2018

vrasje-1280x669.jpg
ent ela16:27 | 11/02/2019

Vjedhje me thyerje dhe vrasjet me dashje ishin dy veprat penale me nurmrin më të lartë të regjistruar gjatë vitin 2018. Shqetësim për policinë e shtetit mbeten zbulueshmëria e tyre, ndërsa ekzekutimet mafioze në disa qytete të vendit vijojnë të mbeten pa autor.

Përveç rritjes së grabitjeve të bizneseve në 2018 u rritën edhe numri vrasjes me dashje, sidomos ekzekutimet e tipit mafioz.  Prej më shumë se 5 vitesh në statistikat e policisë së shtetit, raportoheshin ulje të nurmit të vrasjesve, si edhe zbulimin e autorëve të veprave të rënda penale gjë, që nuk rezultoi kështu për vitin e kaluar. Në 2018 u ekzekutuan sipas shifrave zyrtare të policisë, 51 persona, 1 më shumë se 2017, ku më shumë se gjysma e autorëve nuk janë zbuluar ende. Tipologjia e vrasjeve mafioze është shqetësimi kryesorë për struktuarat kriminalistike të uniformave blu.

Në disa ngjarje kriminale të 2018 janë ekzektutuar më shumë se një person gjatë antentateve, ndërsa në regjistat e policisë procesverbali është shënuar jo në bazë të nurmit të viktimave por, në bazë vepres penale. Në qytetet e Shkodrës, Durrësit, Tiranës, Elbasnit dhe Vlorës vrasjet e bujshme janë kryer në qendrat urbane duke shkaktuar frikë dhe panik te popullsia lokale.

Grabitjet e bizneseve kanë shënuar gjithashtu rritje për 2018. Në total 596 të tilla, ndërsa për të njëjtën periudhë të 2017 shifra ka qenë me rreth 100 vjedhje më pak. Rënien më të madhe në përqindje të krimeve të evidentuara e mbartin “vjedhjet e kryera duke shpërdoruar detyrën” ku rezulton se gjatë 2018 ka pasur një rënie me – 40 % krahasuar me 2017. Gjithashtu dhe krimet e pasionit dhe ato me natyrë seksuale, si dhe të drogës kanë njohur rënie krahasuar me vitin 2017./abcnews.al

horoscope-1.jpg
ad min09:10 | 22/12/2018

Dashi
Gjatë kësaj kohe jeni kujdesur shumë që të mbroni jetën tuaj private. Ka ardhur koha që të tregoheni më të shkujdesur dhe të shijoni momentet me njerëzit e zemrës. Gjithashtu do të përfundoni disa punë të lëna përgjysme.

Demi
Rehatia juaj do të jetë në vetbesimin që do të keni në pamjen e jashtme. Do të shpenzoni pjesën më të madhe të kohës në garderobën tuaj dhe përpara pasqyrës. Duhet që ti kushtoni rëndësi edhe shëndetit tuaj.

Binjakët
Pjesën e parë të ditës do e kaloni duke mbimenduar çështje që ju shqetësojnë. Nëse keni nevojë për ndihmën e dikujt mos kini frikë të kërkoni mbështetje. Në mbrëmje mund t’ju duhet të gatuani për personat e zemrës.

Gaforrja
Kreativiteti juaj do të jetë në formën më të mirë sot. Në punë do të jeni shumë efektivë dhe eprorët do t’ju përgëzojnë për punënë e bërë. Shijoni ditën e sotme sepse energji të tilla pozitive nuk janë të rralla.

Luani
Mëngjesi do t’ju gjejë shumë të nevrikosur për situata të shkuara dëm në punë. Qëndroni të fokusuar dhe bëjini sytë katër ndaj kolegëve që do të përpiqen të hedhin poshtë mundin tuaj. Pasditja do të jetë më e qetë.

Virgjëresha
Fokusi juaj do të jenë çështjet financiare sot. Do të nënshkruani kontrata që mund t’ju kënaqin për disa kohë. Jini të kujdesshëm që të keni përfitime sa më afatgjata.

Peshorja
Sot do të të jepen përgjegjësi që do t’ju japin doza ankthi. Pasiguria do të jetë pjesë e juaja, por vullneti për t’ja dalë mbanë nuk do ju lejë në baltë.

Akrepi
Dita juaj do të jetë e zënë sot. Do të bëni udhëtime të shkurtra për çështje pune, por edhe për të takuar njerëzit e dashur.

Shigjetari
Do të keni ide të ndryshme për të marrë shtëpi të re sot. Kjo gjë do të bëjë të rimendoni mirë situatën tuaj financiare gërshetuar me nevojat tuaja.

Bricjapi
Do të vuani nga mungesa e shpresës sot pasi do të ndiheni të pafuqishëm për të përfunduar detyrat e lëna përgjysmë. Por fuqia juaj mendorë nuk do ju lejë në baltë. Luftoni fort për të drejtat tuaja.

Ujori
Pjesën e parë të ditës mund të zhgënjeheni nga situata në të cilat ambicia juaj shkëlqente. Por ngjarje të papritura do ti japin një kthesë situatave të ndryshme. Jini vigjilentë ndaj të dhënavë që ju jepen.

Peshqit
Do ta gjeni veten në mes të situatave të vështira në punë sot. Megjithatë mos lejoni që t’ju bëjë pesimistë diçka e tillë. Mbrëmja do të jetë e qetë./abcnews.al

horoscope-1.jpg
ad min09:19 | 21/12/2018

Dashi
Do të kërkoni liri absolute në veprimtaritë tuaja sot. Aktivitete argëtuese priten në sfond. Familja do të mbizotërojë ditën dhe do të jeni i rrethuar me fëmijë.

Demi
Këndvështrimet tuaja do të nxjerrin shumë përfitime financiare sot. Përdorini mirë burimet tuaja, pasi mundësi të tilla nuk iu ofrohen shpesh. Do të ndjeni nevojën për të bërë ndonjë blerje për veten tuaj.

Binjakët
Do të krijoni reputacionin e një udhëheqësi përparimtar sot. Kjo do të përkedhelë egon tuaj dhe do të bëjë që ti harxhoni të gjithë energjitë për të lënë përshtypje të mirë tek të tjerët. Mendja juaj kreative do të nxjerre disa zgjidhje mbreslënëse sot.

Gaforrja
Do të keni mbarësi në çështjet emocionale sot. Sugjerohet të rrethoheni nga familjarë dhe miq të mirë, pasi mbështetja e tyre do t’ju japë energji pozitive.

Luani
Pjesën më të madhe të ditës do e kaloni në ambientin e punës sot. Do të shkëlqeni në detyrat e dhëna. Disa kolegë mund të ndihen ziliqarë ndaj aftësive tuaja. Ditë e mirë për financat tuaja.

Virgjëresha
Do të shkëlqeni në gjithçka që do të bëni sot. Dëshira juaj për të realizuar një biznes përtej kufijve do të japë frytet e para. Gjithashtu do ti kushtoni shumë rëndësi pamjes fizike.

Peshorja
Ditën e sotme do të nxirrni në pah anën tuaj artistike. Do të ndjeni dëshirën për të bërë ndryshime në dizenjimin e shtëpisë suaj. Do e shikoni këtë hobi edhe si mundësi karriere.

Akrepi
Një projekt i shumëpritur do t’ju mbajë shumë në ankth. Rezultatet e pritura mund të mos jenë në përpjestim të drejtë me punën tuaj, por kjo nuk do të nënkuptojë fundin e gjithçkaje. Të punuarit fort, herët ose vonë, do të nxjerrë përfitimet e veta.

Shigjetari
Do të merrni këshilla të shumta lidhur më situatat në të cilat ndodheni. Mos i ngelizhoni, pasi disa prej tyre mund të jenë vërtet me vlerë. Megjithatë vendimi përfundimtar mbetet vetëm i juaji.

Bricjapi
Do të ndjeni një ndryshim shpirtëror në menyrën se si do ti kryeni punët sot. Motivimi nuk do të jetë pika juaj më e fortë. Por ndryshimet në fund të ditës mund të rezultojnë për mirë. Mbrëmje e këndëshme ju pret nën shoqërinë e njerëzve të dashur.

Ujori
Kolegët në punë do t’ju japin një mbështetje të merituar në punën që do të bëni. Kreativiteti juaj do të shpërblehet përtej pritshmërive tuaja. Ditë pozitive pritet në sfond.

Peshqit
Marrëdhëniet me partnerin do të jenë në nivele të kënaqshme. Është ditë e mirë për të kaluar momente të ngrohta në krahët e partnerëve. Është momenti i duhur për ti kaluar marrëdhëniet emocionale në një nivel tjetër./abcnews.al

SOROS-FT.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ad min11:26 | 20/12/2018

Financial Times ka vendosur të shpallë miliarderin George Soros si personalitet të vitit 2018. Në Europë, fondacioni i tij është detyruar në muajin gusht që të transferojë selinë nga Budapesti në Berlin pas miratimit nga ana e qeverisë së Viktor Orban të një seri ligjesh të njohura si “Stop Soros”.

Miliarderi Xhorxh Soros, 88 vjec, është shpallur personalitet i vitit 2018 nga Financial Times, që e cilëson si “babain e industrisë së fondeve spekulative”, por dhe si promovuesin e demokracisë liberale të një shoqërie të hapur, i cili përdor filantropinë për të luftuar autoritarizmin, racizmin dhe mungesën e tolerancës.
Me origjinë nga Hunngaria, Soros është bërë i famshëm në botën e financës për sulmin e tij spekulativ kundër stërlinës në vitin1992. Gjithashtu ai është bërë objektiv i nacionalistëve dhe komplotistëve që e akuzojnë se mbështet emigracionin e paligjshëm nëpërmjet sipërmarrjeve të tij humanitare.

Në Europë, fondacioni i tij është detyruar në muajin gusht që të transferojë selinë nga Budapesti në Berlin pas miratimit nga ana e qeverisë së Viktor Orban të një seri ligjesh të njohura si “Stop Soros”. Edhe presidenti amerikan Donald Tramp e akuzon se financon demokratët dhe mbështet manifestimet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër ligjit të tij anti emigrantë./abcnews.al

horoscope-1.jpg
ad min09:18 | 17/12/2018

Dashi
Ditë e ngarkuar ju pret sot. Do të duhet të përballoni ngarkesë pune. Kjo do të shkaktojë lodhje tek ju por bëni durim, pasi përfitimet ju oresin në sfond.

Demi
Fati do të trokasë në derën tuaj sot. Do të zgjoheni me një energji të lartë për të kryer aktivitete. Përfitoni nga mundësitë që ju vijnë profesionalisht.

Binjakët
Duhet ti kushtoni më shumë rëndësi vetes sot. Natyra juaj bujare gjithmonë priret që të ndihmojë njerëzit përreth, por sot sugjerohet që të mendoni dhe për veten tuaj. Shpenzoni kohe me familjen tuaj.

Gaforrja
Bëjini sytë katër sot. Ngjarje të parpitura mund t’ju ndodhin nga ku nuk e prisni. Mund të merrni mësime të mira nga këto kurthe që armiqtë do t’ju planifikojnë.

Virgjëresha
Sot do të ndiheni të frymëzuar për të bërë gjëra të bukura. Përdorini aftësitë tuaja për të impresionuar njerëzit përreth. Do të merrni lavde të panumërta nga puna e kryer.

Peshorja
Do të ndani të gjithë dashurinë tuaj me njerëzit e zemrës sot. Besimi që keni në vetëvete do të reflektohet dhe tek të tjerët. Kujtimet e vjetra do të jenë pjesë e rëndësishme e ditës suaj.

Akrepi
Sot sugjerohet që ti kushtoni rëndësi shëndetit tuaj. Filloni të hani në mënyrë të moderuar dhe ushqime që ju ndihmojnë për një metabolizëm sa më të fortë. Ngrënia e shëndetshme sjell dhe lumturi.

Shigjetari
Stresi i kohëve të fundit ka dhënë pasoja fizike tek ju. Probleme si rënia e flokëve apo pagjumësia po ju shqetësojnë. Do të ndjeni qetësi vetëm pranë të afërmve duke mos dalë jashtë zonës së rehatisë.

Bricjapi
Do të keni konkurrencë të fortë në ambientin e punës ditën e sotme. Eprorët do ju besojnë juve një detyrë që do të përcaktojë të ardhmen tuaj profesionale. Inteligjenca dhe aftësitë tuaja nuk do ju lenë në baltë.

Ujori
Do të shpenzoni më shumë nga sa mendoni sot. Afrimi i festave do të bëjë që të ndiheni shumë zemërgjër me bërjen e dhuratave. Jini largpamës dhe për ditët e tjera që mund t’ju gjejnë në vështirësi.

Peshqit
Sot jeta profesionale dhe personale do të kenë një pikë takimi për ju. edhe pse jeni një person emocional sot do të përdorni logjikën për të dalë nga situata të sikletshme. Nata sjell surpriza të këndëshme për ju./abcnews.al

horoscope-1.jpg
ad min09:25 | 16/12/2018

Dashi – Ju dhe partneri do të jeni shumë pasionantë gjatë kësaj dite. Do kaloni momente të mrekullueshme së bashku. Nëse doni që financat të mos kenë probleme mos bëni blerje të nxituara.

Demi – Për një jetë sa më të bukur në çift duhet t’i shtoni dozat e fantazisë sot. Largojeni rutinën e cila po e mbyste pak nga pak lidhjen tuaj. Në planin financiar gjithçka mund të shkojë më së miri nëse ju arrini ta kontrolloni veten përsa ju përket shpenzimeve.

Binjakët – Humori juaj do ndryshojë shpesh gjatë kësaj dite dhe kjo mund të sjellë disa probleme me partnerin. Mundohuni ta përmbani veten sepse edhe durimi i partnerin e ka një kufi. Në planin financiar do e dini shumë mirë atë që duhet të bëni në mënyrë që situata të stabilizohet.

Gaforrja – Dialogu dhe mirëkuptimi do jenë fjalët kyçe të kësaj dite. Gjithçka pritet të shkojë më së miri mes jush dhe partnerin tuaj sot. Në planin financiar mos prisni që situata të destabilizohet që të merrni masat e duhura.

Luani – Sot do bëni edhe ndonjë çmenduri të vogël vetëm e vetëm për të rikthyer alegrinë dhe entuziazmin në jetën tuaj në çift. Në planin financiar do i zgjidhni të gjitha problemet dhe do ndiheni disi më të qetë.

Virgjëresha – Saturni do ndikojë mjaft në jetën tuaj në çift sot. Fatkeqësisht ai do ju nxisë të jeni më kokëfortë me atë që keni në krah. Financat do kenë përmirësime të dukshme. Në këtë mënyrë mund të kryeni edhe disa investime.

Peshorja – Nëse jeni në një lidhje do e rigjeni entuziazmin e fillimit të lidhjes suaj. Do dashuroni ashtu si ta ndjeni dhe do ndiheni për mrekulli. Situata financiare do jetë e qëndrueshme dhe e kënaqshme. Nuk do keni shqetësime në këtë sektor.

Akrepi – Sot do e keni të vështirë t’i qëndroni besnik personit që keni në krah sepse personat që do ju joshin do jenë të shumtë. Financat do përmirësohen ndjeshëm nga një trashëgimi që do merrni.

Shigjetari – Ditë e ndërlikuar kjo e sotmja për ata që janë në një lidhje. Mundohuni që herë pas here të hapni rrugë dhe të mos i vazhdoni debatet e nisura nga partneri. Në planin financiar duhet të prisni edhe disa ditë për t’u përballur seriozisht me problemet.

Bricjapi – Do i merrni me shaka kritikat e partnerit tuaj sot dhe nuk do mërziteni aspak. Marrëdhënia në çift do jetë përgjithësisht pozitive. Në planin financiar duhet të hiqni dorë sa më shpejt nga shpenzimet e tejskajshme nëse nuk doni që të mbeteni pa para ne xhep.

Ujori – Më në fund do bashkëpunoni fort me partnerin tuaj gjatë kësaj dite dhe gjithçka do shkojë për mrekulli së bashku. Do i sqaroni edhe debatet e vogla që keni pasur prej kohesh. Në planin financiar duhet të bëni zgjedhje të vështira, por të domosdoshme.

Peshqit – Për pjesën më të madhe të çifteve, dita e sotme do jetë e qëndrueshme. Vetëm ata që kanë pasur probleme serioze para disa kohësh do jenë në një periudhë reflektimi. Financat do i menaxhoni me shumë maturi dhe situata mund të fillojë të stabilizohet. /tvklan.al

SHBA-SHKOLLAT-ABCM3T1.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
ad min19:00 | 12/12/2018

2018-a ka qenë pa dyshim viti më i errët për shkollat amerikane, ku janë regjistruar mbi 20 incidente me armë zjarri, që kanë lënë mbi 110 të vrarë e të plagosur. Studimi me shifrat tronditëse ngre veç aspektit statistikor edhe shqetësimin për pasivitetin e shtetit amerikan për zgjidhjen e problemit.

Viti 2018 ka qenë pa dyshim më i rëndi sa i takon incidenteve të armatosura në institucionet arsimore të Shteteve të Bashkuara, që në tërësi kanë lënë 113 persona të vdekur e të plagosur. Është një studim i gazetëts “Education Week”, e specializuar në fushën e arsimit, që vë në dukje shifrat tronditëse të llogaritura për vitin që po lëmë pas. Gazeta, që ka regjistruar incidentet e armatosura të ndodhura kryesisht në shkolla të mesme, saktëson se në pjesën dërrmuese të shteteve amerikane zhvillohen 180 ditë shkollore në vit. Kombinuar kjo me numrin e incidenteve me armë zjarri, 23, i bie që një incident i armatosur të ketë ndodhur në çdo tetë ditë shkollore.

“Viti që po lëmë pas ka qenë i paprecedent, me dy raste që u kthyen në vrasje në masë, pa harruar edhe incidente të tjera në shkallë më të vogël që nuk janë raportuar në media”, ka deklaruar Lesli Maxwell, redaktore e “Education Week”. Maxwell i referohet sulmit të armatosur në shkollën e mesme në Parklend të Floridës, ku mbetën të vrarë 17 persona dhe atij në një shkollë në Santa Fe të Teksasit, ku mbetën 10 viktima. Në të dyja episodet, autorë ishin dy djem adoleshentë. E ndërsa në mbarë Amerikën nisi nga vetë studentët një fushatë për një kontroll më të rreptë të armëve, presidenti Donald Trump propozoi armatosjen e mësuesve ose stafit arsimor. “Të gjitha ngjarjet dhe ato që u propozuan më pas u raportuan në media, por vetëm kaq”, ka thënë më tej Maxwell./abcnews.al

REVISTA-TIME-2018.mpg_snapshot_00.35-1280x720.jpg
ad min18:28 | 11/12/2018

Gazetarët janë përzgjedhur nga revista prestigjoze Time si personazhet e vitit 2018. Mes tyre gjendet edhe Jamal Khashoggi, që u vra në konsullatën saudite në Stamboll. Gazetarët janë vlerësuar për përpjekjet e tyre për të thënë të vërtetën.

Gjendet Jamal Khashoggi, gazetari saudit i vrarë në Stamboll, mes Personavzheve të Vitit të revistës Time. E përjavshmja prestigjoze amerikane ka “nominuar” për vitin 2018 “reporterët në rrezik”. Përveç opinionistit të vrarë në konsullatën e Arabisë, listohen edhe gazetarët që mbetën viktima të sulmit me armë në gazetën “Capital” në Annapolis. Kjo është bërë e ditur nga revista Time që sqaron se janë pikërisht këta “gardianët” e vërtetë të informacionit.

“Për marrjen përsipër të rreziqeve të mëdha në ndjekjen e së vërtetës së madhe, për kërkimin e fakteve thelbësore, për ngritjen e zërit të trye dhe publikimin e mendimit të tyre, ‘gardianët’ Jamal Khashoggi, Gazeta Capital, Maria Ressa, Ëa Lone dhe Kyaë Soe Oo janë personazhet e vitit të Time”, shkruhet në motivin e akordimit të këtij vlerësimi.

Khashoggi është vrarë me 2 tetor brenda konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll. Ndërsa në Gazetën Capital, media në Annapolis të Merilend në SHBA, me 28 qershor një person hapi zjarr duke vrarë 5 punonjës. Sa I përket Maria Ressa, është një gazetare filipinase që drejton portalin e informimit Rappler që dënon politikat diktatoriale të presidentit Rodrigo Duterte. Wa Lone dhe Kyaë Soe Oo, janë dy gazetarë të Rojters të arrestuar në Birmani, të dënuar me 7 vite burg për dokumentimin e dhunës kundër minorancës Rohingya.

Kjo është hera e parë që gazetarët zgjidhen si personazhe të vitit të revistës, që jep këtë vlerësim që prej vitit 1927. Ndër të tjera është hera e parë që një person i vdekur zgjidhet si personaliteti më i rëndësishëm i vitit. Duke parë që këtë herë titulli i “Personazhit të vitit 2018” është i ndarë, Time ka zjgedhur të publikojë 4 faqe të para të ndryshme, një kopertinë për çdo gazetar apo ekip gazetarësh. Edicioni i mëparshëm iu dedikua personave që thyen heshtjen kundër ngacmimeve seksuale, ndërsa në 2016 fitoi presidenti amerikan Donald Trump./abcnews.al

OK-KENGA-MAGJIKE-2018.mpg_snapshot_01.39-1280x720.jpg
ad min17:34 | 09/12/2018

Kantautori Flor Mumajesi ngre trofeun e 20 të Këngës Magjike. Këngëatri mori votuat e kolegëve. Ky edicion rezultoi një spektakël i vërtetë gjatë 3 netëve në ekranin e Televizionit Kombëtar Klan.

Në vend të dytë u rendit dueti i Aurela Gaçes dhe Eli Farës dhe në vend të tretë Fifi dhe MC Kresha. Çmimi i “Televizionit Klan” iu dha këngëtarit Klajdi Haruni. “Grupi më i mirë” shkoi për “Revolt Klan” ndërsa Venera Lumani u shpall “Zëri femëror më i mirë” dhe trofeun për “Zërin më të mirë mashkull” e mori Mentor Haziri. “Magjia e Parë” iu dha këngëtarëve Lorenc Hasrama dhe Olsi Bylyku ndërsa me “Çmimin e Kritikës” u vlerësua Rozana Radi. “Çmimi i Produksionit” iu dha këngëtares Kejsi Tola./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono