Ende në Vetting, Besnik Muçi betohet në Presidencë si anëtari i parë i Gjykatës Kushtetuese

21:13 | 18/10/201921:130

Besnik Muçi është betuar para Presidentit Ilir Meta si anëtari i parë i Gjykatës Kushtetuese. Ceremonia u zhvillua në Presidencë, në prani të ambasadorëve si dhe përfaqësuese të vendeve të Bashkimit Europian dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gjyqtari Muçi, duke vendosur dorën mbi Kushtetutën e Shqipërisë, u betua duke u zotuar se:

“gjatë kryerjes së detyrave të tij do t’i qëndroj kurdoherë besnik Kushtetutës së Republikës të Shqipërisë!”.

Por edhe pse Muci është betuar si anëtar i Gjykatës Kushtetuese, ai bazuar në Kushtetutë nuk mundet ta realizojë këtë detyrë, pasi nuk ka kaluar ende procesin e rivlerësimit në të trija shkallët e Vettingut.

Gjyqtari Besnik Muci vazhdon betejën e Vettingut në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit. Në seancën e fundit, trupa e KPA-së, bazuar në informacionin e dhënë nga Komisioneri Publik kërkoi deklasifikimin e një dokumenti të klasifikuar si sekret shtetëror, ku thuhej se subjekti i rivlerësimit ka lidhje me dy persona të proceduar penalisht, tek të cilët ka blerë një apartament dhe një makinë.

Sipas Komisionerit Publik, gjyqtari Muçi i ka një borxh në vlerën prej 21 000 euro njërit prej personave të proceduar penalisht./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono