Eshtrat e Mid’hat Frashërit rivarrosen në atdhe 69 vjet pas vdekjes

19:16 | 14/11/2018

Eshtrat e Mid’hat Frashërit do të prehen në atdhe sipas amanetit të tij. Atdhetar, mendimtar dhe figurë e shquar e Rilindjes dhe Pavarësisë, më i riu i familjes së shquar të Frashërllinjve u varros në dhe të huaj për shkak të anatemimit nga regjimi komunist. Por sot eshtrat e tij u rivarrosën pranë 3 vëllezerve Frashëri, në parkun e Liqenit në Tiranë.

Përmbushet amaneti i Mit’hat Frashërit 69 vite pas vdekjes. Eshtrat e patriotit të shquar tashmë vijnë në atdheun e tij, në Shqipëri. Kryeministri Edi Rama thotë se sapo ka nisur rruga për pastrimin e kësaj figure poliedrike të kombit shqiptar.

Historiani dhe studiuese Aurel Plasari nënvizon flijimin e karrierës së Mid’hat Frashërit në të mirë të kombit shqiptar.

Arkmorti me eshtrat e mendimtari, politikanit dhe shkrimtarit Mid’hat Frashëri mbërriti mëngjesin e së mërkurës në aeroportin e Rinasit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Homazhet në nder të patriotit të shquar u zhvilluan në Akademinë e Shkencave. Simbolikisht 110 vite më herët, kur filloi punimet Kongresi i Manastirit drejtuar prej Mid’hat Frashërit. Studiuesi Bashkim Kucuku thotë se zgjedhja e kësaj dite është mjaft smblike dhe domëthënëse kombin shqiptar.

Homazhet u kryen nën masa të rrepta sigurie, ku edhe buqetat me lule u skanuan. Në ceremoninë e homazheve në Akademinë e Shkencave morën pjesë personalitete të shquara, historianë, artistë, qytetarë të thjeshtë dhe politikanë. Ish-kryeministri Sali Berisha tha se Mid’hat Frashëri ishte promotor i luftës për liri.

Ndërsa kreu i opozitës, Lulzim Basha, u shpreh që qeveria bëri detyrën në vendimin për të sjellë në Shqipëri eshtrat e Mid’hat Frashërit. Më pas arkmorti i mbuluar me flamurin kuqezi, nga Akademia e Shkencave u drejtua në kodrat e liqenit artificial, aty ku do të prehen eshtrat e tij në mëmëdhe, përkrah babait, Abdyl Frashërit dhe xhaxhallarëve të tij, Naim dhe Sami Frashëri./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono