Elbasan, bie zjarr në parkun e Krastës, zjarrfikësit në vendngjarje

14:27 | 16/09/201914:270

Një zjarr i fuqishëm ra në Parkun Kombëtar të Krastës në Elbasan. Për shuarjen e tij u angazhuan jo vetëm zjarrfikëset e Elbasanit, por edhe ato të qyteteve fqinje.

Pylli me pisha në Krastë të Elbasanit shpërtheu në flakë.

Vatra  u pa mesditën e kësaj të hëne në majën e kodrës.

Për pak minuta zjarri u përhap me shpejtësi, ndihmuar nga thatësira dhe era.

Në vendin e ngjarjes shkuan punonjës të repartit zjarrfikës, emergjencat civile në bashki dhe ato  të shërbimit pyjor.

Zjarrfikëset e patën  të pamundur të depërtonin deri në vatër për shkak të terrenit të thyer. Ndaj për të fikur flakët u punua me mjete rrethanore, kazma, lopata dhe pompa dore.

Në ndihmë të repartit zjarrfikës në Elbasan ishin  edhe zjarrfikëse të qyteteve fqinje. Kjo vatër konsiderohet e rrezikshme, jo vetëm për faktin se po dëmton kurorën e gjelbër, por edhe pse aty pranë ndodhen depot e ujit që furnizojnë gjysmën e qytetit të Elbasanit.

Kurse  në disa gropa dhe tunele mendohet se ka edhe municione të hedhura gjatë vitit 1997 të cilat përbëjnë rrezik shpërthimi.

Krasta konsiderohet mushkëria e qytetit të Elbasanit. Por gjatë viteve të fundit fatkeqësisht është goditur nga disa zjarre.  Më i madhi ishte ai i gushtit të vitit 2017 kur pothuaj e gjithë kurora u përfshi nga flakët duke shkaktuar dëme të pariparueshme./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono