Erblin Nushi: Student Academy Oscar 2018 ndryshoi jetën time

18:42 | 09/11/2018

Regjisori i ri kosovar, Erblin Nushi, ka projektuar filmin “Bin” në TIFF. Filmi është bazuar në historinë e tij të vërtetë se si shikohet lufta prej syve të një 6-vjeçari . Nushi thotë në një intervistë për ABC News se nominimi në Student Academy Awards  për çmimin Oscar ndryshoj jetën e tij si kineast i ri.

Nuk ndodh shpesh që të qëllosh që me herë të parë, por  regjisori i ri kosovar Erblin Nushi ia ka dalë që me filmin “Bin” të nominohej në Student Academy Awards Oscar 2018. Ai pranon se ky nominim i ka hapur shumë dyer dhe i ka dhënë mundësinë të njihet me kineastë të shumtë ndërkombëtarë.

Në filmin me metrazh të shkurter për 19 minuta ai rrëfen historinë e tij personale, përjetimin e luftës së Kosovës, kur ai ishte vetëm 6 vjeç. Nushi thotë se ky film është i vërtetë, pasi ai më herët nuk e kishte kuptuar traumën e ndarjes nga familja, por filmi e ka ndihmuar jo vetëm për t’u shprehur artistikisht, por i ka shërbyer edhe si një lloj katarsi shpirtëror.

Megjithëse ende filmi po bën ciklin e tij në festivalin ku u shfaq edhe në festivalin TIFF, ai sërish ka nisur xhirimet për një film në Kosovë për gratë e dhunuara. Ai prej 8 vitesh jeton në Amerikë ku ka mbaruar edhe shkollën për regji filmi, por tematikën për filma vazhdon ta marrë nga vendlindja e tij Kosova. Filmi “Bin” deri tani ka marr pjesë në 10 festivale të rëndësishme filmi në botë dhe vazhdon ende ciklin e tij./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono