Ekzekutohet dënimi me vdekje për një të burgosur në Teksas

13:27 | 22/08/201913:270

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është shënuar ekzekutimi i 12-te i dënimit me vdekje për këtë vit. I ekzekutuari ishtë një 48 vjeçar që akuzohej për vrasjen e një studenteje. Deri momentin e fundit ai vetëdeklarohej i pafajshëm për akuzat.

Në Teksas është ekzekutuar me vdekje një person i dënuar për rrëmbimin, përdhunimin dhe vrasjen e një studenteje universiteti në vitin 1998. Ekzekutimi i Leri Suearingen u krye me injeksion vdekjeprurës: por ai vetëdeklarohej gjithnjë i pafajshëm. Me Suearingen shkon në 12 numri i ekzekutimeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për këtë vit, nga të cilat katër janë kryer në Teksas. 12 minuta pas injeksionit ai u shpall i vdekur.

Departamenti për çështjet kriminale të Teksasit konfirmoi vdekjen e tij. Mediat amerikane raportuan se 48 vjeçari pretendonte pafajësinë. Avokatët e tij deklaruan se ADN-ja e gjetur në thonjtë e viktimës, nuk ishte e klientit të tyre por gjykata e lartë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës refuzoi të pezullonte ekzekutimin. Pak para ekzekutimit 48 vjeçari i kërkoi Zotit që t’I falte pasi ata nuk e dinin se cfarë po bënin.

I dënuar në vitin 2000, i dënuari kishte një marrëdhënie intime me studenten e re. Viktima u pa për herë të fundit me të në 8 dhjetor të vitit 1998, ndërkohë që gjurmë të saj u gjetën në automjetin e të dënuarit. Bashkëshortja e këtij të fundit deklaroi se kishte gjetur automjetin të kthyer përmbys ditën e zhdukjes së studentes. Trupi i viktimës u gjet në pyll disa javë më vonë nga disa gjuetarë. /ABC News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono