Emigrantët, Kongresi amerikan nuk ndryshon ligjet

22:59 | 21/06/2018

Dhoma e Ulët e Kongresit amerikan rrëzoi me 231 vota kundër 193 një nga dy projektligjet e reja për emigracionin, një ditë pasi presidenti Trump firmosi urdhërin ekzekutiv që ndalon ndarjen e fëmijëve nga prindërit.

Drafti i hartuar nga krahu konservator i republikanëve parashikonte reduktimin e vizave për emigracionin legal, mbrojtje të përkohshme për emigrantët ilegalë të rritur në Shtetet e Bashkuara dhe lëshimin e një fondi prej 25 miliardë dollarësh për ndërtimin e murit me Meksikën.

Të treja këto pika të kundërshtuara nga demokratët. Ndërkohë, ligjvënësit kanë shtyrë për të premten votimin për draftin e dytë, në mënyrë që të kenë kohë për ta rishikuar atë. Duke reaguar ndaj votimit, presidenti Trump ka akuzuar demokratët për pengesë dhe ka deklaruar se njerëzit po vuajnë për shkakun e tyre./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono