10 vite

1_FILES-FRANCE-TRIAL-EUTHANASIA-RIGHTS.jpg
ad min12:50 | 11/07/2019

Prej 10 vitesh në gjendje kome, është ndarë nga jeta Vinsent Lambert, i cili me historinë e tij u bë simbol i debateve në Francë për eutanazinë. Mjekët e shkëputën nga aparaturat që e mbanin në jetë një javë më parë.

Ka ndërruar jetë Vinsent Lambert, tetraplegjiku 42 vjecar në gjendje kome prej më shumë se 10 vjetësh, I kthyer në një simbol të debateve për eutanazinë në Francë. Lajmi u konfirmua nga familja e tij. Pas vendimit të fundit të gjykatës, mjekët kishin ndërprerë prej një jave mjekimet dhe ushqimin. Lambert ishte shtruar në një spital në Reims.

Zhan dhe Vivien, prindërit e tij, kishin ndërmarrë një betejë të ashpër ligjore për të ndaluar që djalit të tyre, viktimë e një aksidenti rrugor në vitin 2008, t;I ndërpriteshin mjekimet dhe ushqimi që e mbanin në jetë. Të hënën ata ishin dorëzuar duke thënë se vdekja e djalit të tyre tashmë ishte e pashmangshme. Pjesa më e madhe e familjarëve të tjerë duke filluar që nga bashkëshortja e tij Rakel, kërkonin ndërprerjen e terapive, ashtu si dhe mjekët që e ndiqnin.

Ndërkohë që me një deklaratë për media Vatikani e cilëson vdekjen e Lambert si një humbje për njerëzimin./ABC News Albania 24/7

blendi-klosiii.jpg
ad min22:15 | 18/03/2019

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit bën të ditur se vendimi për TEC-in e Korçës ka të bëje me një revokim të përhershëm dhe të pakthyeshëm. Lajmin e bëri të ditur ministri Blendi Klosi gjatë fushatës “Krijo Oksigjenin Tënd” në Ersekë.

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit jep përgjigje të prerë për spekulimet për TEC-in me avull që ishte parashikuar të ndërtohej në zonën e Korçës. Gjatë një aktiviteti në Ersekë, ministri Blendi Klosi deklaroi se mosdhënia e lejes për një projekt të tillë është revokim i përhershëm dhe i pakthyeshëm

Blendi Klosi: Pezullimi dhe mendoj që revokimi i përhershëm dhe i plotë e i pakthyeshëm nga Ministria e Mjedisit ka qenë një vendim i drejtë nga pikëpamja inxhinerike, pasi ekspertët arritën të kuptonin se nuk kishte mundësi që afër qytetit të kishte një TEC të tillë pasi krijonte shumë problematika mjedisore për qytetin. Po ashtu pamë edhe opinion e qytetarëve, të cilët janë shumë më tepër në mbrojtje të natyrës, gjelbërimit dhe shumë larg ndërtimeve të tilla. Ai TEC pranë qytetit të Korçës nuk do të bëhet asnjëherë.

Edhe kreu i Bashkisë së Korçës e falënderoi dhe e vlerësoi ministrin Klosi për vendimin në lidhje me TEC-in me avull të Korçës. Deklaratat e ministrit Blendi Klosi për TEC-in u bënë gjatë fushatës “Krijo Oksigjenin Tënd” në zonën e Ersekës ku ka nisur mbjellja e 200 pemëve të gështenjës dhe akacies, të cilat kontribuojnë në mjedis dhe ekonomi./abcnews.al

NDALOHEN-AUTOMJETET-MBI-10-VJET-TE-PERDORURA.mpg_snapshot_00.41-1280x720.jpg
ad min14:57 | 28/10/2018

Do të ndalohet importi i automjeteve që janë mbi 10 vjet të përdorura. Ky vendim i miratuar në mbledhjen e fundit të Këshillit të Ministrave nuk prek automjetet që qarkullojnë sot në Shqipëri të cilat rezultojnë të regjistruara para hyrjes në fuqi të këtij vendimi.

Automjetet që janë të përdorura mbi 10 vjet nuk do të lejohen të importohen. Vendimi është marrë në mbledhjen e fundit të qeverisë i cili hyn në fuqi 30 ditë pas miratimit në Fletoren Zyrtare.
Se cilat mjete do të ndalohen të hyjnë në Shqipëri e ka sqaruar më herët ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi në një takim me grupet e interesit.

Blendi Klosi, ministër i Turizmit dhe Mjedisit: “Nuk do të kërkojmë heqjen e makinave që janë sot në qarkullim, por do të kërkojmë kufizmin e futjes s ëmakinave të reja më të reja se 10 vjet. Duke mos shqetësuar njerëzit për makinat që kanë, por duke u kërkuar të gjithëve që të kemi një mirëkuptim më të drejtë. Një kuptim më të pastër të të gjithë kësaj filozofie dhe një kuptim për njerëzit e thjeshtë.”

Ndërsa mjetet motorike të përdorura si motorë, autobusë, kamionë, të kategorive M2 dhe N1, (të gjitha ato që nuk janë me zero km dhe që janë regjistruar më parë për qarkullim në rrugë në një shtet tjetër, të cilat përmbushin normën EURO 3) duhet të jenë prodhuar jo më shumë se 15 vjet para datës së regjistrimit të parë në Shqipëri. Vendimi i qeverisë përcakton gjithashtu se automjetet të cilat kanë hyrë në territorin shqiptar para hyrjes në fuqi të këtij vendimi, por nuk kanë përfunduar procedurat e regjistrimit, kanë afat deri në 1 mars 2019, për kryerjen e procedurave të nevojshme. Ky vendim nuk zbatohet për importin e automjeteve të hershme me interes historik dhe koleksionimi./abcnews.al

SHPAT-DEDA-PERSONAZH.mpg_snapshot_02.24.jpg
ad min19:00 | 14/10/2018

Kantautori kosovar Shpat Deda festimin e dhjetë vjetorit të karrierës së tij muzikore e nisi në Tiranë me koncerti “Ambël e Thartë”, për të përvijuar edhe në 9 monumente kulture të qyteteve të Shqipërisë. Në një intervistë për ABC News ai rrëfen edhe frymëzimin që ka marrë nga dashuria e vërtetë të cilën e ka kthyer në muzikë.

Shpat Deda është kthyer në një prej këngëtarëve të dashur në hapësirën shqiptare. Ai i hyri muzikës rastësisht. Këngën e parë ia detikoi mallit për shtëpinë, pasi studionte për marketing në Bullgari, ai e kujtonë atë çast kështu:

Shpat Deda, kantautor: “Ka qenë një këngë që e kam pas shkruajtur kur kam qenë duke studiuar në Bullgari, kam qenë duke studiuar për marketing. Atje kam pasur një band, por kemi bërë covers, nuk kam bërë këngë origjinale dhe gjatë asaj kohe është ky momenti i paplanifikuar kur diçka brenda meje donte te dile dhe provova të shkruaj. Këngën e parë e kam shkruajtur kur më pati marrë malli shumë me shku tek shtëpia. Por nuk e kam regjistruar këtë këngë kurrë. Ndoshta e bëj ndonjëherë.”

Më pas, dashuria zuri peshën kryesore në tekstet dhe muzikën e tij. Ndryshe nga shumë artistë ai pranon se tekstet nuk janë thjeshtë fantazi, por përjetime personale.

“Jo nuk janë të gjitha fantazi. E kam patur fatin të përjetoj dashuri në jetë dhe shpresoj që secili të mund ta përjetojë sepse nuk ka ndjenjë më të mirë. Hërën e parë kur kam filluar të shkruaj albumin, më ka pëqyer dikush shumë, por tani nuk jam i sigurtë nëse ka qenë dashuri. Nuk e dija atëherë se çfarë është taman dashuria, por mu ka duk si e tillë. Prandaj në albumin e parë kam disa këngë që janë pak më të dhimbshme. Në albumin e dytë kam qenë me vërte i dashuruar.”

Kënaqësia më e madhe për një artist është të këndojë bashkë me publikun në koncerte live. Këtë emocion e përjetoi edhe Shpat Deda me koncerti “Amël e Thartë”, si jubilar i 10 viteve muzikë krijuar prej tij.

“Arsyeja është se i kam pasur qef dhe sepse janë shumë të bukura. Gjithashtu dhe simbolikisht më pëlqen me shku në vende që kanë shumë histori edhe të sjell histori të reja aty.”

Sinqeriteti është një armë e fortë e kantautorit Shpat Deda.

“Publiku e percepton kur diçka është e sinqertë. Kjo është një prej rregullave që unë kam, një rregull i pashkruar. Unë nuk di ndryshe të shkruaj muzikë, sepse ashtu e kam nisur dhe mendoj që njerëzit e venë re këtë dhe për atë arsye e kam pasur një pritje aq të mirë.”

Këngët e interpretuara për publikun kryeqytetas ishin nga albumi “Molla e parë” dhe “Shkëndija”, por rrugëtimi vazhdon me disa koncerte në monumente kulture të qyteteve të ndryshme shqiptare. Suksesin e tij ia dedikon publikut që e ka mbështetur dhe ndjekur në këto vite. Tashmë është duke punuar për albumin e tij të tretë, ku dashuria nuk do të jetë fokusi kryesor, por ai do të sjellë edhe muzikë të frymëzuar nga aspekte të ndryshme sociale./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono