Erdogan sfidon NATO-n e SHBA: Sistemi rus i mbrojtjes do të vijë shumë shpejt

21:27 | 31/08/2018

Turqia vijon të sfidojë NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara pasi vijon të blejë armatime nga Rusia. Presidenti i vendit Erdogan njoftoi se sistemi rus i mbrojtjes do të mbërrijë shumë shpejt.

“Turqia ka nevojë dhe së shpejti do të marrë në zotërim sistemet e mbrojtjes ajrore ruse S-400”, – tha te premten Presidenti Rexhep Tajip Erdogan, ndërkohë që në sfond ziejnë tensionet me Uashingtonin që kërcënon të bllokojë dorëzimin e avionëve luftarak në Ankara. “Marrëveshja mbi këtë çështje është e përfunduar dhe, me dëshirën e Zotit, ne do t’i marrim këto sisteme sa më shpejt që të jetë e mundur,” tha presidenti turk gjatë një ceremonie diplomimi kadetësh në Balikeshir, në perëndim të vendit.

Këto deklarata vijnë pasi marrëdhëniet midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara janë tensionuar në javët e fundit dhe Uashingtoni ka shprehur shqetësimin se Ankaraja, një anëtare e NATO-s, po pajiset me armë ruse. Turqia dhe Rusia thonë se tashmë është arritur një marrëveshje dhe Ankaraja argumenton se shpërndarja e sistemeve anti-raketë dhe anti-ajror- një konkurrent i sistemit amerikan ajror “Patrioti” – mund të jetë efektiv vitin e ardhshëm. Për Shtetet e Bashkuara, blerja e sistemeve ruse S-400 nga Turqia do të përbënte një problem të dyfishtë: atë të përputhshmërisë me sistemet e NATO-s dhe atë të mbrojtjes së sekreteve teknologjike të avionëve luftarak amerikan F-35. Ankaraja dëshiron të blejë këtë tip avioni liuftarak, por sicc tha erdogan nuk dihet nëse Shtetet e Bashkuara do t’u sigurojnë ose nuk do t’i japin turqisë këto lloj avionësh. “Nëse i japin, ata do të tregojnë se po i mbajnë premtimet”, tha presidenti turk.

Marrëdhëniet midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara janë tendosur ndjeshëm gjatë javëve të fundit si rezultat i burgosjes dhe pastaj arrestimit shtëpiak në Izmir të një pastori amerikan të akuzuar nga Ankaraja për “spiunim” dhe aktivitete “terroriste”. Këto tensione kanë shkaktuar rënien e lirës turke, e cila ka humbur rreth 40% të vlerës së saj që nga fillimi i vitit. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono