Emigrantët festojnë në atdhe, fluks udhëtarësh në të gjitha pikat kufitare

13:55 | 29/12/201913:550

Festën e ndërrimit të viteve shumë prej shqiptarëve që jetojnë përtej kufijve duket se kanë zgjedhur ta kalojnë në atdhe.

Mbi 250 mijë persona me rreth 70 mijë automjete kanë hyrë në Shqipëri vetëm nga Kakavija dhe Kapshtica javën e fundit.

Me qëllim eleminimin e radhëve Policia Kufitare ka shtuar kapacitetet.

“Fluksi është në rritje, po zbatohen procedura standarde të policisë Kufitare”, u shpreh Vilson Dine.

Ndërsa nga porti i Durrësit javën e fundit kanë hyrë në Shqipëri rreth 21 mijë persona me rreth 4 mijë e 900 autovetuara.

Të dhënat vijnë nga Autoriteti Portual sipas të cilit ditët e fundit numri i udhëtarëve është tre fishuar në krahasim me periudhën para festave.

3-4 tragete nga Bari, Ankona dhe Trieste mbërrijnë çdo ditë në këtë port.

Prej fillimit të muajit dhjetor 52,400 udhëtarë me rreth 16,300 autovetura, kamionë dhe trailerë kanë zgjedhur tragetet për të mbërritur në Shqipëri./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono