EMRAT / Të arrestuarit për abuzime me ndërtimet në Durrës, Gjykata jep masën e sigurisë

19:53 | 12/01/202019:530

Punonjësit e policisë së Qarkut të Durrësit dhe ata të pushtetit vendor dolën para togave të zeza dhe u njohën me masën e sigurisë.

Gjykata vendosi për 10 prej të arrestuarve lirimin dhe dhënien e masës së sigurisë “detyrim paraqitje”, ndërsa për 8 prej tyre dha masën e sigurisë “arrest në burg”. Ndërkohë Prokurori i çështjes ka kërkuar arrest me burg për të gjithë të arrestuarit.

Përkatësisht Gjykata e Durrësit vendosi:

-Besnik Domi  pezullim detyre, detyrim paraqitje

-Sami Xhafa  pezullim detyre, detyrim paraqitje

-Marius Shahini pezullim detyre, detyrim paraqitje

-Nikoll Marku  pezullim detyre, detyrim paraqitje

-Julian Kacadej pezullim detyre, detyrim paraqitje

-Dritan Koçi pezullim detyre, detyrim paraqitje

-Paulin Meta pezullim detyre, detyrim paraqitje

-Qerim Doka pezullim detyre, detyrim paraqitje

-Gjon Zefi pezullim detyre, detyrim paraqitje

-Astrit Nuri pezullim detyre, detyrim paraqitje

-Dëshir Dakoli  arrest me burg

-Petrit  Neziri arrest me burg

-Ermand Petova arrest me burg

-Gjergj Gërco arrest me burg

-Agim Osmani  arrest me burg

-Haxhi Sherra arrest me burg

-Ndriçim Shika arrest me burg

-Adem Lika arrest me burg

-Gani Dama (i shpallur në kërkim)

Ata u arrestuan të enjten në mbrëmje pas përgjimeve disa mujore.

Një pjesë e tyre kishin krijuar një mekanizëm për të përfituar para dhe lejonin të ndërtohej paleje, ndërsa të tjerët nuk verifikonin ankesat e banorëve duke i fshehur ato.

Mësohet se Prokuror i çështjes që heton çështjen është Afrim Shehu dhe gjyqtari që vendosi për masat është Paulin Cera.

Ndërkohë në nisje të seancës së sotme për dhënien e masave të sigurisë, një prej të arrestuarve, specialisti në policinë e shtetit Agim Osmani shfaqi problem shëndetësor dhe u shoqërua për në spital ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Në sallë munguan dy nga të akuzuarit, një specialist që përfaqësohet nga avokati i tij dhe polici Gani Dama i cili është shpallur në kërkim./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono