Emri, Zaev: Nëse referendumi s’ka sukses, do të jap dorëheqjen

14:05 | 26/06/201814:050

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka njoftuar se do të japë dorëheqjen nëse qytetarët nuk do të mbështesin ne referendum marrëveshjen me Greqinë për emrin.

“Do të largohem nga posti i kryeministrit, nëse nuk fiton referendumi. Por jam i sigurt se do të ketë sukses”, u shpreh shefi i qeverisë së Shkupit.

“Pres të fitojmë deri në 85% të votave, në përputhje me deklarimet e qytetarëve për anëtarësim në BE dhe NATO”, u shpreh kryeministri.

“Qytetarët nuk kanë çfarë të zgjedhin, nuk kanë alternativë tjetër. Ata vetëm duhet ta konfirmojnë se duan që Maqedonia të anëtarësohet në BE dhe NATO”, tha Zaev.

Ndërkohë, nga ana tjetër, opozita shprehet e bindur se referendumi do të rrëzojë marrëveshjen për emrin./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono