Ekspozita “Myrtis”, të luftojmë sëmundjet për fëmijë

21:07 | 14/09/201821:070

Historia e vajzës greke 2500 vjet më parë, Myrtis, vjen e rrëfyer përmes një ekspozite në Tiranë. Qëllimi kryesor i rikrijimit të fytyrës së saj gjetur në varrezat athinase ështëe dhënia e një mesazhi social, lufta e sëmundjeve tek fëmijët. Në vitin 1995, 30 shkencëtarë zbuluan shkaqet e vdekjes së 11 vjeçares në vitin 403 para krishtit nga ethet e tifos./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono