Emra të njohur të artit pamor vijnë me shqetësimet social-politike në ekspozitë

16:09 | 25/11/201916:090

32 artistë, emra të njohur të artit pamor shqiptar sjellin shqetësimet social-politike me gjuhën e pikturës. Kuratori Besim Tula, thotë se “nëntori” në këto 22 vite ka mbijetuar falë këmbënguljes së  artistëve, pasi Ministria e Kulturës nuk i ka mbështetur. Ekspozita, kësaj here ka theks të fortë social politik.

Prej 22 vitesh , emra të njohur të artitr pamor të gjenertave të ndryshme , si Ksenofon Dilo, Kujtim Buza , Gazmend Leka , Aleksandër Filipi  apo Besim Tula vazhdojnë  Rrugëtimin artistik me ekspozitën Nëntori.

Kjo ekspozitë karakterizohet nga larmi stilesh dhe temash, por sipas kuratorit Tula, kjo është tabloja e Shqiperisë sot

Vete Besim Tula, është një vëzhgues i hollë i aspektit social.

Gazmend Leka kësaj here vjen me një skenë paqeje, ndryshe nga ekspozita e tij personale “Dhoma e hapave të humbur”.

Por as këtë nëntor nuk mungojnë peisazhet poetike dhe portretet.

Edhe kesaj here artistet e njohur nuk  juanë mbështetur nga institucionet kulturore.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur për disa ditë në galerinë Fab.

Prej 22 vitesh breza të njohur artistësh takohen me energjinë e tyre krijuese në ekspozitën Nëntori. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono