Ekzekutohet me kallashnikov duke pirë kafe daja i Zamir Latifit

14:10 | 01/10/201914:100

Daja i Zamir Latifit, i cili mbeti i vrarë dy vjet më parë në një masakër në Lushnje, është ekzekutuar mëngjesin e sotëm në një lokal ku po pinte kafe i vetëm. Sipas policisë, dy persona kanë qëlluar me armë zjarri automatike në drejtim të Besnik Hidës, i cili ndërroi jetë në vend.

Vrasësit u treguan të pamëshirshëm me Besnik Hidën, i cili u ekzekutua duke pirë kafe mëngjesin e kësaj të marte në qytetin e Lushnjes.

Me breshëri kallashnikovi dhjetëra plumba u derdhën në trupin e tij. Koka iu shpua tej përtej, saqë pjesë të saj u shpërndanë nëpër mure. Një vrasje e egër për motive akoma të paqarta.

Policia po kërkon dy vetë, të cilët ishin të maskuar. Pika të shumta kontrolli janë ngritur në hyrje-dalje të qytetit, në rrugët Lushnje-Tiranë, Lushnje-Fier dhe Lushnje-Berat.

Një dëshmitar u tha hetuesve se pa makinën e ekzekutorëve. Pasi u bindën që shënjestra e tyre vdiq, u larguan me mjetin tip “Fiat” ngjyrë gri. Një makine e ngjashme u gjet e djegur pranë varrezave të makinave në Lushnje. Brenda saj edhe tre armë.

Familjaret e Besnik Hidës debatuan me policinë në vendin e ngjarjes. Ata pretendonin se prej dy javësh kishin dyshime për atentatit dhe nuk u morën masa. Kohë më parë viktimës i është bërë një atentat me tritol, por që shpëtoi.

Ai është daja i Zamir Latifit, të riut që mbeti i vrarë në një atentat në mes të Lushnjes në Tetor të vitit 2017. Një masakër e realizuar po me aq egërsi sa ndaj Hidës. Veç Latifit u vra edhe shoku i tij Jurgen Hoxha.

Ngjarja ndodhi ne një ambient në lagjen “Loni Dhamo”, në vendin e quajtur Ura e Përroit. Latifi dhe Hoxha ishin ne kafe me shokët e tyre Marius Xhepexhiu, i cili u plagos dhe Saimir Xhelilin. Ata u qëlluan me breshëri nga dy persona që u identifikuan nga policia, por qe nuk janë kapur akoma. Në trupin e Latifit u gjetën 35 plumba, kurse në trupin e Hoxhës, 7 plumba.

Ekzekutimi i Besnik Hidës dyshohet se ka lidhje me zinxhirin e hakmarrjeve në Lushnje. Por askush nuk di të tregoje cili ishte roli i tij në këtë histori vrasjesh./ABC NEws Albania

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono