Erdogan: Përmes grindjes vëllazërore synohet riprojektimi i botës islame

16:02 | 16/12/2017

Sipas asaj që publikon agjencia e lajmeve Anadol, presidenti turk Erdoan deklaron se po bëhen përpjekje për riprojektimin e botës islame nëpërmjet vëllavrasjes. Dhe ajo që po ndodh në Siri, Irak, Jemen dhe tashmë në rripin e Gazës nuk është aspak një rastësi.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, u shprehur se për botën islame po bëhen përpjekje për ta riprojektuar atë përmes grindjes vëllazërore. Deklaratat e tij janë dhënë gjatë një interviste të gjatë dhe janë publikuar nga agjencia e lajmeve Anadol. Presidenti turk theksoi se Ashtu si dhe një shekull më parë po tentohet një riprojektim I botës islame nëpërmjet gjakderdhjes dhe lotëve s dhe duke thelluar linjat e gabimeve etnike dhe sektare. Sipas tij nga kjo pikëpamje kategorikisht nuk janë rastësi ngjarjet e ndodhura në Siri, Irak, Jemen, Libi, Arakan dhe Kuds. Këto kriza janë shkaktuar plotësisht me dijeni dhe duke u planifikuar. Gjithashtu edhe rrugët e zgjidhjes bllokohen me qëllim. Qëllimi është që muslimanët të harxhojnë energjitë e tyre dhe burimet në konflikte, shtoi kreu i shtetit turk.

Erdoan shtoi se ata që shpëtojnë teksa muslimanët merren me njëri-tjetrin janë organizatat terroriste dhe vendet që aplikojnë terrorin shtetëror si Izraeli. Ai i bëri apel botës islame që të tregohet e zgjuar kundër këtyre sulmeve që synojnë rrënimin e muslimanëve nga brenda tyre dhe gjithashtu është detyra e muslimanëve që të bëjnë përgatitjet e nevojshme”./abcnews.al

 

 

 

 
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono