Ekspozita “Fuqia e vajzave të Ballkanit”, mesazhe kundër shtypjes së femrës

16:29 | 12/02/201916:290

75  vajza nga 5 vende të rajonit janë bërë bashkë në ekspozitën “Fuqia e vajzave të Ballkanit”. Me gjuhën e fotografisë ato dokumentojnë jetën, ëndrrat dhe perspektivat e tyre, ndërsa vendet e tyre përpiqen të bëhen pjesë e Bashkimit Evropian. Mesazhi kryesor i tyre është kundër shtypjes së femrës në rajon.

Të vëzhgosh jetën teksa po e jeton atë, është paksa e vështirë. Por 75 femra nga 5 vendet te Ballkanit  si Shqipëria , Kosova, Mali i Zi, Maqedonia dhe Serbia, janë përpjekur të dokumentojnë fytyrën e femrës përmes , ëndërrva, pikëpamjeve dhe shqetësimeve në ekspozitën fotografike “Fuqia e vajzave të Ballkanit”.

Barazia gjinore në Shkup si edhe në vende të tjera të bllkanit është ende e largët, edhe pse ka përmirësime sipas fotografes Arbnora Mehmeti e cila është bërë pjesë e ekspozitës . “Shtypja dhe dhuna ndaj grave dhe vajzave është prezente në rajon ndaj edhe ne sëbashku i themi stop”, shprehet Mehmeti./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono