Ervin Bushati: Vendim pozitiv për negociatat, Merkel po investon

20:16 | 14/10/201920:160

Ervin Bushati  deputet i Partisë Socialiste ka qenë i ftuari i Mbrëmje ABC me gazetaren Mirela Milori mbrëmjen e sotme. Bushati u shpreh se Gjermania e kancelarja Merkel ka investuar shumë që Shqipërisë dhe Republikës se Maqedonisë së Veriut ti hapen negociatat. Deputeti shprehu opinionin e tij, edhe në lidhje me raportin e Komisionit të Venecias, ku sipas Bushatit ky raport është shprehur qartësisht, se presidenti Meta ka shkelur kushtetutën me gjestin e anulimit të zgjedhjeve më 8 qershor.

“Komisioni evropian ka dy vjet që i qëndron mendimit që Shqipërisë dhe Maqedonisë duhet ti hapen negociata por në mes tyre qëndrojnë edhe vendet skeptike ndaj Shqipërisë. Unë them se Shqipërisë do ti hapen negociatat. Angazhimi i kancelares Merkel është maksimal në lidhje me këtë, sepse ka investuar shumë për këtë çështje, e në fund është diskutimi Merkel – Macron që do të thotë fjalën e fundit. Në bazë të logjikës time investimi i gjermanisë për të patur Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në tavolinën e bisedimeve, do të thotë që vendimi do të jetë në favorin tonë. Binomi Franko-Gjerman është një binom vendimmarrës dhe unë mendoj se do të ketë  një vendim pozitiv”, tha Bushati.

I pyetur nga gazetarja Mirela Milori në lidhje me raportin e Komisionit të Venecias për shkarkimin e presidentit Ilir Meta Bushati tha:

“Disa pika në raport janë shumë të qarta. Ilir Meta ka shkelur kushtetutën. Ne do të marrim vendimin e komisionit të juristëve tanë që do të ngrihet mbi raportin e Komisionit të Venecias do të dorëzojmë dosjen dhe në fund do të shprehet Gjykata Kushtetuese, nëse kushtetuesja e rrëzon është në të drejtën e saj. Ky raporti i Komisionin të Venecias do të vlente shumë për presidentin, ky raport duhet të ishte kërkuar nga presidenti para datës 8 qershor, nëse presidenti do të ishte serioz duhet ti ishte drejtuar Komisionit të Venecias“, deklaroi ai.

Ndërsa në lidhje me protestën e unazës së re, qëndrimin e PS për këtë çështje Bushati e ka të qartë.

“Qeverisje do të thotë të bësh zgjedhje, pra të vendosësh në favor të shumicës. 98 % e qytetarëve janë për bërjen e unazës së madhe. Kjo protestë është politizuar, gjithsesi të gjithë pronarët kanë të drejtë të dëmshpërblen në vlerën e tregut për pronat e tyre. Zgjidhjet janë të shumta dhe me sa di bashkia ka ofruar edhe banesa sociale ja u ka dhënë zgjidhjen”, u shpreh Bushati./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono