Erdogan në Greqi kërkon rishikimin e kufijve, Pavlopoulos refuzon

15:15 | 07/12/2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, gjatë takimit me homologun e itj grek u shpreh se ka disa hollësi që ende nuk janë kuptuar për sa i përket Marrëveshjes së Lozanë. Por nga ana e tij kreu I shtetit grek Prokopis Pavlopoulos reagoi duke thënë se nuk do të ketë asnjë rishikim të marrëveshjes ndërkombëtare që vendos kufijtë mes Greqisë dhe Turqisë. Duke shtuar se Traktati I Lozanës përcakton territorin dhe sovranitetin e Greqisë e Bashkimit Europian ai këmbënguli se traktati është I panegociueshëm për Athinën, dhe nuk ka nevojë për asnjë rishikim. Në një intervistë për mediat greke Erdoan propozoi një rishikim të traktatit të firmosur në 1923-shin I cili vendose kufijtë e Turqisë së ditëve të sotme.

Në një takim të konsideruar si të tensionuar nga mediat greke, presidenti turk tha gjithashtu se Greqia nuk mund të ishte bërë anëtare e NATO-s pa mbështetjen e Turqisë

Nga ana e tij kryeministri grek Aleksis Tsipras u shpreh se respektimi nga ana e Turqisë i ligjeve ndërkombëtare dhe integritetin territorial është një kusht për marrëdhënie të qëndrueshme bilateral mes dy vendeve.

Gjatë takimit me presidentin turk Tsipras shtoi se këndvështrimet e ndryshme mes dy vendeve kanë ekzistuar dhe ekzistojnë akoma dhe sot, por sipas tij është e rëndësishme që këto këndvështrime të shfaqen në një mënyrë konstruktive dhe pa provokuar./abcnews.al

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono