2018

horoscope-1.jpg
G. P.09:25 | 16/12/2018

Dashi – Ju dhe partneri do të jeni shumë pasionantë gjatë kësaj dite. Do kaloni momente të mrekullueshme së bashku. Nëse doni që financat të mos kenë probleme mos bëni blerje të nxituara.

Demi – Për një jetë sa më të bukur në çift duhet t’i shtoni dozat e fantazisë sot. Largojeni rutinën e cila po e mbyste pak nga pak lidhjen tuaj. Në planin financiar gjithçka mund të shkojë më së miri nëse ju arrini ta kontrolloni veten përsa ju përket shpenzimeve.

Binjakët – Humori juaj do ndryshojë shpesh gjatë kësaj dite dhe kjo mund të sjellë disa probleme me partnerin. Mundohuni ta përmbani veten sepse edhe durimi i partnerin e ka një kufi. Në planin financiar do e dini shumë mirë atë që duhet të bëni në mënyrë që situata të stabilizohet.

Gaforrja – Dialogu dhe mirëkuptimi do jenë fjalët kyçe të kësaj dite. Gjithçka pritet të shkojë më së miri mes jush dhe partnerin tuaj sot. Në planin financiar mos prisni që situata të destabilizohet që të merrni masat e duhura.

Luani – Sot do bëni edhe ndonjë çmenduri të vogël vetëm e vetëm për të rikthyer alegrinë dhe entuziazmin në jetën tuaj në çift. Në planin financiar do i zgjidhni të gjitha problemet dhe do ndiheni disi më të qetë.

Virgjëresha – Saturni do ndikojë mjaft në jetën tuaj në çift sot. Fatkeqësisht ai do ju nxisë të jeni më kokëfortë me atë që keni në krah. Financat do kenë përmirësime të dukshme. Në këtë mënyrë mund të kryeni edhe disa investime.

Peshorja – Nëse jeni në një lidhje do e rigjeni entuziazmin e fillimit të lidhjes suaj. Do dashuroni ashtu si ta ndjeni dhe do ndiheni për mrekulli. Situata financiare do jetë e qëndrueshme dhe e kënaqshme. Nuk do keni shqetësime në këtë sektor.

Akrepi – Sot do e keni të vështirë t’i qëndroni besnik personit që keni në krah sepse personat që do ju joshin do jenë të shumtë. Financat do përmirësohen ndjeshëm nga një trashëgimi që do merrni.

Shigjetari – Ditë e ndërlikuar kjo e sotmja për ata që janë në një lidhje. Mundohuni që herë pas here të hapni rrugë dhe të mos i vazhdoni debatet e nisura nga partneri. Në planin financiar duhet të prisni edhe disa ditë për t’u përballur seriozisht me problemet.

Bricjapi – Do i merrni me shaka kritikat e partnerit tuaj sot dhe nuk do mërziteni aspak. Marrëdhënia në çift do jetë përgjithësisht pozitive. Në planin financiar duhet të hiqni dorë sa më shpejt nga shpenzimet e tejskajshme nëse nuk doni që të mbeteni pa para ne xhep.

Ujori – Më në fund do bashkëpunoni fort me partnerin tuaj gjatë kësaj dite dhe gjithçka do shkojë për mrekulli së bashku. Do i sqaroni edhe debatet e vogla që keni pasur prej kohesh. Në planin financiar duhet të bëni zgjedhje të vështira, por të domosdoshme.

Peshqit – Për pjesën më të madhe të çifteve, dita e sotme do jetë e qëndrueshme. Vetëm ata që kanë pasur probleme serioze para disa kohësh do jenë në një periudhë reflektimi. Financat do i menaxhoni me shumë maturi dhe situata mund të fillojë të stabilizohet. /tvklan.al

SHBA-SHKOLLAT-ABCM3T1.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
G. P.19:00 | 12/12/2018

2018-a ka qenë pa dyshim viti më i errët për shkollat amerikane, ku janë regjistruar mbi 20 incidente me armë zjarri, që kanë lënë mbi 110 të vrarë e të plagosur. Studimi me shifrat tronditëse ngre veç aspektit statistikor edhe shqetësimin për pasivitetin e shtetit amerikan për zgjidhjen e problemit.

Viti 2018 ka qenë pa dyshim më i rëndi sa i takon incidenteve të armatosura në institucionet arsimore të Shteteve të Bashkuara, që në tërësi kanë lënë 113 persona të vdekur e të plagosur. Është një studim i gazetëts “Education Week”, e specializuar në fushën e arsimit, që vë në dukje shifrat tronditëse të llogaritura për vitin që po lëmë pas. Gazeta, që ka regjistruar incidentet e armatosura të ndodhura kryesisht në shkolla të mesme, saktëson se në pjesën dërrmuese të shteteve amerikane zhvillohen 180 ditë shkollore në vit. Kombinuar kjo me numrin e incidenteve me armë zjarri, 23, i bie që një incident i armatosur të ketë ndodhur në çdo tetë ditë shkollore.

“Viti që po lëmë pas ka qenë i paprecedent, me dy raste që u kthyen në vrasje në masë, pa harruar edhe incidente të tjera në shkallë më të vogël që nuk janë raportuar në media”, ka deklaruar Lesli Maxwell, redaktore e “Education Week”. Maxwell i referohet sulmit të armatosur në shkollën e mesme në Parklend të Floridës, ku mbetën të vrarë 17 persona dhe atij në një shkollë në Santa Fe të Teksasit, ku mbetën 10 viktima. Në të dyja episodet, autorë ishin dy djem adoleshentë. E ndërsa në mbarë Amerikën nisi nga vetë studentët një fushatë për një kontroll më të rreptë të armëve, presidenti Donald Trump propozoi armatosjen e mësuesve ose stafit arsimor. “Të gjitha ngjarjet dhe ato që u propozuan më pas u raportuan në media, por vetëm kaq”, ka thënë më tej Maxwell./abcnews.al

REVISTA-TIME-2018.mpg_snapshot_00.35-1280x720.jpg
G. P.18:28 | 11/12/2018

Gazetarët janë përzgjedhur nga revista prestigjoze Time si personazhet e vitit 2018. Mes tyre gjendet edhe Jamal Khashoggi, që u vra në konsullatën saudite në Stamboll. Gazetarët janë vlerësuar për përpjekjet e tyre për të thënë të vërtetën.

Gjendet Jamal Khashoggi, gazetari saudit i vrarë në Stamboll, mes Personavzheve të Vitit të revistës Time. E përjavshmja prestigjoze amerikane ka “nominuar” për vitin 2018 “reporterët në rrezik”. Përveç opinionistit të vrarë në konsullatën e Arabisë, listohen edhe gazetarët që mbetën viktima të sulmit me armë në gazetën “Capital” në Annapolis. Kjo është bërë e ditur nga revista Time që sqaron se janë pikërisht këta “gardianët” e vërtetë të informacionit.

“Për marrjen përsipër të rreziqeve të mëdha në ndjekjen e së vërtetës së madhe, për kërkimin e fakteve thelbësore, për ngritjen e zërit të trye dhe publikimin e mendimit të tyre, ‘gardianët’ Jamal Khashoggi, Gazeta Capital, Maria Ressa, Ëa Lone dhe Kyaë Soe Oo janë personazhet e vitit të Time”, shkruhet në motivin e akordimit të këtij vlerësimi.

Khashoggi është vrarë me 2 tetor brenda konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll. Ndërsa në Gazetën Capital, media në Annapolis të Merilend në SHBA, me 28 qershor një person hapi zjarr duke vrarë 5 punonjës. Sa I përket Maria Ressa, është një gazetare filipinase që drejton portalin e informimit Rappler që dënon politikat diktatoriale të presidentit Rodrigo Duterte. Wa Lone dhe Kyaë Soe Oo, janë dy gazetarë të Rojters të arrestuar në Birmani, të dënuar me 7 vite burg për dokumentimin e dhunës kundër minorancës Rohingya.

Kjo është hera e parë që gazetarët zgjidhen si personazhe të vitit të revistës, që jep këtë vlerësim që prej vitit 1927. Ndër të tjera është hera e parë që një person i vdekur zgjidhet si personaliteti më i rëndësishëm i vitit. Duke parë që këtë herë titulli i “Personazhit të vitit 2018” është i ndarë, Time ka zjgedhur të publikojë 4 faqe të para të ndryshme, një kopertinë për çdo gazetar apo ekip gazetarësh. Edicioni i mëparshëm iu dedikua personave që thyen heshtjen kundër ngacmimeve seksuale, ndërsa në 2016 fitoi presidenti amerikan Donald Trump./abcnews.al

OK-KENGA-MAGJIKE-2018.mpg_snapshot_01.39-1280x720.jpg
G. P.17:34 | 09/12/2018

Kantautori Flor Mumajesi ngre trofeun e 20 të Këngës Magjike. Këngëatri mori votuat e kolegëve. Ky edicion rezultoi një spektakël i vërtetë gjatë 3 netëve në ekranin e Televizionit Kombëtar Klan.

Në vend të dytë u rendit dueti i Aurela Gaçes dhe Eli Farës dhe në vend të tretë Fifi dhe MC Kresha. Çmimi i “Televizionit Klan” iu dha këngëtarit Klajdi Haruni. “Grupi më i mirë” shkoi për “Revolt Klan” ndërsa Venera Lumani u shpall “Zëri femëror më i mirë” dhe trofeun për “Zërin më të mirë mashkull” e mori Mentor Haziri. “Magjia e Parë” iu dha këngëtarëve Lorenc Hasrama dhe Olsi Bylyku ndërsa me “Çmimin e Kritikës” u vlerësua Rozana Radi. “Çmimi i Produksionit” iu dha këngëtares Kejsi Tola./abcnews.al

flori-mumajesi-933x445.jpg
G. P.00:58 | 09/12/2018

Finales së spektaklit më të madh të muzikës në Shqipëri, “Këngës Magjike” i ka ardhur fundi.

Këngëtari Flori Mumajesi është shpallur fitues i edicionit të 20-të me këngën “Plas”. Ai u votua nga vetë artistët pjesëmarrës si më i miri i këtij jubileu të “Këngës Magjike”.

“Tani është ai momenti kur vërtetë të plas shpirti, fillon dridhesh. Çfarë do thuash një gjë të mençur? Unë do them atë që ndjej, dedikuar muzikës, me ju përkrah që keni qenë mbështetje shumë e madhe. Përfshirja juaj në këtë këngë ma ka bërë jetën edhe më të lumtur, si në ëndërr. Dhe po iu them edhe një gjë, nëse nesër nuk merrem më me muzikë, nuk kam peng asgjë. E kam shijuar shumë. Faleminderit nga zemra dhe ua dedikoj ju këtë këngë”, tha këngëtari pasi fitoi çmimin e madh.

Mbrëmja ka qenë tejet emocionuese në “Pallatin e Kongreseve”, ndërkohë që gara mes artistëve big dhe atyre të rinj ka qenë shumë e vështirë.

“Kënga Magjike” për tre ditë në transmetim live dhuroi tek publiku emocione, surpriza dhe humor.

Në vend të dytë u shpall Aurela Gaçe dhe Eli Fara me këngën “Zemra Rratatata”. Ndërkohë Fifi dhe Mc Kresha fitues të çmimit të tretë me këngën “Psikopatja ime”./tvklan.al

PRAPA-SKENAT-E-KENGES-MAGJIKE.mpg_snapshot_06.22-1280x720.jpg
G. P.18:15 | 06/12/2018

Përveç anës vezëllitëse dhe spektaklit të Këngës Magjike 2018, ju ftojmë të shihni anën tjetër atë të prapaskenës. Emocionet, ankthet dhe rrëfimet e artistëve rreth konkurrencës dhe garës. Flori Mumajesi rrëfen për herë të parë se kujt ia dedikon këngën.

Ankthi, emocioni, stresi, dëshira për të vezëlluar, apo për të shkëlqyer live janë më se të natyrshme për çdo pjesmarrës në një festival kaq të rëndësishëm si Kënga Magjike. Ka nga ata të cilët janë edhe sëmurë.

Era Rusi: “Më shumë ethe të skenës se sa të garës. Para se të hipi në skenë bëj vokalica, marr frymë thellë dhe dal.”

Klaudia Pepa: “Shumë e emocionuar jam në ankth.”

Ronela Hajati: “Mos vini re asgjë se çfarë them në këto momente. Kështu e kam gjithmonë para se të dal në skenë, kam shumë stres.”

Flori Mumajesi: “Nuk po plas, mirë jam. Kam ftohtë dhe jam me ilaçe.”

Aurela Gaçe: “Jemi veshur vetë.”

Anxhela Peristeri: “Ndjehem shumë mirë, i uroj të gjithëve suksese, shpresoj që ketë fatin tim.”

Klajdi Haruni: “Dua të këndojmë tani direkt, ja se s’jemi ngrohur tani akoma.”

-Si jeni ndjerë së bashku më kolegen tënde Bora?

Klaudia Pepa: “Ne jemi ndjerë shumë mirë me njëra-tjetrën.”

Bora Zemanie: “Jemi shumë të lumtura që jemi bashkë si fillim.”

Klaudia Pepa: “Dua të them edhe që Bora ka qenë shumë shumë e mirë me mua. Më ka dhënë shumë këshilla dhe ka qenë shumë e drejtë.”

Bora Zemani: “Të gjithë më pyesnin se si ndjehesh tani që Arditi nuk do të ketë vetëm ty në krah, por do të ketë edhe Klaudjan. I thashë që nuk e shoh Klaudjan si partneren e Arditit e shoh edhe si partneren time në këtë rast. Kështu që jemi bashkë të dyja.”

Klaudia Pepa: “Natën e dytë Lady Gaga dhe natën e tretë një këngë shumë të ndjerë italiane.”

Por çfarë ndodh pas kuintave, këngëtarët e natës së parë rrëfejnë emocionet dhe dedikimet e këngëve.

Ardit Cuni: “Nuk ka gjë më të bukur se sa të këndosh live, gjithashtu publiku e ka pritur shumë mirë këngën.”

-Vërtet një garë e fortë sivjet.

Ronela Hajati: “Po por unë jam më e mira.”

Anxhela Peristeri: “Mendoj që ka shumë këngë të bukura dhe sivjet dhe do të jetë një konkurrencë e fortë.”

-Mendon se do të fitojë baladë?

“Nuk e di, ka disa këngë që më pëlqejnë, kështu që nuk e di kujt t’ja ve gishtin.”

Por edhe këngëtarët që do të ngjiten natën e dytë janë prezentë, pasi ata do të vendosin me votën e tyre se kush do të kalojë në natën finale.

-Si u gjetën bashkë në këtë duet. Na pëlqen shumë fakti që dy këngëtare të njohura bashkojnë forcat dhe shpërthejnë skenën.

Aurela Gaçe: “Nuk jemi thjesht të gjetura tani, ne e kemi gjetur njëra-tjetrën.”

Eli Fara: “E kishim në mendje gjithmonë që të bënim një duet dhe qëlloi që ramë dakord dhe menduam që ta sjellim tek Kënga Magjike.”

Aurela Gaçe: “Dhe pikërisht në këtë lloj rryme, që njerëzit t’i mbyllin butonat e mërzisë nja 3 minuta. Imagjino po të kishim vendosur një për të qarë, do merrnin peshqirat në sallë.”

Klajdi Haruni: “Kam një ndjesi shumë shumë të mirë. Kam këngë të preferuar por ato do ti shpreh me votime.”

-Deri tani të kan thënë shumë miq për kë do të votosh?

“Jo jo nuk merrem me atë pjesë hiç. Do votoj me shpirt dhe atë që e meriton vërtet.”

Kantautori Flori Mumajesi sqaron polemikat rreth kujt ia dedikon këngën.

Flori Mumajesi: “I kam kënduar dashurisë, kështu do ti këndoj me mall me dashuri, me shpirt në duar.”

-Kënga jote ka zgjuar shumë kureshtje dhe polemika të pafundme, si do i zgjidhësh këto?

“Ditën e prezantimit të këngës e thashë shumë pastër, shumë sinqerisht që asgjë nga këto polemika që fatkeqësisht janë fake news që dalin lart e poshtë, nuk kanë të bëjnë fare me këngën, nuk kanë të bëjnë fare me mua, nuk kanë të bëjnë fare me shpirtin tim, me atë që unë ndjej, me atë që unë bëj.”

-Megjithatë ti vuan shumë, jo vetëm për vetë, por edhe për të tjerët në krijimet e tua muzikore.

“Jo, përkundrazi, unë mendoj që një copë nga shpirti im buron dhe shkon në dëgjimin e shumë njerëzve që bashkohen me atë shpirt dhe nuk lexojnë vuajtjen, por lexojnë dashurinë kam përshtypjen dhe unë mendoj që jap një pjesë të dashurisë, ndaj një pjesë të dashurisë timen me ta. Madje kam marrë dhe komente të tilla që njerëz që janë të dashururar e kanë ndjerë nevojën që bashkë me këtë këngën të kenë një dashuri dhe kanë vuajtur pa pasur nevojë që të kenë një rast ekstrem, në një ndarje apo një tragjedi në jetën e tyre. Kështu që mendoj se nuk është çështje vuan apo nuk vuan Flori.”

Juria e të rinjve është vënë në vështirësi nga konkurrenca e fortë.

-Ndjehesh i lumtur që ka kaq prurje të mira të zërave të rinj.

Armend Rexhepagiqi: “Pajtohem me konstatimin tënd. Ka prurje të mira ka zëra të mirë.”

Orinda Huta: “Emocioni i skenës së madhe i jep akoma dhe më shumë energji. Presim që të ketë akoma më shumë shpirt në këtë skenë dhe jam e lumtur që ka kaq shumë këngëtarë të rinj që i afrohen skenës së madhe. I uroj të gjithëve shumë suksese.”

Arben Skënderi: “20 vjetori i Këngës Magjike është vërtetë mishërimi i kësaj tribune. Është kthyer vërtetë tribunë të jo vetëm risive në muzikën e lehtë shqiptare, por dhe të promovimit të artistëve.”

Armend Rexhepagiqi kërkon që ata të guxojnë më shumë.

Armend Rexhepagiqi: “Unë do të doja edhe më shumë ta kishin. Unë do të doja të ishin edhe më radikalë edhe më të guximshëm edhe më të eksperimentojnë. Unë gjithmonë dua më shumë”

Por ata na rrëfejnë edhe preferencat.

Armend Rexhepagiqi: “Këtë vit më duket se ka këngë jashtëzakonisht të mira. Fituesi është i pasigurtë dhe kjo mua më kënaq. Me duket se kjo suspancë është gjithmonë e bukur në çdo festival kur ka rivalitete të forta. Por gjithmonë personalitetet e forta krijojnë këngë të mëdha dhe bëjnë festivale të mëdha. Kam përshtypjen se këtë vit kemi disa perla muzikore që do garojnë me njëri-tjetrin.”

-A ke një të preferuar?

Armend Rexhepagiqi: “Po, e kam thënë gjithnjë haptaz, Fifi dhe McKresha. Ndoshta sepse dhe vetë psikopat.”

Arben Skënderi: “Nga këngët e big-ëve më ka befasuar dje në prova, nuk e kisha dëgjuar dje në prova, kënga e Florit. M’u duk sikur ai ka arritur moshën e pjekurisë në krijimtari dhe të të kënduarit si kantautor.”

Armend Rexhepagiqi: “Ishte një interpretim brilant.”

Orinda Huta: “Ja dhanë dhe këta çmimin e parë.”

Armend Rexhepagiqi: “Unë mbes tek Fifi, vetëm lavdërova që ishte një interpretim brilant.”/abcnews.al

KENGA-MAGJIKE.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
G. P.17:41 | 04/12/2018

Edicioni i 20-të i “Këngës Magjike” 2018, nis mbrëmjen e së mërkurës në Pallatin e Koncerteve. Një garë e fortë dhe plot surpriza do të jetë mes 23 këngëtarëve “big” dhe 26 artistëve në transmetim të drejtpërdrejtë në datat 5 e 6 Dhjetor dhe finales së madhe me 8 Dhjetor. Në krah të Ardit Gjebresë në prezantim do jenë moderatoja Bora Zemani dhe balerina Klaudia Pepa.

Skena e Pallatit të Koncerteve është kthyer në një magji të vërtetë. Këto janë momentet e fundit të provave, për edicionin e 20 të festivalit të muzikës moderne shqiptare Kënga Magjike 2018. Pa dyshim se ky përvjetor do të jetë unik dhe i veçantë thekson Ardit Gjebrea.

Ardit Gjebrea, showman: “Të gjithë artistët po e jetojnë vërtetë si një festë të madhe dhe fakti që ne nuk e themi se çfarë do të ndodhi është sepse thjesht kjo është Kënga Magjike. Ku është Kënga Magjika, pa diskutim që do të ketë gjëra të bukura.”

Tashmë ethet e garës dhe këndimi live kanë ngërthyer konkurentët ato të kategorisë big dhe new artist. Gara është e fortë, emrat më të njohur të skenës me zhanre të ndryshme janë në konkurim, e kjo i bën mirë garës.

Venera Lumani, këngëtare: “Unë uroj dhe i kryqëzoj gishtat vetëm që të dal mirë, të dal vokalisht shumë mirë dhe çdo gjë tjetër pastaj le të ngelet festë. Është 20 vjetori, është festë le ta shijojmë në maksimum edhe le të bëjmë gjëra të bukura.”

Baladat vazhdojnë të jenë të preferuara nga këngëtarët, pasi shumë prej tyre e shohin si mundësinë më të mirë për t’u shprehur vokalisht dhe emocionalisht.

Mentor Haziri, këngëtar: “E ka vrarë e dashura shpirtërisht, emocionalisht, kështu që shpresoj që këtë ndjenjë do e paraqes edhe në netët në vijim. Në jetë jam shumë i lumtur jam më karagjoz, por kënga është kështu, është një baladë e ndjerë. Jam natën e dytë me datë 6 Dhjetor dhe mezi po pres.”

Era Rusi, këngëtare: “Kjo është një nga këngët e mia të preferuara. E kam ruajtur 1 vit në arkivë, mendoj se ishte ideale për Këngën Magjike dhe e meritonte një këngë potente. Është edhe 20 vjetori im në Këngën Magjike.”

Por nuk mungojnë edhe etnofolk, RnB dhe këngët ritmike. Dashuria e humbur dhe dhimbjet e saj përshkojnë shumë këngë.

Rozana Radi, këngëtare: “E kam shkruar edhe në faqen time të Instagramit se nëse të gjitha tekstet e mia do të kishin diçka personale i bie që të jetoja 700 jetë. Personale dramë jo, por dashuri të humbur secila vajzë dhe grua ka përjetuar në jetë. Unë e kam thënë dhe në vende të tjera që nsonjëherë në dashuri nuk kujtohet puthja e parë, por e fundit. E vështirë të dalësh nga një histori , e rëndësishme është që të kujtojmë gjërat e mira jo të këqija në jetë.”

Venera Lumani, këngëtare: “Lindi ndjek nga shtëpia, është thjesht mbështetja ime këtë vit.”

Protagonistët që janë këngëtarët, janë ata që nxjerrin edhe triumfuesin e kësaj gare të këngës, ata thonë se me kalimin e viteve janë më të drejtë në votë.

Rozana Radi, këngëtare: “Ti bëjmë thirrje, në radhë të parë vetes sonë, ndërgjegjes sonë që të votojmë sikur jemi publik dhe jo sikur garojmë. Të gjithë kemi miq e shokë, kemi votuar me miqësira dikur, por mbajm mend se kur unë kam fituar Këngën Magjike mua më kanë votuar dhe këngëtarë që nuk më flisnin.kjo më ka bërë të reflektoj shumë. Duhet të jemi njerëzorë pastaj të jemi artistë.”

Mentor Haziri, këngëtar: “E shoh si festë, për shkak se është 20 vjetori dhe duhet të festojmë të gjithë. Kënga Magjike është një Sanremo shqiptare, prandaj edhe ne duhet ta ofrojmë mundin tonë.”

Era Rusi, këngëtare: “Ka këngë shumë të bukura, ka artistë shumë të mirë. Është shumë e bukur që jemi të gjithë në këtë 20 vjetor në Këngën Magjike edhe nuk e shikoj këtë vit si luftë. E shikoj si festë pasi ka vërtet një harmoni mes artistëve me njëri-tjetrin.”

Ka nga ata që e kanë për herë të parë prekjen e kësaj skene magjike.

Lorenc Hasrama, këngëtar: “Për mua është hera e parë që performoj në skenën e Këngës Magjike. Jo vetëm për 20 vjetor por për mua ka qenë gjithmonë e madhe dhe madhështore. Me emocionet nuk jam keq jam mirë, do ta mbaj veten.”

Krahas këngëtarëve nga hapësira mbarëshqipëtare, këtë vit në garë janë edhe 3 këngëtarë italianë. Surprizat janë të shumta në 3 netët, sipas showman-it Ardit Gjebrea.

Ardit Gjebrea, showman: “Konkurenca është shumë e fortë dhe kjo i bën mirë muzikës shqiptare. Ky festival vjen në më të mirin e tij në edicionin e 20 dhe surpriza pa diskutim që do të ketë në çdo natë. Më vjen keq që nuk mund t’jua zbuloj, por erdhi edhe pak. Kështu që vetëm një ditë e gjysëm ka mbeturka surpriza në prezantim, ka surpriuza me numra të ftuar, ka surpriza me publikun.”

Ai nuk preferon të zbulojë shumë. Por ne mësuam se krah showman-it Ardit Gjebrea do të prezantojnë moderatorja Bora Zemani dhe balerina, Klaudia Pepa, kjo e fundit edhe do të performojë me 12 balerinë meshkuj profesionistë nga Mediaset.

Countdowni i Këngës Magjike ka nisur, nata e parë do të jetë me datë 5, nata e 2 me datë 6 dhe finalja me datë 8 Dhjetor. Për të gjithë ata të cilët kanë siguruar biletata, por edhe për gjithë teleshikuesit gjithçka do të vijë live në televizionin kombëtar Klan dhe këtë 20 vjetor festivali “Kënga Magjike”, sjell një risi teknologjike. Për herë të parë në Shqipëri Livestream. Mund të përjetoni emocionet e skenës edhe nga shtëpia nëpërmjet realitetit virtual./abcnews.al

MOTI-TABELAT-18-19-NENTOR.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
ent ela21:44 | 18/11/2018

Sipas MeteoAlb, zhvilimi i një qëndre të presionit të ulët atmosferik në brigjet e Italisë sjell mot të paqëndueshëm ne vendin tone ku vranësirat do të jenë prezente në të gjithë territorin, më të dukshme në zonat jugore dhe pjesërish në qendër duke rrezikuar shira të izoluar. Në zonat juglindore do të ketë flokë dëbore. Pasditja dhe mbrëmja vijojne në të njëjtat kushte të paqëndrueshme atmosferike.

E hënë, 19 nëntor 2018
Sipas MeteoAlb, moti i paqëndrueshme vijon në vendin tonë duke bërë që vranësirat të jenë dominante deri në orët e mesditës ku pritet shtim i tyre duke gjeneruar shira në bregdet dhe zonat e ulëta, ndërsa reshje dëbore do të bien në zonat malore verilindore – juglindore. Po ashtu, pasditja dhe mbremja mbeten në ndikimin e vranësirave dhe reshjeve të shiut dhe dëbores në pjesën më të madhe të vendit./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono