Elbasan, kapen 4 bashkëpunëtorët e atentatit ndaj Lulzim Kullës

08:35 | 08/02/201808:350

Ndërkohë burimet e policisë i thanë ABC News se 5 persona të ndaluar në Elbasan dhe në Shkoder, dyshohet se jenë bashkëpunetorë në shpërthimin me eksploziv që ndodhi disa javë më parë në Shkoder. Shënjestër e këtij atentati dyshohet se ishte Lulzim Kulla, i cili mbeti i plagosur rëndë nga shpërthimi në lagjen “Rus”.

Sot në mëngjes këta persona të ndaluar janë dërguar në masa të larta sigurie në drejtorinë e Policisë së Shkodrës, ku po kryhen hetimet për shpërthimin e tritolit.

Nuk dihen ende emrat e të ndaluarve dhe nuk ka detaje se cili ka qenë roli i këtyre personave në shpërthimin e tritolit në Shkodër. Por sipas të dhënave të rezervuara, në Elbasan u gjet edhe makina që dërgoi në Shkodër, motorin ku u vendosën 900 gramë tritol. Ky grup u zbulua pasi hetuesit kanë këqyrur filmimet e disa kamerave në qytetin e Shkodrës.

Ndërsa bëhet e ditur se në operacionin e mbrëmshëm në Elbasan morën pjesë dhjetra forca Speciale, forcat RENEA që drejtoheshin nga drejtues të Krimeve të Rënda të Policisë së Shtetit dhe drejtues të Prokurorisë së Shkodrës.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono