1 janar

vlcsnap-error616-1280x720.jpg
ad min10:43 | 01/01/2018

Sipas MeteoAlb: Orët e para të ditës paraqiten kryesisht të kthjellëta ndërsa gradualisht vranësirat shfaqen në Veriperëndim dhe Perëndim të territorit duke sjellë edhe reshje të pakta e të izoluara në mesditë.

 

 

Pasditja do të shtojë vranësirat dhe shirat në territor deri në mbrëmje kur pritet intensifikim i përkohshëm i reshjeve në pjesën më të madhe të Shqipërisë.

Temperaturat e ajrit sjellin një rritje të lehtë në mëngjes dhe mesditë, në të gjithë territorin.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare, me shpejtësi deri 32 km/h nga drejtimi Jugor duke bërë që në det të gjenerohet dallgëzim deri 3 ballë./abcnews.al

vlcsnap-error829-1-1280x720.jpg
ad min12:56 | 31/12/2017

Fishekzjarret nuk do të jenë të vetmet që do të shkëlqejnë qiellin e mbrëmjes së ndërrimit të viteve. Spektaklit të tyre do t’i shtohet edhe ndriçimi i super hënës.
Agjencia NASA ka raportuar se hëna e plotë për vitin 2018 do të shfaqet pikërisht mbrëmjen e parë të Janarit, por edhe përgjatë ditëve në vijim.
Super hëna gjatë këtyre ditëve do të jetë 14% më e madhe në përmasë dhe do të shkëlqejë 30% më tepër.
NASA njofton gjithashtu se hëna e plotë do të shfaqë edhe një eklips të përgjithshëm hënor pasi Toka, Dielli dhe Hëna, do të vendosen në mënyrë të tillë që Toka do të bllokojë dritën e diellit duke i dhënë Hënës një ngjyrë të kuqërremtë.
Ky fenomen hapësinor do të jetë i dukshëm në Amerikën Veriore, mbi Oqeanin Paqësor deri në Azi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono