El Clasico “mollë sherri”, La Liga kundër Federatës

14:17 | 23/10/201914:170

Federata Spanjolle e Futbollit (RFEF) vendosi që ndeshja Barcelona-Real Madrid të luhet me datë 18 dhjetor, që i bie ditë e mërkurë. Dy klubet kanë rëndë dakord për këtë datë, por kundër këtij vendimi ka dalë La Liga.

Me anë të një komunikate, La Liga ka deklaruar se nuk bie dakord me këtë zgjedhje, pasi preferon që dueli më i bukur i futbollit spanjoll të zhvillohet në fundjavë. Diçka e tillë ka lidhje me të drejtat televizive dhe fundjava dhuron më shumë shikueshmëri.

Datën 7 dhjetor ka propozuar La Liga. Kjo do të bënte që ndeshjet e asaj jave, Real Madrid-Espanyol dhe Barcelona-Mallorca të zhvillohen më 4 dhjetor, por RFEF ka vendosur që “El Clasico” të zhvillohet 11 ditë më vonë. Përballja mes dy ekipeve “big” ishte programuar të luhej me 26 tetor, por trazirat në Barcelonë detyruan organizatorët të shtyjnë ndeshjen. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono