Erdogan: Morsi është një martir

13:39 | 18/06/201913:390

Presidenti i Turqisë Erdogan e ka konsideruar si një martir ish-presidentin egjiptian Morsi, i cili humbi jetën në sallën e gjyqit duke dhënë dëshminë e tij për akuzat për spiunazh. Erdogan u shpreh se historia nuk do harronte tiranët që shkaktuan vdekjen e tij.

Kërkoi të vazhdonte dëshminë e tij në procesin gjyqësor ku akuzohej për spiunazh dhe më pas u rrëzua në tokë dhe ndërroi jetë. I pari që ka kryer homazhe ndaj ish-presidentit egjiptian Mohamed Morsi, ka qenë presidenti turk Erdogan.

Ky i fundit u shpreh se Morsi është një martir, i cili humbi jetën teksa luftonte për një çështje në të cilën besonte. Erdogan shtoi se historia nuk do i harronte asnjëherë tiranët që e futën në burg, e kërcënuan me vdekje dhe më pas shkaktuan vdekjen e tij.

Në faqen e saj në internet publikoi reagimin e saj dhe “Vëllazëria Myslimane”, e cila frymëzohet nga “Liri dhe drejtësi”, partia politike e Morsi, vdekja e të cilit konsiderohet si një vrasje.

Por kritika ka pasur dhe nga shoqata për të drejtat e njeriut sipas të cilave izolimi dhe keqtrajtimi i ish-presidentit Morsi mund të konsiderohen si tortura në bazë të konventës së Kombeve të Bashkuara, por dhe duke u mbështetur në principet bazë për të burgosurit, të cilat qeveria egjiptiane i ka injoruar.

Djali i ish-presidentit egjiptian konfirmoi për mediat e huaja se autoritetet në vend nuk kanë lejuar që babai i tij të varrosej në vendlindje./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono