Esmeralda Cami zgjidhet anëtare e KLP

12:55 | 04/10/201912:550

Asambleja e prokurorëve zgjodhi Esmeralda Cami Keshin si anëtaren më të re të Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Dibrës mori 24 vota më shumë së Vladimir Mara. Esmeralda Cami Keshi do të zvëndësojë Gentian Osmanin që u shkakua nga KPA-ja.

Ish-drejtuesa e prokurorisë së Dibrës Prokurorja Esmeralda Cami (Keshi)  është zgjedhur anëtare e Këshillit të Lartë të Prokurorisë me 133 vota. Cami sfidoni prokurorin e Prokurorisë për krime të rënda Vladimir Mara duke kryesuar me 24 vota. Prokurori i çështjes Tahiri mori 109 vota. Procesi është mbikëqyrur nga kryeprokurorja e përgjithshme të përkohshme, Arta Marku. Pas përfundimit të asamblesë dhe shpalljes së fitueses Esmeralda Cami Këshi deklaroi se vota e saj për kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm do të jetë për kandidatin që plotëson kriteret.

Prokurorja Keshi zëvendëson në këtë post Gentian Osmanin, i cili u shkarkua më 31 korrit të këtij viti nga Komisioni i Posaçëm i Apelimit pas ankimimit të Komisionerit Publik për shkak të kriterit pasuror. Në asamblenë e përgjithshme të prokurorëve kishte gjithësej  253vota,  nga të cilat 242 ishin vota të vlefshme dhe 11 u shpallën të pavlefshme. Ndërsa Drejtuesja e Prokurorisë për Krime të Rënda Donika Prela nuk u lejua që të votonte, pasi  mbërrit me vonesë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono