“Eskobarët e Europës”, anëtari i familjes së famshme mafioze kapet në Rinas

17:30 | 18/01/202017:300

Nje shtetas turk i dënuar me 30 vjet burg nga drejtësia franceze, si pjesë e trafikantëve të familjes Baybesin, konsideruar si “Eskobarët e Evropës” është arrestuar më 24 dhjetor 2019 në Tiranë.

Në vitin 2003, Faruk Baybesin 53-vjeç është dënuar në mungesë nga gjykata franceze e Loire Atlantique me 30 vjet heqje lirie për trafik të heroinës në Evropë përgjatë viteve 1994 -1995 me të ardhura ndër vite që janë vlerësuar në 10 milionë paund.

Në dhjetor 2019, Gjykata e Tiranës ka vendosur ndaj turkut masën e arrestit me 40 ditë me qëllim ekstradimin e tij në Francë. Edhe drejtësia franceze i ka përcjellë autoriteteve shqiptare kërkesën për dorëzimin e Faruk Baybesin. Tashmë, Gjykata e Tiranës ka filluar procedurat për ekstradimit e trafikantit turk.

Burimet thanë se më 24 dhjetor, Faruk Baybesin tentoi të hynte në Shqipëri nëpërmjet aeroportit të Rinasit për t’u fshehur, por u zbulua nga autoritetet shqiptare që ishte një person në kërkim dhe i dënuar për trafik të heroinës.

Mahmut Baybesin, babai i të arrestuarit, gjithashtu është i dënuar si pjesë e rrjetit të narkotrafikut. Personi që ishte në krye të familjes së trafikantëve, është Husein Baybasin që përfundoi në burg për drogë. Banda e familjes Baybesin, vepronte jo vetëm në Turqi, por edhe në Francë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono