2014

maxresdefault-1-1280x720.jpg
ent ela11:00 | 12/03/2018

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin urdhëroi rrëzimin e një avioni pasagjerësh, për të cilin u raportua se transportonte një bombë dhe kishte për shënjestër goditjen e ceremonisë hapëse të Lojërave Olimpike Dimërore që u zhvilluan në 2014 në Soçi. Kjo është konfirmuar nga vetë shefi i Kremlinit. Në një film prej dy orësh të publikuar në internet, Putin tregon se i është thënë se një avion i itenerarit Ukrainë-Turqi është rrëmbyer ndërsa Lojërat Olimpike sapo fillonin.

Pilotët e avionit që fluturonte nga Karkovi për në Stamboll me 110 persona në bord, njoftuan se një pasagjer kishte një bombë dhe kërkonte që të drejtonte mjetin fluturues për në Soçi. Në video, Putin shprehet se zyrtarët e sigurisë i thanë atij se procedura e emergjencës në një situatë të tillë detyron rrëzimin e avionit. “Unë u thashë atyre: veproni sipas planit”, tregon shefi i Kremlinit.

Disa minuta më pas presidenti rus merr një tjetër telefonatë që e informon atë se ishte një alarm i rremë, dhe në këtë mënyrë, mjeti fluturues nuk është rrëzuar. Dokumentari i quajtur “Putin”, është publikuar në rrjete sociale nga llogari që i përkasin menaxhimit shtetëror. Videoja vjen përpara zgjedhjeve presidenciale të 18 marsit ku Putin ka të siguruar fitoren, pasi asnjë nga 7 kundërshtarët e tij nuk zotërojnë shumë mbështetje të popullit.

Në dokumentar presidenti rus e konsideron çmenduri rikthimin e Krimesë për Ukrainën dhe tregon se ajo çfar nuk mund të falë tek njerzit është tradhëtia. Putin thotë se deri më tani nuk është hasur me këtë fenomen. Një tjetër detaj interesant që bën me dije shefi i Kremlinit është se gjyshi i tij ka punuar si shef kuzhine për ish liderët e Rusisë si Vladimir Lenin dhe Joseph Stalin. /abcnews.al

vlcsnap-error891-1-1280x720.jpg
ent ela13:56 | 14/02/2018

Sipas MeteoAlb: Kthjellime dhe alternime vranësirash do të ketë në të gjithë territorin duke sjellë reshje të pakta shiu e dëbore, më së shumti në Qendër dhe zonat Jugore. Pasditja sjell përmirësim të përkohshëm të motit në territor POR sërisht gjatë natës, reshjet ri-kthehen në pjesën më të madhe të vendit.

Temperaturat e ajrit vijojnë me një rënie të lehtë gjatë mëngjesit, por mesdita do të ruajë vlera termike konstante.

Era do të fryjë kryesisht mesatare, me shpejtësi deri 40 km/h nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det dallgëzimi ulet në 2 – 3 ballë.

Moti – E enjte, 15 shkurt 2018

Sipas MeteoAlb: Kthjellime të shkurtra dhe vranësira të shpeshta të shoqëruara nga reshje të pakta shiu e dëbore do të ketë në Jug ndërsa reshje të izoluara, priten në zonat Qendrore dhe Veriore.

Pasditja përmirëson kushtet e motit në Veri dhe Qendër ndërsa Jugu dhe kryesisht Juglindja mbetet me reshje të izoluara dëbore deri në mbrëmje kur kthjellimet bëhen dominate në të gjithë vendin.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë një rënie me 2 – 3°C gjatë mëngjesit, ndërsa një rënie e lehtë pritet gjatë orëve të mesditës.

Era do të fryjë mesatare dhe deri e fortë, me shpejtësi 60 km/h nga drejtimi Verilindor duke forcuar në det dallgëzimin mbi 4 ballë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono