Erdogan provokon grekët: Shpëtuat duke u hedhur në det

18:10 | 12/03/201818:100

Vijojnë tonet e ashpra mes Turqisë dhe Greqisë. Presidenti Erdogan thumboi grekët duke iu kujtuar atyre se arritën të shpëtonin nga forcat turke në betejën e Sakariasë në 1921-shin, duke u hedhur në det. Duke iu kundërpërgjigjur homologut Pavlopulos, kreu i shtetit turk nënvizoi se Ankaraja nuk ka synime territoriale.

Nuk ka qetësi mes Ankarasë dhe Athinës. Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, në një kundërpërgjigje për deklaratat e fundit të homologut të tij grek, Prokopis Pavlopoulos, u shpreh me thirrje provokuese duke ndezur tensionin mes dy vendeve. Në fjalimin e tij në provincën Sakarya, pikërisht aty ku në vitin 1921, forcat turke kanë ndërprerë marshimin e ushtrisë greke drejt Ankarasë, kreu i shtetit ka përdorur fyerje dhe kërcënime për Greqinë.

Rexhep Tajip Erdogan: “Ata që duan të rifreskojnë kujtesën e tyre, le të shkojnë t’i hedhin një sy historisë së tyre të kohëve të fundit. Ata që hedhin fjalë më të mëdha sesa përmasat e trupit të tyre, para se të lexojnë përralla, le të lexojnë një libër të vërtetë historie. Le të mësojnë shumë mirë sesi shpëtuan pa u bërë peshk i kriposur në Sakarya dhe si i braktisën këto vende duke u hedhur në det. E thashë dhe e them përsëri: Nuk kemi asnjë synim për territoret dhe sovranitetin e askujt”.

Një javë më parë, në Selanik, presidenti Pavlopoulos nënvizoi se Traktati i Lozanës nuk lë asnjë boshllëk që mundëson ndryshimin e kufijve si dhe sakëstoi se nuk ka zona të diskutueshme në Egje. Ndërkohë, situata mes dy vendeve është përshkallëzuar ndjeshëm duke marrë në konsideratë edhe deklaratën e ministrit grek të Mbrojtjes, Panos Kamenos, i cili dha alarmin se dy vendet janë në prag të një lufte. Për këtë, Greqia ka vendosur të rrisë numrin e ushtarëve që patrullojnë në kufi me Turqinë. Në shtimin e tensioneve ka ndikuar edhe arrestimi i dy ushtarëve grekë, për të cilët Athina pretendon se kaluan kufirin në mënyrë të pavullnetshme./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono