Ermal Meta pezullohet nga Sanremo

22:43 | 07/02/201822:430

Këngëtari shqiptar, Ermal Meta, është pezulluar nga festivali i Sanremos. Kënga e tij e kënduar në duet “Nuk më keni bërë asgjë”, rezulton e ngjashme me një këngë të paraqitur në viti 2016, po në këtë festival, në edicionin e të rinjve.

Këngëtari shqiptar, Ermal Meta, duket pa fat në paraqitjen e tij në edicionin e këtij viti të festivalit italian të këngës. Meta performoi në duet me Fabrizio Moron në natën e parë këngën “Nuk më keni bërë asgjë”. Por në orët e vona të mbrëmjes nisën akuzat se ajo këngë nuk ishte e re, pasi refreni kishte ngjashmëri me atë të një kënge tjetër me titull “qetësi” e kënduar tre vite më parë nga dueti Ambra Calvani dhe Gabriele De Pascali në seksionin e të rinjve në Sanremo.

Për pasojë, çifti Meta-Moro janë pezulluar nga gara nga organizatorët, me dakordësinë e drejtorisë artistike në pritje të verifikimeve të mëtejshme. Për pasojë, ata nuk do këndojnë në natën e dytë të festivalit.
Ngjashmëria mes dy këngëve është mbresuese si në muzikë ashtu edhe në tekst. Rregullorja e Sanremos parashikon që këngët në garë të jenë të reja, e asnjë pjesë e tyre të mos jetë publikuar më parë. Nëse provohet se ka ndodhur kështu, Meta dhe Moro do skualifikohen.

Në konferencën e parë për mediat të mërkurën, RAI ka sqaruar pozicionin e tij paraprak sipas të cilit “nuk bëhet fjalë për plagjiaturë, pasi të dy këngët kanë të njëjtin autor dhe rregullorja e parashikon mundësinë e përdorimit të fragmenteve të autorëve të tjerë, deri në 30% të këngës. Për pasojë kënga i ka të gjitha parametrat e një produkti të ri ka deklaruar zv/presidenti i Rai 1, Claudio Fazulo. Febo, autori i këngëve e ka shpallur ripunimin e këngës së tij të vitit 2016. Tani, RAI po bën vlerësimet e nevojshme, shton ai. Edhe drejtori artistik i Sanremos dhe moderator kryesor, artisti i njohur, Cladio Baljoni, ka kërkuar kujdes në vlerësime mbi këtë çështje.

Vetë Ermal Meta në një postim në Facebook refuzon akuzat për plagjiaturë dhe sqaron se ai dhe kolegu i tij, Andrea, kanë përdorur një pjesë të këngës së tre viteve më parë, e cila u skualifikua në seksionin e të rinjve në sanremo e nuk u komercializua kurrë. E përdorëm thotë Meta se nuk donim që të shkonte dëm një këngë aq e bukur dhe këtë e kemi deklaruar në shumë intervista tonat. Bashkë me autorin e asaj kënge, Andrea Febo, kemi shkruar një këngë të re e me një domethënie krejt tjetër. Kënga “Nuk më keni bërë asgjë” trajton ndjeshmëritë shoqërore nga aktet terroriste e sipas këngëtarëve, ka lindur pas atentatit terrorist në Mançester në 22 Maj të vitit të kaluar, në koncertin e Ariana Grandes./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono