Emigrantët e bllokuar në det, mblidhet Këshilli i Ministrave në Bruksel

11:23 | 08/01/2019

Në Bruksel mblidhet Këshilli i Ministrave të Çështjeve të përgjithshme të Bashkimit Europian. Temë  kryesore do të jetë çështja e emigrantëve që kanë mbetur të bllokuar prej ditësh në brigjet e Maltës.

Pritje e madhe në Bruksel për këshillin e ministrave të cështjeve të përgjithshme  të bashkimit europian: në tryezë sigurisht që do të jetë dhe çështja e emigrantëve, me anijet e organizatave jo qeveritare në gjendje emergjence pranë Maltës. Ndërkohë me dhjetëra vende mes të cilave, Italia, Gjermania, Franca, Luksemburgu, Holanda dhe Rumania kanë pranuar të presin emigrantët nëse Malta do të hapë portet e saj për zbarkimin.

Por qeveria malteze kërkon që përvec 49 personave në bord të dy anijeve, të shpërndahen dhe 249 emigrantë të tjerë të shpëtuar ditët e fundit nga rojet bregdetare të Maltës. Vendet në dispozicion nga grupi i vendeve të gatshme për të pritur emigrntët janë më shumë se 49, por jo 298 sa kërkohen nga Malta.

Ndërkohë që nuk ka pasur asnjë ofertë nga vendet e lindjes si Polonia apo Hungaria. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono