Emri, Ivanov injoron kryeministrin Zaev

12:38 | 13/06/2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, informuan presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë për kontestin për emrin.

Kabineti i kreut të shtetit me anë të një komunikate saktëson se takimi zgjati vetëm 2 minuta. Në kaq pak kohë, palët treguan arsyet dhe qëndrimin lidhur me propozimin e emrit të ri. Ndërkohë, presidenti Ivanov paralajmëroi konferencë pët media lidhur me këtë çështje.

“Ju informojmë se takimi ka zgjatur vetëm dy minuta. Gjatë ditës së sotme presidenti Ivanov do të mbajë konferencë para popullit të Maqedonisë”, shkruhet në njoftimin e presidencës.

Ndërsa në një deklaratë, qeveria e Shkupit thekson se tentuan t’ia prezantonin presidentit marrëveshjen, por ai është larguar pasi u përshëndet me Zaev dhe Dimitrov.

Në këtë situatë qeveria e Shkupit i bën thirrje të gjithë faktorëve politikë që të bashkohen rreth interesave kombëtare dhe të ndihmojnë në rrugën e vendit drejt anëtarësimit në BE dhe NATO./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono