Elbasan, konsumatorët frikë nga produktet ushqimore, falimentojnë fermerët

14:20 | 15/05/201914:200

Ndërsa në qytetin e Elbasanit konsumatorët nuk kanë besim në cilësinë e ushqimeve që blejnë dhe konsumojnë, në fshatra fermerët po falimentojnë. Ata thonë se po dëmtohen nga ky panik, në një kohë që shteti duhet të bëjë kontrolle tek burimet kryesore me qëllim që të qartësohet situata.

 

Konsumatorët i sillen vërdallë tregut me mosbesim.  Nuk kanë siguri për atë që blejnë dhe frikë për shëndetin e tyre. Ata mendojnë që nuk ka asgje bio, as fruta as perime, as mish. Por më të shqetësuar janë nga përdorimi i kimikateve dhe pesdicideve. Lajmet rreth këtij problemi i ka çoroditur.

“Të jemi të sinqertë, të sigurtë nuk ndihemi. njerëzit po sëmuren, miting nëpër spitale, pse ndodhin këto? nga ushqimet, tha një nga konsumatorët”, tha një prej konsumatorëve.

Por ndërsa konsumatorët janë të panikosur, fermerët po falimentojnë. Tonelata perime po shkojnë dem. Ata nuk gjejnë treg dhe detyrohen ti shkulin dhe ti hedhin në kanale. Thonë se nuk përdorin kimikate e pesticide jashtë normave, dhe për këtë të bëhen kontrolle nga shteti. Në fshatin Jagodinë të Elbasanit, shumë sera kanë dalë për asnjë fitim. Ata i konsiderojnë të ekzagjeruara lajmet e kohëve të fundit.

“Kryeministri thotë do ndiqen penalisht fermerët mirëpo të gjitha ato që fermeri merr dhe blen për kultivim nga shteti i merr, shteti i fut në vend”, thotë një nga fermerët.

Në Drejtorinë e  Autoritetit të Kontrollit të Ushqimit në Elbasan  grupet e punës gjenden si në ferma ashtu edhe në tregje. Ka patur ndëshkime për shumë individë e subjekte. Vetëm të martën u bllokuan 17.5 ton farë.  AKU njofton se nuk ka nevojë për  panik pasi çdo gjë është brenda parametrave dhe normave të Bashkimit Evropian./ABC News Albania 24/7

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono