Eleminimi i Lacios, e papritura e madhe e Ligës së Europës

12:39 | 13/04/201812:390

Edhe Liga e Europës pati një të papritur të madhe. Pas emocioneve të mëdha në Romë e Madrid në Champions, erdhi eleminimi i Lacios nga një skuadër austriake.

Ndodhi në Champions, duhej të ngjante edhe këtu.

Liga e Europës nuk mund të vazhdonte pa të papriturën e saj të madhe, dhe e tillë ishte disfata eleminuese e Lacios në fushën e Salcburgut.

Çerekfinalet e të dyja kompeticioneve kontinentale për klubet patën nga një skuadër italiane në çdo surprizë, pra Romën për mirë, Juventusin pranë mrekullisë, dhe Lacion që u eleminua pa u menduar aspak.

Salcburgu arriti gjysmëfinalen e një kupe europiane për herë të parë që nga viti 1994, kur drejtohej nga ish-trajneri I kombëtares shqiptare, Oto Bariç, dhe kur diskutoi edhe finalen e Kupës UEFA, humbur përballë Interit.

Austriakët u treguan edhe një herë tjetër shumë të fortë, ashtu si ndaj Dortmundit, duke treguar se tradita e futbollit të Europës Qendrore sikur po rikthehet.

Vendasit nuk e patën problem që pësuan gol të parët, nga Çiro Imobile, por i mjaftuan vetëm 20 minuta në pjesën e dytë që të shënonin katër herë dhe të kualifikoheshin.

Skuadrat e tjera pretendente nuk gabuan.

Atletiko e Madridit u mund në Portugali, në derbin e Gadishullit Iberik, por pa pasoja.

Sportingu I Lisbonës fitoi 1-0 me rrjetë të realizuar nga Fredi Montero që në pjesën e parë, por nuk e përmbysi dot humbjen 0-2 të çerekfinales së parë në Madrid.

Edhe Arsenali e kaloi raundin, ndonëse vuajti në Moskë ndryshe nga sa priste.

Londinezët kishin fituar 4-1 në fushën e tyre, por rusët arritën epërsinë 2-0 në nisje të pjesës së dytë, ndaj kishin shpresa të plota për kualifikim.

Gjithsesi, rrjetave të Çalovit e Nababkinit, iu përgjigjën Dani Uelbek dhe Aron Ramsej, dhe skuadra e trajnerit Arsen Venger e vazhdoi momentin pozitiv, që nisi që pasi eleminoi Milanin, po në Ligën e Europës.

Pretendime ka edhe Olimpiku I Marsejës.

Skuadra e famshme franceze, por jo aq e fortë sa dikur, fitoi duelin franko-gjerman, duke eleminuar Lajpcigun.

Edhe në stadiumin “Velodrom” pati dramë, pasi gjermanët kaluan të parët në avantazh, por në një përballje me shumë gola, Olimpiku doli fitues.

Marseja triumfoi 5-2, duke zhvleftësuar humbjen e takimit të parë, me shifrat 0-1. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono