Ekstremistët vrasin 10 ushtarë në Pakistan

19:46 | 27/07/201919:460

Të paktën 10 ushtarë pakistanezë u vranë të shtunën në dy sulme të veçanta të militantëve, sipas burimeve të ushtrisë. Gjashtë ushtarë u vranë në sulmin e parë, kur militantët u futën nga Afganistani dhe qëlluan me zjarr një postë ushtarake pranë rajonit Gurbaz në Vaziristanin Verior.

Katër ushtarë të forcave speciale u vranë në sulmin e dytë gjatë operacioneve të bastisjes në provincën e Baluçistanit. Rrjeti taleban në Pakistan, i cili operon në mënyrë të pavarur nga talebanët në Afganistan, mori përgjegjësi për sulmin në Vaziristanin Verior.

Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin në Baluçistan.

Vaziristani Verior ishte vite më parë në qendër të vëmendjes në luftën kundër terrorizmit. Për herë të parë në fillim të këtij muaji në këtë zonë u zhvilluan zgjedhjet rajonale, një përpjekje për ta futur këtë rajon në rrjedhën e ngjarjeve politike aktuale pas konfliktit të tejzgjatur të nxitur nga forcat ekstremiste.

Shtetet e Bashkuara prej kohësh e konsiderojnë Vaziristanin Verior si strehë për talebanët, al-Kaidën dhe grupe të tjera ekstremiste. Pakistani e hedh poshtë këtë vlerësim të amerikanëve./VOA


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono