Elbasan, simpozium për arsimin

19:27 | 13/06/2018

Nën kujdesin e Rektorit të Universiteti i Elbasanit “Aleksandër Xhuvani”, profesor dr. Skënder Topi, në bashkëpunim me Universitetin e Barit “Aldo Moro” dhe Universitetin e Foggia Itali, ne Elbasan u organizua  Simpoziumi me temë “Vlerësimi dhe misioni i universiteteve në perspektivën europiane”. Qëllimi i këtij simpoziumi ishte krahasimi i sistemeve të  vlerësimit dhe akreditimit të universiteteve në kontekste të ndryshme kulturore dhe shkencore.

Universiteti i Elbasanit kthehet në promotor ndryshimesh dhe ngjarje e rëndësishme për Arsimin e Lartë në Shqipëri. Rektori i Universitetit të Elbasanit prof. dr. Skënder Topi  tha se  “Ëndërra jonë- është integrimi europian, por që të arrijmë atje, duhet të përgatitemi shpirtërisht dhe moralisht në të gjitha fushat”.

“Element i rëndësishëm është se një grup profesorësh të Universitetit të Barit shpalosin në këtë simpozium gjithë eksperiencën e tyre shumë vjeçare në raport me ndryshimet që po pëson Arsimi i Lartë në Shqipëri vitet e fundit. Ky takim le të na shërbejë si një ogur i mirë për të parë veten se ku ndodhemi në raport me Europën”.

Në takim ishte edhe zv/ministri Arsimit, Ervin Demo, i cili tha se institucionet e Arsimit të Lartë janë duke u organizuar në dy shtylla kryesore, në organizimin akademik dhe atë administrativ, të cilat përmbyllen brenda vitit 2018.

Në këtë simpozium e morën fjalë profesorë të njohur të universiteteve italiane, profesorë dhe administratorë të universiteteve shqiptare të cilët këmbyen eksperiencat për një përqasje evropiane të Arsimit të Lartë në Shqipëri.

Qëllimi i këtij simpoziumi ishte krahasimi i sistemeve të  vlerësimit dhe akreditimit të universiteteve në kontekste të ndryshme kulturore dhe shkencore. Ky simpozium iu referua harmonizimit të sistemeve universitare në perspektivën e një kuadri evropian për arsimin universitar, sipas procesit të Bolonjës./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono