Elva Margariti: Restaurimi i kalldrëmeve të Gjirokastrës brenda standardeve

16:23 | 30/04/201916:230

Pas katër muajsh në krye të detyrës, ministrja e Kulturës, Elva Margariti mori pjesë  për herë të parë në në një dëgjesë në Komisionin e Medies, gjatë të cilit u diskutua ligji i ri për Trashëgiminë Kulturore dhe zbatimi i tij në qytetin e Gjirokastrës.  Margariti  renditi disa nga investimet që janë kryer në këtë qytet, pjesë e trashëgimisë botërore, nën mbrojtjen e UNESCO-s, me pas  ajo , ndali edhe tek puna e inxhinierëve edhe 16 mjeshtërve të kalldrëmit, që po vazhdon për projektin “Rehabilitimi i infrastrukturës dhe restaurimi i kalldrëmeve në Pazarin Gjirokastër”. Margariti  pranoi se: se këto punime kane ngjallur  debate, por  sipas  ministres  e cila i ka ndjekur nga afër edhe  punimet ,Nuk ka asnjë aspekt teknik për t’u shqetësuar, për mbivendosjen e kalldrëmeve apo të kanalizimeve./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono