Ende të paidentifikuar autorët që sulmuan kryebashkiakun e Selanikut

16:23 | 20/05/2018

Policia greke po vijon hetimet për të zbuluar autorët e sulmit të dhunshëm ndaj kryebashkiakut të Selanikut, Janis Boutaris. Prova e deritanishme, bazuar në pamjet e incidentit të së shtunës, sugjeron që i dyshuari i përket lëvizjes së ekstremit të djathtë.

Kryebashkiaku u shtrua në spital me lëndime në kokë, shpinë dhe këmbë. Boutaris u sulmua nga ekstremistët nacionalistë pas një ceremonie në përkujtim të të ashtuquajturit “Genocid Pontik”, masakrën e grekëve nga ana e turqve gjatë Luftës së Parë Botërore. Kryebashkiaku 75-vjeçar është i njohur për qëndrimin e tij të fortë anti-nacionalist.

“Ishte një sulm i neveritshëm, por jam mirë”, u shpreh ai.

Partitë kryesore të Greqisë e dënuan sulmin. Ndërkohë, edhe Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dënoi dhunën ndaj homologut të Selanikut dhe nënvizoi se nacionalistët nuk mund të imponojnë rrugën e tyre përmes dhunës. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono