Emigrantët drejt Italisë, një tjetër organizatë sfidon Salvinin

17:45 | 05/07/201917:450

Pavarësisht deklaratave të forta të ministrit të Brendshëm italian, një tjetër varkë me 54 emigrantë i është drejtuar Lampeduzës. Salvini tha në mënyrë të prerë se varka në pronësi të një organizate jo fitimprurëse nuk do të lejohet të ankorojë në portin italian.

Një tjetër organizatë jo fitimprurëse sfidon ministrin e Brendshëm Salvini. 54 emigrantë në një varkë me vela i janë drejtuar Lampeduzës, pavarësisht se zv/kryeministri italian deklaroi prerë se varka nuk mund të hyjë në port. Ndërkohë mbrëmjen e të enjtes mbërriti në ishull një varkë me në bord 14 emigrantë që i shtohen 55 të tjerëve të shpëtuar nga ushtarët italianë.

Mjeku në bordin e varkës shprehet se fillimisht emigrantët u gjetën në një gomone në kushte të mira. Problem ishte se ndodheshin në ujërat e Libisë, dhe autoritetet po vinin t’i merrnin. Për këtë arsye organizata i mori në varkën e tyre dhe u drejtuan për në Itali.

Të mërkurën 80 emigrantë u mbytën në det pranë brigjeve të Tunizisë. Vetëm katër prej tyre shpëtuan falë ndërhyrjes së marinarëve tunizianë. Tunizia nuk ka qendra pritjeje për emigrantët. Autoritetet tuniziane dhe disa varka me peshkatarë kontrolluan zonën për të gjetur kufomat por nuk zbuluan gjë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono