Entuziazëm masiv në Argjentinë pas kualifikimit

14:20 | 27/06/201814:200

Entuziazëm i jashtëzakonshëm në Argjentinë pas kualifikimit në Botëror. Tifozët dhe mediat lavdërojnë Messin dhe karakterin e ekipit, në fitoren ndaj Nigerisë.

Detyra u krye.

Lionel Messi dhe gjithë argjentinasit e tjerë, më në fund, u kthyen të qetë e të lumtur pas një ndeshjeje të Botërorit, të kualifikuar.

Grupet u kaluan dhe sfida rikthehet të shtunën me Francën, në të tetat e finaleve, por për momentin, mendohet vetëm për të mbledhur veten, por edhe për të festuar.

Tifozët e bënë këtë fare lirshëm, dhe është pikërisht kjo që kërkohej prej tyre.

Kombi i madh amerikanojugor ishte në prag të dëshpërimit, ndërsa tani është në qiellin e shtatë, me besim të plotë tek idhujt e tij, ashtu si edhe mediat.

Gazeta “Ole”: U shfaq raca argjentinase, asgjë e pamundur! Të shtunën ndaj Francës, tregoni karakterin!

“Klarin”: Argjentina pati zemër dhe Mesin, dhe tani përballë Francës!

“La Nasion”: Dramë dhe çlirim! Të vuajtur, por të kualifikuar, seleksioni është në të tetat!

“Pagina 12” bën lojë fjalësh, duke shkruar: Me Marcos Rojo, që është edhe emri i shënuesit të golit të kualifikimit, por edhe përkthehet “me shenjë të kuqe”!

“La Kapital”: Tani po, që fillon Botërori! Seleksioni fiton dhe kryqëzohet me Francën!

Mesi u shpall lojtari i ndeshjes ndaj Nigerisë.

Leo Messi: “Jo, vështirë të kem gëzuar ndonjëherë kaq shumë sa pas golit të Rojo, pasi vuajtëm shumë këto ditë. Ishte e pandershme që ne të ishim jashtë që në grup, pas aq shumë përpjekjeve që bëmë. Në pushim të ndeshjes, i thashë ekipit që të qarkullonim topin, pasi ata do të na sulmonin. Pasi pësuam gol, ishte shumë e vështirë, por ia dolëm”.

Trajneri Sampaoli doli në konferencë në krah të Mesit.

Jorge Sampaoli: “Lojtarët e mi luajtën me zemër një ndeshje shumë të vështirë dhe kjo do të thotë shumë për ne. Kjo na bën më të fortë dhe na rrit shanset për sukses në ndeshjen e ardhshme”.

Futbollisti i Nigerisë, Xhon Obi Mikel, u shpreh për Mesin se “Zoti ishte sërish në anën e tij, dhe ai pati fat përsëri duke u kualifikuar”.

Argjentina ia doli dhe festa ishte e ligjshme, por Franca do të jetë një pengesë tepër, tepër e vështirë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono