndësishme në jetë kanë nevojë për kohë dhe kjo është ajo ç’ka ju duhet në këto momente. Megjithatë, mbani jetën përsonale dhe profesionale të ndara për të mos shkaktuar dyshime dhe shqetësime. Merrni kohën që ju duhet dhe mos bëni vendime të nxituara.

Shigjetari
Mënyra se si do të silleni me kolegët dhe shoqërinë tuaj do jetë strikte dhe e disiplinuar. Për këtë arsye, etika juaj e punës do ti fusi frikën atyre. Dyshimet tuaja personale do të ndikohen nga vrazhdësia me të cilën zgjidhni ti trajtoni gjërat. Sugjerohet që të mos e lini suksesin t’ju dehë.

Bricjapi
Një qindarkë e kursyer është një qindrakë e fituar. Besimi në këtë gjë do të bëjë që të vëzhgoni me kujdës kërkesat tuaja në mënyrë që përdorni burimet siç duhet. Miqëtë që do të zgjidhni reflektojnë aspektin e këndvështrimit tuaj mbi jetën. Sugjerohet që ti zgjidhni ata me kujdes.

Ujori
Nuk ka gjë më të çmuar se sa të kalosh kohë me motrat dhe vëllezërit e tu. Zakonisht ju e planifikoni ditën dhe rutinët tuaj vetë, por sot do të jetë ndryshe. Të afërmit do të bëjnë plane dhe ju thjesht do ti ndiqni. Spontaniteti është diçka e re të cilin do ta shijoni.

Peshqit
Për ata të cilët kanë të bëjnë me punë në fushat kreative apo në reklamim, dita e sotme do të sjellë një arritje të re në karrierën e tyre. Zotësia juaj do të jetë në nivelet më të larta. Kujtohuni se vetëbesimi është çelësi i suksesit tuaj./abcnews.al

horoscope-1.jpg
ad min09:36 | 15/09/2018

Dashi
Sot do të jeni të pavendosur, gjë e cila nuk ndodh zakonisht tek ju. Kjo situatë do t’ju çojë nëpër spekulime të ndryshme, në vetëvete kjo nuk është diçka e keqe, për sa kohë nuk vendosni të gjithë financat tuaja në mes. Gjithashtu bëni kujdes që të mos kini pritshmëri të larta në dashuri dhe marrëdhënie.

Demi
Sot pritet të takoni një person i cili ju provokon dhe do të përpiqet t’ju acarojë nervat. Sugjerohet që të përmbaheni dhe mos të kërkoni shpagim pasi mund të dilni jashtë natyrës suaj mirëbërëse. Qëndroni të qetë dhe përgjigjuni në një mënyrë që të japë përfitime ndaj karakterit tuaj të paqtë.

Binjakët
Sot do të jeni në një humor ekstremisht emocional dhe romantik. Mund të jeni të shqetësuar për marrëdhëniet tuaja personale, shëndetit, dietën, karrierën etj. Duhet të kujdeseni që të mos përthithni stres të panevojshëm dhe kujdesuni për gjendjen tuaj shëndetësore.

Gaforrja
Sot do të jetë një ditë shumë favorizuese për ju. Do të keni ndjesi lumturie dhe gëzimi në lidhje me sendet tuaja të çmuara. Mund keni një histori dashuri në sfond ose një ndjesi të fortë romantike për dikë. Një ditë fantastike për të dashuruarit. Do të krijoni kontakte të reja.

Luani
Pjesa e parë e ditës do t’ju gjejë të zënë me punë. Ditë përfituese për ata që janë të vetëpunësuar. Shtëpiaket do të jenë jashtëzakonisht të zëna me çështjet e shtëpisë. Megjithatë, do të keni mundësi që të punoni sipas dëshirave tuaja.

Virgjëresha
Miqtë dhe njerëzit e afërt do të zënë një pjesë të mirë të ditës suaj sot. Studentet duhet që të fokusohen më shumë tek të mësuarit e tyre pasi provime të rëndësishme po vijnë dhe duhet që ta balancojnë mirë kohën e studimit dhe kohën e argëtimit. Përgjithësisht do të jetë një ditë ku mund të çlodheni.

Peshorja
Duhet të kini kujdes nga shpenzimet e tepërta. Ata të cilët kanë marrëdhënie të ndryshmë me njerëz jashtë shtetit mund të kenë përfitime nga ta. Sugjerohet qe në çdo moment të mbeteni optimistë.

Akrepi
Pritet të ndodhin ngjarje që do t’ju bëjnë të thoni “është një ëndërr e bërë realitet”. Shtëpia juaj madhështore mund të jetë gati ose mund të merrni çelësat e makinës që keni dashur gjithmonë. Do të keni një festë të madhe ku do të ndani dhurata me personat më të dashur. Gjithësesi, sigurohuni që të mos mbeteni trokë.

Shigjetari
Sot do të ndiheni si të ngecur në një rugë qorre. Niveli juaj i energjisë dhe entuziazmit është konsumuar për shkak të rutinës së përditshme. Pritet një ditë ku do të ndiheni dembelë, ndaj sugjerohet që ta lini të kalojë qëtësisht dhe të prisni për një të nesërme më të mirë.

Bricjapi
Një ditë e mbarë nis me një fillim të mbarë. Për ju do të jetë një ditë produktive për shkak se do e nisni atë me pozitivitet. Përkushtimi juaj i madh do të bëjë që të ecni para të tjerëve. Problemet që keni patur me personin e zemrës, të paktën për sot do të ndalojnë. Ndërsa për çiftet që kanë një martesë të lumtur do të vazhdojnë të shijojnë bekimet e tyre.

Ujori
Sot kupidi mund të jetë në anën tuaj. Beqarët mund të ndjejnë dëshirën për të ndërtuar një romancë. Personat në çift do të kalojnë kohë me partnerin e tyre. Sugjerohet të futeni në retrospektivë dhe rikujtoni momente të bukura e të hapni një album fotosh të vjetra.

Peshqit
Vullneti për të punuar do të ndikojë që ti bëni ballë situatave të vështira sot. Energjia juaj do të jetë e pashterueshme dhe entuziazmi që keni do t’ju bëjë të admirueshëm, përfitoni sa më shumë nga kjo ditë./abcnews.al

horoscope-1.jpg
ad min09:32 | 13/09/2018

Dashi
Rrëmbe çdo mundësi që keni për të demostruar aftësitë e tuaja shprehëse, sepse do të përthithin vlerësim të gjithanshëm. Për ata që kanë fëmijë, një aspekt i lidhur me ta do t’ju bëjë krenarë. Mos neglizhoni të moshuarit në familje.

Demi
Kjo ditë ju tregon shumë përzgjedhës dhe kërkues. Sugjerohet që të shmangni konfliktet dhe diskutimet e rastësishme. Nëse nuk do mund të shmangni konfrontimet, sigurohuni që të paktën të jeni ju ata që do të hapin rrugë. Vetëvlerësimi i ulët mund të jetë prezent sot. Duhet të mësoheni me idenë se kjo nuk është një ditë e mirë për ju. Mos u bëni pjesë e çështjeve të kota. Fokusohuni tek punët tuaja. Silluni në mënyrë të ndërgjegjshme.

Binjakët
Do të takoni dikë të veçantë, i cili do mbetet për një kohë të gjatë tek ju. Mirësia dhe natyra juaj e kuptueshme do tu japë përfitime të tjerëve. Duhet të kuptoni se nuk është problem nëse shpenzoni ca për rehatinë dhe kënaqësinë tuaj. Bëhuni gati për një ditë të ngjeshur dhe të gëzueshme.

Gaforrja
Sot, çdo fjalë që do dali nga goja e presonit të zemrës do të jetë muzikë për veshët tuaj. Marrëdhënia me njerëzit e afërt do të jetë harmonike. Mund të qëndroni larg problemeve nëse mësoni të përmbaheni. Mënyra më e mirë për të përballuar kritikat është që ti marrësh ato konstruktivisht.

Luani
Mënyra më e mirë për të arritur sukses është duke besuar tek aftësite tuaja. Lejeni vetëbesimin dhe shpirtin tuaj pozitiv që t’ju shpjerë nëpër lartësi të reja sot. Duke qëndruar pozitivë gjatë gjithë ditës do të bëjë që vështiësitë të zhduken. Më e rëndësishme është mbrëmja e cila do të jetë e mbushur me emocione.

Virgjëresha
Sot, do të arrini një balancë të mirë ndërmjet punëve dhe argëtimit. Dita do të jetë si një e festë e madhe. Do të keni shpenzime, ndaj sugjerohet që të harxhoni me ndërgjegje.

Peshorja
Punët tuaja nuk do të kenë fund sot, ndaj bëhuni gati pasi presioni në vendin e punës do të jetë i lartë. Kjo ju jep shumë pak kohë për të shpenzuar me familjen, por si gjithmonë do t’ju kuptojnë. Gjithashtu mund të arrini në një plan të ri në lidhje më profesionin tuaj, sidomos nëse jeni të vetëpuësuar.

Akrepi
Shigjeta e çrregullimit financiar do t’ju përndjekë sot. Por do të ketë dhe një anë pozitive për jetën tuaj. Pagesat e tejzgjatura mund të arrijnë që të kryhen. Ato mashtrimet që zakonisht vini re në punë, mund t’ju sjellin një përfitim të madh.

Shigjetari
Bëni gati valixhet për një udhëtim të gjatë pune, i cili do të sjellë goxha të ardhura. Përgatituni për ndjekjen ë këshillave të rëndësishme të biznesit të cilat mund t’ju drejtojnë në rrugën e duhur. Parashikohen surpriza të këndshme në pjesën e dytë të ditës.

Bricjapi
Gjithçka që do të bëni sot do të lidhet më dëshirën tuaj për të arritur pritshmëritë që familja ka ndaj jush. Për studentët, projektet që prisnit do të kompletohen më në fund dhe do të merrni detyra të reja. Lënia e lirë e imagjinatës suaj do të bëjë që të shkëlqeni në aspektet që ju interesojnë, por mos shihni ëndërra në Diell, sepse mund të humbisni kontakt me realitetin.

Ujori
Lajme të mira mund të vijnë në shtëpinë tuaj sot. Rritje në detyrë, përfitim, bursë gjithçka që keni kërkuar të realizohet do të materializohet. Ju jeni zemërçelët, ndaj do ti zgjidhni dhe problemet më të forta më lehtësi të përkryer. Ata që kanë marrë borxh dhe janë në probleme financiare do të gjejnë zgjidhje sot.

Peshqit
Pavarësisht peripecive që do të hasni sot, entuziazmi, pozitiviteti dhe vetëbesimi juaj do të përballin çdo vështirësi. Dita mund të jëtë shumë e lodhshme, por pritet të mbyllet më nota të gëzueshme./abcnews.al

horoscope-1.jpg
ad min09:03 | 09/09/2018

Dashi
Aftësia juaj për të tejkaluar problemet do t’ju ndihmojë që të reflektoni në jetën tuaj personale dhe profesionale. Sot mund të jetë një ditë domethënëse, ndaj këshillohet që mos ti harroni aftësitë që keni. Përdorini mirë virtytet që posedoni, në mënyrë që edhe të tjerët të përfitojnë nga ju.

Demi
Do ti kushtoni shumë rëndësi përshtypjes që jepni tek të tjerët, qoftë në shoqëri qoftë profesionalisht. Do ta merrni shumë seriozisht këtë pjesë dhe do të bëni gjithçka për të lënë impresionet e duhura. Sot do të jeni të denjë dhe të fokusuar në atë ç’ka bëni. Nuk duhet të prireni për të kënaqur të tjerët. Fokusohuni tek interesat dhe shqetësimet tuaja, përndryshe mund të gaboni dhe do të duhet të shfajsoheni. Drejtojini energjitë tuaja në kah të përfundimeve domethënëse. Reflektimet e thella dhe analiza ndaj vetes do t’ju vijnë në ndihmë.

Binjakët
Duhet të liroheni nga zinxhirët e rutinës së përditshme. Përpjekja për të përfunduar të gjitha detyrat në mënyrë që ti përmbaheni itinerarit do t’ju shkaktojë shqetësim të panevojshëm. Menaxhimi i kohës suaj në mënyrë kreative do t’ju ndihmojë që të luftoni stresin. Konsultimi me më të vjetrit do jete një mënyrë e mirë për të qetësuar nervat tuaja.

Gaforrja
Prestigji juaj shoqëror do të jetë në rritje. Njërëzit do të lavdërojnë vetitë e personalitetit tuaj dhe do përpiqen t’ju rivalizojnë. Pritet të jetë një ditë me shumë përfitime.

Luani
Është një ditë e rëndësishme për ju. Të gjithë në zyrë do të pranojnë aftësitë tuaja dhe do t’ju komplimentojnë. Mund të keni shpenzime në gjërat argëtuese dhe në bizhuteri. Tani që problemet financiare tashmë do të zgjidhen, është mirë që të mbani vëmendjen tek përfitimet afatgjata. Do të keni një ditë përgjithësisht progresive.

Virgjëresha
Dita e sotme do të ketë ndryshime të papritura dhe surpriza të kënaqshme. Mund të merrni rrugët me njerëzit e zemrës dhe ky udhëtim do të jetë emocionues dhe do t’ju qetësojë nervat. Përgjithësisht pritet një ditë e çiltër dhe e lumtur.

Peshorja
Do të merrni lajme të mira nga përtej kufijve të cilat do t’ju bëjnë të lumtur. Ata që po kërkojnë për punë do të marrin lajme të pozitive. Sugjerohet që të mos keni shumë pritshmëri, për shkak se mund të zhgënjeheni pa qenë nevoja.

Akrepi
Shqetësimet në shpirtin tuaj mund t’ju errësojnë mendimet. Gjërat e vogla mund t’ju shkaktojnë bezdisje të mëdha. Mos lejoni që t’ju prishin humorin. Teksa dita vazhdon gjërat do të përmirësohen. Bëni pushim nga bisedat e parëndësishme nëse stresi fillon t’ju pushtojë.

Shigjetari
Kur bëhet fjalë për profesionin tuaj, ju jeni të vendosur dhe të detikuar. Kjo gjithashtu mund t’ju bëjë që të gjendeni në mes të pirgjeve me dokumenta dhe shumë detyra për të kryer. Nuk është çudi që të bëheni të varur pas punës. Me shumë gjasa do të shijoni pjesën e dytë të ditës. Do të keni një mbrëmje të mbushur me argëtim.

Bricjapi
Interesat tuaja janë të mbrojtura nga forca më të mëdha ndaj mos u shqetësoni për to. Ju jeni njerëz ambiciozë dhe të kënaqur me çfarë keni arritur. Ju i keni vendosur disa qëllime vetes dhe po bëni përpjekje serioze për ti arritur ato. Jeni një njeri i thjeshtë dhe jeta juaj është pa komplikime. Njerëzit rreth jush do të habiten me qëndrimet tuaja ndaj sfidave të jetës.

Ujori
Sot do të uroni që të ketë një të dytë si ty. Do jeni të mbytur me punë, madje edhe dyfishimi i përpjekjeve do t’ju duket i panevojshëm. Mund edhe të anuloni takimet me personin e zemrës duke shmanagur edhe zemërimet e tyre për më vonë. Shqetësimi juaj kryesor është eprori juaj.

Peshqit
Perspektiva pozitive do të keni në çfardo aktiviteti që vendosni të fokusoheni sot. Është një moment i duhur për të vënë në jetë planet tuaja. Përveç përfitimeve afatshkurtra monetare, gjithashtu do të keni dhe veprimtari që do ju japin përfitime të mëdha./abcnews.al

horoscope-1.jpg
ad min10:07 | 08/09/2018

Dashi
Sot do të keni një ndjenjë të fortë malli për shtëpinë tuaj nëse ndodheni larg saj. Në qoftë se me familjarët jeni në kontakt, sugjerohet që gjithashtu tu shkruani ose telefononi miqve që keni neglizhuar deri më tani. Të qenurit në dijeni se njerëzit ju duan, do t’ju japë një kënaqësi të veçantë.

Demi
Sot shihet se do të jeni shumë të paduruar dhe jo të qetë. Por falenderoni yjet, sepse pavarësisht kësaj gjëje do të mbeteni të qëndrueshëm dhe të fokusuar në punë duke dhënë produktivitet. Në pjesën e dytë të ditës, kolegët dhe shefat do të jenë më të mirëkuptueshëm dhe ndihmues. Pavarësisht humorit tuaj të luhatshëm, ngjarjet e sotme do të jenë pozitive.

Binjakët
Nuk është një ditë e mirë për investime, për të blerë bizhuteri ose shtëpi të re. Do të ndjeni doza vetmie sot. Mundësitë ekzistojnë që do të mendoni për ngjarje të së shkuarës, të cilat nuk kanë lidhje me të tashmen.

Gaforrja
Sot do të vendosni anëtarët e familjes mbi gjithçka tjetër. Do e planifikoni të gjithë ditën tuaj duke patur ata në mendje. Familja juaj do t’ju përgjigjet pozitivisht dhe do të bëjë që të rrethoheni me dashuri. Rivalët tuaj do të vihen në dijeni për arritjet dhe aftësitë që keni.

Luani
Sot parashikohet një ditë bipolare për ju. Problemet financiare mund të bëhen të dukshme në pjesën e dytë të ditës, ndaj dëshira për ti zgjidhur ato do të mbetet pezull. Pozitiv është fakti që sot dot të arrini të krijoni pavarësi në vendin e punës. Pas orëve të gjata të vështirësive, në mbrëmje do të kaloni momente të bukura me personin e zemrës.

Virgjëresha
Zhdërvjelltshmëria në të komunikuar do të jetë arma juaj sot. Dhuntia e oratorisë nuk ka qenë kurrë më e shkëlqyeshme tek ju, teksa magjepsni zemrat e seksit të kundërt gjatë ditës së sotme. Problemet me punën do të jenë të përcipta.

Peshorja
Sot do të kaloni një ditë me peripeci ku familja juaj do iu dalë zot dhe do t’ju ndihmojë. Duke marrë parasysh natyrën tuaj mirënjohëse, ju do ti ktheni nderet gjatë vazhdimit të ditës. Mos u surprizoni kur ti dëgjoni rivalët të pranojnë aftësitë tuaja sot. Elokuenca juaj dhe toni i ëmbël do të stimulojnë lehtësisht interesin e personit të zemrës.

Akrepi
Sot dita juaj do të jetë konstruktivisht me këmbë në tokë. Në punë, detikimi juaj do t’ju mbajë gjithmonë një hap para të tjerëve. Bekimet martesore do të jenë në kulmin e tyre. Përgjithësisht do të jetë një ditë plot me ngjyra.

Shigjetari
Sot do të jeni në humor për të argëtuar miqtë dhe familjen tuaj. Më ndjenja pozitive dhe të hareshmë do të mendoni për një udhetim më rrethin tuaj të ngushtë sot. Ndërkohë, do të jeni në ritmet e duhura dhe në punë, madje mund të merrni meritat për një projekt të kryer sot. Dita e sotme do t’ju lajë me bekime.

Bricjapi
Fqinjët tuaj ngatërrestarë mund të kenë një sjelljë më të denjë ndaj jush sot, duke bërë që të merreni vesh me njëri-tjetrin. Gjatë ditës do ti nënshtroheni punëve praktike që do të sigurojnë ushqim dhe mendime të reja. Ana financiare do të jetë në gjendje të mirë dhe në përgjithësi nuk do të keni shumë gjëra për tu shqetësuar.

Ujori
Pastrimi i rrëmujës së bërë, në shtëpi ose punë, do të jetë prioriteti juaj sot. Përdoreni këtë mundësi për të impresionuar shefin ose personin me të cilin jetoni. Një darkë nën dritën e qirinjve me njerëzit e dashur do t’ju çlodhë.

Peshqit
Fuqia e të qenurit i përqëndruar dhe i fokusuar do të jenë prioritet sot. Kthjelltësia juaj do të shmangë sot një debat që mund të shkonte keq. Kjo gjë do të shpëtojë shefin dhe kolegët tuaj të cilët do t’ju tregojnë mirënjohjen e tyre./abcnews.al

04THEGUARDIANS-articleLarge.jpg
ad min22:49 | 28/08/2018

Sapo ka kaluar pak më shumë se gjysma e këtij viti dhe larmishmëria e prodhimtarisë kinematografike është në kulmin e saj. 2018-a ka pasur një produktivitet të lartë në lidhje me cilësinë e filmave që ka nxjerrë. Për të gjithë të apasionuarit pas filmave, më poshtë kemi listuar 15 produksionet më të mira të këtij viti. Në këtë mënyrë mund t’ju japim një ide se çfarë zgjedhje të bëni sonte, për të parë para gjumit.

1-The Guardians
Me një fillim të ngadaltë në flakë, The Guardians më vonë transformohet në një melodramë epike. Ky film përshkruan një histori lufte në të cilën, ndryshe nga sa jemi mësuar të shohim deri më tani, meshkujt janë në rol mbështetës dhe jo kryesor. Përmban një përshkrim të detajuar të traditave të familjes rurale franceze. Peizazhet dhe ndryshimi i stinëve luajnë rol po aq të rëndësishëm në film sa edhe karakteret protagoniste të tij.

2-Dark River
Dark River është konsideruar si një film që ofron ngushëllim. Përmban disa moment poetike dhe delikate, por atmosfera e përgjithshme e filmit mbetet e ftohtë dhe e vetmuar. Incesti dhe abuzimi, të cilat shihen në këtë vëpër, nuk lenë vend për doza komike. Ky është një film i fuqishëm me intensitet të rëndë që zgjat. Filmi Drk River ka pasur një impakt të gjerë mbi audiencën deri tani.

3-Zama
Ngjarja e këtij filmi zhvillohet në Argjentinë në fundin e shek.XVIII. Zama, një personazh me të dyja duart e prera është i detyruar të jetë pjesë e turmës për të mbijetuar. Ka momente të frikshme me humor të zi, në një film i cili krijon në mënyrë të vazhdueshme surpriza me brutalitetin e tij.

4-The Breadwinner
Aspekti më dëshpërues i këtij filmi të animuar, i cili është nominuar edhe për një Oscar, mbetet fakti se historia që përmban mbetet akoma aktuale. Filmi përshkruan realitetin e shoqërisë afgane, ku gruaja nuk ka një fytyrë. Situatat zhvillohen gjatë udhëheqjes së talebanëve, e cila zgjati nga mesi i viteve ’90 deri në vitin 2001. Vite të tëra pas pushtimit taleban edhe pse më marrjen në dorë nga SHBA, tek të drejtat e grave afgane ndryshimi është vërtet i vogël.

5-BlacKkKlansman
Filmi kryeverpër i regjisorit Spike Lee është pritur majft mirë nga audienca dhe kritikët e filmit. Më një miksim stilesh dhe idesh në rrëfimin e historisë, BlacKkKlansman mbetet një ndër filmat më të mirë të vitit. Kjo vjen si pasojë e shtojcave të filmit, të cilat janë më argëtuese se kurrë, duke sjellë diçka ndryshe për shikuesit.

6-Early Man
Një film më doza të mëdha ironie dhe humori. Këtu marrin pjesë karaktere karizmatike të nevojshëm për evoluimin e ngjarjes me nota moderne, por edhe sipas stilit të vjetër. Ata krijojnë virtyte nga vetë modesita e tyre. Early Man mund të mos jetë realizimi më i shtrenjtë i vitit, por është pa dyshim më i pëlqyeshmi.

7-Isle of Dogs
Isle of Dogs është një film i karakterizuar prej një humori të një stili të veçantë që nuk haset nëpër raste të tjera. Kjo fabul me frymëzim nga elemente të ndryshme japoneze është gjithashtu estetikisht shumë e kënaqshme vizualisht. Intirgat e filmit përfshijnë ballafaqimin e disa temave ne rëndësi si spastrimi etnik, fashizmi dhe korrupsioni.

8-Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
Një ndër filmat më emocionues dhe dramatikë të vitit. Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri, rrëmbeu zemrat e shikuesve që në premierën e tij. Një sukses i vërtetë edhe në ndarjen e çmimeve Oscar. Ky film tregoi se do të rezistonte në kohë. Me një interpretim fantastik të aktores Frances McDormand, kjo vepër nuk duhet lënë pa u parë.

9-Black Panther
Një ndër filmat më të suksesshëm të vitit 2018, Black Panther ka mahnitur audiencat me ndërthurjen e kulturës afrikane bashkë me elemente futuristike. Konsideruar si filmi aksion më i arrirë i viteve të fundit, ky produksion i Marvel është bërë tashmë edhe filmi më fitimprurës në kategorinë e tij me 1 bilion dollarë të gjeneruara deri më tani.

10-Annihilation
Annihilation është një udhëtim mbrëslënës i biologes luajtur nga aktorja Natalie Portman. Ajo është e vendosur për të gjetur se çfarë i ndodhi burrit të saj ushtar pas zhdukjes në mënyrë misterioze në një zonë të thellë pyjore të quajtur “Rëzëllitësja”. Një eksplorim që iu bën të mbani frymën me turbullirat dhe haluçinacionet nëpër të cilat kalojnë personazhet.
/abcnews.al

ariana-grande-mtv-vmas-show-aug-20-2018-billboard-1548-1280x847.jpg
ad min13:03 | 21/08/2018

Mbrëmjen e së hënës u zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimeve MTV VMA 2018. Një nga kompeticionet muzikore më të shumëpritura të vitit, mblodhi bashkë artistët më në zë të muzikës botërore për një mbrëmje plot spektakël dhe të papritura.

Performanca mbreslënëse, momente komike, ndarje çmimesh dhe emocione e pushtuan skenën amerikane të manifestimit të muzikës komerciale. Momenti kulminant i evenimentit ishte performanca e këngëtares ikonë Jenifer Lopez, e cila u nderua me çmimin e “Michael Jackson Video Vanguard Award”, një atribut i cili u jepet artistëve që kanë lënë gjurmë në realizimin e videove muzikore gjatë karrierës së tyre. Nuk mund të lihet pa përmendur dhe performanca energjike e një përmbledhjeje prej këngëve më të suksesshmë të saj me një koreografi të realizuar në detaje. Perfomanca të tjera të mbrëmjes ishin edhe reperja Nicki Minaj, ylli i popit Ariana Grande, këngëtari i ri Shawn Mendes, Maluma etj.

Një moment i veçantë i kushtua dhe këngëtares së ndjerë Aretha Franklin e cila u nda nga jeta pak ditë më parë. Asaj iu kushtuan homazhe nga Madonna, e cila ndau gjithashtu disa histori të lidhjes që dy divat kishin me njëra-tjetën.

Camilla Cabello, ishte këngëtarja e cila pati triumfin më të madh, duke rrëmbyer çmimin “Video e Vitit” dhe “Artistja e Vitit”. Hapja e ceremonisë u bë nga artistja e shumkërkuar Cardi B, e cila falenderoi fansat e saj për detikimin dhe suksesin që i kishin dhënë. Prezantuesit ishin komedianët e njohur Tiffany Hadish dhe Kevin Heart. Dyshja e mbushi audiencën me humor dhe me thirrje kundër Donald Trump. MTV VMA edhe këtë vit rezultoi i suksesshëm duke dhuruar momente argëtuese dhe emocionuese për publikun dhe këngëtarët. Pjesë e këtij festimi ishin dhe këngëtaret shqiptare Rita Ora dhe Bebe Rexha, të cilat prezantuan dhe erdhën më rrëzëllitësë se kurrë. Gjithashtu Rita rrëmbeu dhe çmimin “Video më e mirë e muzikës dance” për këngën e saj “Lonely Together” në bashkëpunim me të ndjerin Aviici.

Lista e plotë e fituesve:
Video of the Year: Camila Cabello -“Havana” [ft. Young Thug]
Best Collaboration: Jennifer Lopez – “Dinero” (ft. DJ Khaled & Cardi B)
Best New Artist: Cardi B
Artist of the Year: Camila Cabello
Best Latin Video: J Balvin – “Mi Gente” [ft. Willy William]
Song of the Year: Post Malone – “Rockstar” [ft. 21 Savage]
Best Pop Video: Ariana Grande – “No Tears Left to Cry”
Best Hip Hop Video: Nicki Minaj – “Chun-Li”
Push Artist of the Year: Hayley Kiyoko
Song of Summer: Cardi B / Bad Bunny / J Balvin: “I Like It”
Michael Jackson Video Vanguard Award: Jennifer Lopez
Best Dance Video: Avicii ft. Rita Ora – “Lonely Together”
Best Rock Video: Imagine Dragons – “Whatever It Takes”
Video With a Message: Childish Gambino – “This Is America”
Best Cinematography: The Carters – “APES**T”
Best Direction: Childish Gambino – “This Is America”
Best Art Direction: The Carters – “APES**T”
Best Visual Effects: Kendrick Lamar & SZA – “All The Stars”
Best Choreography: Childish Gambino – “This Is America”
Best Editing: N.E.R.D – “Lemon” [ft. Rihanna]/abcnews.al

Schonbrunn-Palace-Vienna-Austria.jpg
ad min09:52 | 19/08/2018

Melburni i Australisë këtë vit e humbi betejën për titullin e “Qytetit me jetesën më të rehatshme në botë”, pas 7 vitesh në krye të listës. Qyteti Australian këtë vit u rendit i dyti me një diferencë të vogël prej 0.7%. Tashmë në krye është ngjitur Viena e Austrisë, e cila arriti një rezultat me 99.1%.

Këto lista ndërtohen në mënyrë të përvitshme bazuar në të dhëna si: sistemi i kujdesit shëndetësor, kultura, mjedisit, arsimi dhe infrastruktura në 140 qytete të ndryshme. Bashkësia e Inteligjencës Ekonomike (EIU), e cila harton këto statistika, i atribuoi kryeqytetit austriak vendin në majë të listës, sidomos për shkak të mbajtjes së një stabiliteti në lidhje më sulmet terroriste që ndodhën në Europë vitet e fundit.

Osaka dhe Tokio e Japonisë, këtë vit arritën të futeshin në dhjetëshen më të mirë, duke u rendiitur respektivisht në vendin e tretë dhe të shtatë. Të dy këto qytete kapën rezultatin e tyre më të lartë se ndonjëherë më parë, falë reduktimit të niveleve kriminalistike dhe përmirësimeve në transportin publik. Hamburgu dhe Helsinki, të cilët qëndronin në vend të nëntë dhe të dhjetë vitin e kaluar, këtë herë dolën jashtë dhjetëshes. Vendi i nëntë iu atribua Kopenhagenit me 96.8%, i vetmi vend tjetër europian në listë.

Edhe pse Australia mund të ketë humbur pozicionin e saj në majë, tre nga qytetet e saj u bënë pjesë e listës me Adeliaden (96.6%) dhe Sidnein (97.4%) duke u renditur pas Melburnit në vend të pestë dhe të dhjetë. Kanadaja gjithashtu pati një rezultat të kënaqshëm me Toronton, i cili në barazim me Tokion për vendin e shtatë arriti rezultatin (97.2%) dhe Kalgari (97.5%) e Vankuveri (97.3%), duke u renditur në vendin e katërt dhe gjashtë.

Sipas studimit, qytetet që janë qendra të biznesit global, priren të jenë viktima ndaj suksesit të tyre. Madhështia që të gjithë e shijojnë kaq shumë, mund të shkaktojë rritje në nivelin kriminalistik. Në listë kemi dhe vende si: Nju Jork (57), Londër (48) dhe Paris (19), qytete me atraksion të lartë turistik, por më nivel të madh të krimit, mbipopullim dhe me probleme në transportin publik. Gjithsesi, këto qytete mbeten në pozicionim të lartë krahasuar me pjesën tjetër të listës.

San Huani i Porto Rikos, i cili u godit nga dy uragane në vitin 2017, pati rënien më të madhe më 21 vende në listë, duke u renditur i 89-i me (69.8%). I parashikueshëm është dhe rezultati i Damaskut të Sirisë, duke u renditur në fund të listës me 30.7%. Por lajme të mira duken në sfond ku në një shkallë të përgjithshme, jetesa globale është përmirësuar për të dytin vit radhazi, duke u rritur nga 74.8% në 75.7% në vitin 2018./abcnews.al

Lista me qytetet me jetesën më të rehatshme në vitin 2018:

1. Vienna, Austria;

2. Melbourne, Australia;

3. Osaka, Japan;

4. Calgary, Canada;

5. Sydney, Australia;

6. Vancouver, Canada;

7. (=) Toronto, Canada;

7. (=) Tokyo, Japan;

9. Copenhagen, Denmark;

10. Adelaide, Australia.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono