“Emin Duraku” u dëmtua nga termeti, prindërit peticion ministrisë: Nuk sjellim fëmijët në shkollë

11:18 | 09/12/201911:180

Prindërit e nxënësve të shkollës 9-vjeçare “Emin Duraku” në Tiranë kanë firmosur paraditen e sotme një peticion, ku i kërkojnë Ministrisë së Arsimit të mos zhvillohet mësim në këtë shkollë. Instituti i Ndërtimit ka konstatuar me herët se shkolla ka pësuar dëmtime në strukturë.

Aktualisht në shkollën ‘Emin Duraku’ është mbyllur vetëm godina ku zhvillonin mësim klasat e fillore, dhe mësimi do të kryhet te godina e 9-vjeçares. Ky vendim është kundërshtuar nga prindërit, të cilët thonë se nuk do të çojnë fëmijët në këtë shkollë deri sa t’u vihet në dispozicion certifikata e sigurisë së shkollës.

Ndërkohë në procesverbalin e Institutit të Ndërtimit, siguruar nga Abc News thuhet se shkolla ka dëmtime në strukturë, dhe godina e re është ndarë nga godina ekzistuese.

Lexo edhe:VIDEO/ Shkolla në mes të Bllokut del jashtë funksionit, shtesa ndahet nga godina   

/abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono