Ervin Mata kërkesë Prokurorisë së Tiranës

14:24 | 14/03/2019

Biznesmeni Ervin Mata, i cili ka qenë njëri prej personave të shpallur në kërkim për vrasjen e 4 Tetorit në zonën e ish-Bllokut, aktualisht i lënë nga gjykata me masën e sigurisë “detyrim paraqitje”, kërkon nga prokuroria që të merret në pyetje në lidhje me ngjarjen e pak muajve më parë.  

Biznesmeni Ervin Mata, i përfshirë në ngjarjen e 4 tetorin në ish-Bllok, i ka dërguar një kërkesë Prokurorisë së Tiranës. Mata i kërkon organit të akuzës që të ketë mundësinë të japë shpjegime për ngjarjen, ku një person mbeti i vrarë dhe dy të tjerë u plagosën.

Avokati i biznesmenit, Alban Brengasi, u qaka dorëzuar memon dy prokurorëve të çështjes, për shkak se Ervin Mata, ndaj të cilit rëndon akuza e vrasjes kryer në bashkëpunim, nuk ka dhënë deri më tani shpjegime për ngjarjen.

Burime nga organi i akuzës bëjë me dije se e kanë administruar kërkesën e biznesmenit Mata dhe javën e ardhshme ai do të thirret për të dhënë versionin e tij për krimin, ku viktimë mbeti Fabian Gaxha, ndërsa u plagos biznesmeni Ervis Martinaj dhe miku i tij, Elio Hato.

Gjykata e Tiranës në seancën paraprak ka caktuar për Ervin Matën masën e sigurisë “detyrim paraqitje”, vendim i cili është ankimuar nga organ i akuzës, e cila kërkon kthimin ne burg të biznesmenit.

Prokuroria pretendon se gjykata nuk i ka vlerësuar drejtë provat dhe faktet e paraqitura nga ana e tyre dhe duke caktuar një masë sigurie që nuk korrespondon me rëndësinë e ngjarjes.

I fejuari i këngëtares Elvana Gjata u vetëdorëzua pas gati 5 muajsh në arrati. Në burg për këtë ngjarje qëndron vetëm Ervis Martinaj, pasi të gjithë të dyshuarit e tjerë janë liruar. Ndërsa, në arrati vazhdon që të jetë, komandoja Meviol Bilo, i cili dyshohet se qëlloi në drejtim të Fabian Gaxhës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono