100 vjet

vrasja-gazetari-serb-1280x706.jpg
ent ela20:15 | 05/04/2019

Gjykata e lartë në Beograd dënoi me 100 vjet burg në total katër ish-pjesëtarë të Sigurimit të Shtetit serb. Ata u shpallën fajtorë për vrasjen e gazetarit të njohur Slavko Çuruvija gjatë regjimit të Millosheviçit.

Gjykata e Posaçme në Beograd ka dënuar me nga 30 vjet burgim ish- shefin e Sigurimit Shtetëror Radomir Markoviq, dhe ish-kreun e policisë së Beogradit Milan Radonjiq. Me nga 20 vjet heqje lirie janë dënuar edhe dy pjesëtarë të sigurimit shtetëror serb.

Ata u gjetën fajtorë, se më 11 prill të vitit 1999 kishin vrarë gazetarin e njohur Slavko Çuruvija. Vrasja është bërë me urdhër nga maja e pushtetit, në kohën e regjimit të presidentit Slobodan Milosheviq.

Qururvija ishte i njohur si një kritik i ashpër i politikës së tij. Agjencitë e lajmeve rikujtojnë se gjatë 24 viteve të fundit në Serbi janë vrarë tre gazetarë, kurse rasti Çuruvija është i pari që merr epilog gjyqësor./abcnews.al

buying-healthy-foods-ft-blog0617.jpg
G. P.22:49 | 15/11/2018

1.Arrat
Arrat janë shumë të shëndetshme dhe të mbushura me mikroelemente të cilat ndihmojnë në mirëfunksionimin e trurit dhe të trupit tuaj. Hani të paktën gjysmë filxhani arra të grimcuara në ditë.

2.Limoni
Limonët janë ushqimi më i mirë për tu konsumuar kur keni mangësi të vitaminës C. Ngrënia e tyre ndihmon në shkatërrimin e qelizave kanceroze dhe kurimin e shumë sëmundjeve të ndryshme, sidomos gripin.

3.Brokoli
Brokoli është një burim i përkryer i vitaminës K, e cila ndihmon në forcimin e kockave dhe rritjen e rezistencës së sistemin imunitar. Sigurohuni që ta gatuani në mënyrën e duhur.

4.Fasulet
Fasulet renditen tek perimet më të shëndetshme. Konsumimi i tyre i shpeshtë bën të mundur rregullimin e sistemit tretës, pasi ato përbëhen nga fibra të veçanta shumë të dobishme për trupin tonë.

5.Çokollata e zezë
Mos konsumoni çokollata me shije apo të mbushura me rrush të thatë ose lajthi brenda. Hani vetëm çokollatë të zezë, pasi shumë nga elementët më të nevojshëm nga të cilat trupi ushqehet gjenden dhe në bimën e kakaos.

6.Domatet
Lloje të ndryshme domatesh ndihmojnë në luftimin e qelizave kanceroze. Gjithashtu ato janë një përbërës thelbësor në pasurimin dhe qarkullimin e normalizuar të gjakut. Çdo person duhet që të konsumojë të paktën një domate të madhe në javë.

7.Hudhra
Nëse nuk konsumoni hudhër të freskët në mënyrë të rregullt, jeni gjithmonë në rrezik. Hudhra ndihmon që të eliminojë të gjithë mikroorganizmat e dëmshëm dhe të mbajë trupin e pastër nga toksinat. Gjithashtu forcon sistemin imunitar.

8.Spinaqi
Konsumimi i spinaqit në gatim apo sallatra të ndryshme ndihmon në përmirësimin e shikimit dhe shëndetit tek gratë. Kjo ndodh për shkak se kjo perime përbëhet nga një element që quhet lutein, i cili ndihmon dhe në aftësinë riprodhuese tek femrat.

9.Vaji i ullirit
Vaji i ullirit është një prej vajrave më të shëndetshëm që ekzistojnë. Ai është i ngopur me elemente të cilat janë faktorë thelbësorë në pasjen e një shëndeti të qëndrueshëm. Sigurohuni që vaji i ullirit të jetë pjesë e përditshme e dietës suaj.

10.Vezët
Të bardhat e vezëve janë të mbushura me proteina. Të verdhat, sipas legjendave urbane, janë të dëmshme për shëndetit. Megjithatë, studimet tregojnë se ngrënia e vezëve në mënyrë të plotë është shumë herë më e shëndetshme se sa pjesërisht./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono