EKSKLUZIVE/ Ky është qëndrimi i fundit i Holandës për hapjen e negociatave

10:20 | 15/10/201910:200

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian diskutojnë sot për zgjerimin. Ministrat e jashtëm të BE janë mbledhur sot në Luksemburg në një samit ku diskutohet për zgjerimin e Unionit. Pjesë e axhendës është edhe në dokument, sa i takon negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Pritet të ketë debate, pasi në takimin e djeshëm të ambasadorëve të përhershëm të vendeve anetare nuk u arrit një rezultat konkret. Mbetet për t’u parë si do të jetë sot qëndrimi i vendeve skeptike si Franca, Holanda dhe Danimarka.

Edhe pse nuk ka mbështetur ndarjen e rastit të Shqipërisë nga ai i Maqedonisë së Veriut, Franca nuk është treguar fleksibël, ndërsa Holanda ka insistuar për një përgjigje negative. Ndërkohë, Danimarka mbështet ndarjen e vendimmarrjes.

Holanda i përmbahet qëndrimit të saj, se Shqipëria nuk është gati për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Gazetarja Erisa Zykaj në Bruksel raporton ekskluzivisht për ABC News.

Ministri i punëve të jashtme Stef Blok ka përsëritur të njëjtin mesazh në anglisht para takimit të ministrave të jashtë në Luksemburg.

Stef Blok, ministri i jashëm i Holandës: “Qëndrimi hollandez është se çdo vend duhet të vlerësohet në bazë të meritave. Të dyja vendet kanë bërë shumë përpjekje. Lidhur me Maqedoninë e Veriut ne konsiderojmë se duhet të ndërmerret një hap i rëndësishëm siç është ligji për Prokurorinë Speciale dhe nëse ky kusht përmbushet atëherë ne mendojmë se negociatat e anëtarësimit mund të fillojnë. Lidhur me Shqipërinë, ne mendojmë se ka ende punë për të bërë dhe se vendi nuk është gati për hapjen e negociatave”.

Pra, nëse ligji për prokurorinë speciale nuk aprovohet, nuk ka dritë jeshile për Maqedoninë ?

Stef Blok, ministri i jashtëm i Holandës: “Vendi duhet ta aprovojë këtë ligj gjithsesi, se është një kriter në kuadrin e shtetit ligjor dhe këto kritere janë të rëndësishme në procesin e anëtarësimit të vendeve aspirante në BE”.

 A nuk po i dërgoni mesazhin e gabuar rajonit duke kërkuar kaq shumë kritere?

Stef Blok, ministri i jashtëm i Holandës: “Nuk ka ndryshim të kritereve. Sinjali është që negociatat e anëtarësimit mund të fillojnë kur vendet të përmbushin kushtet. S’ka asgjë të re, është e ndershme dhe e drejtë”.

Ministrja e jashtme e vendit që mban presidencën e Bashkimit Europian, Finlandës, Tytti Tuppurainen shprehu angazhimin për të  mbështetur procesin e zgjerimit.

Tytti Tuppurainen, ministre e punëve të jashtme të Finlandës:  “Ne kemi zgjerimin sot në axhendë dhe si presidencë e Bashkimit Europian jemi të angazhuar tërësisht për të mbështetur procesin e zgjerimit. Sot pres një sinjal të Bashkimit Europian për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, se ç’duhet të bëjë Europa, pasi ne kemi angazhime dhe duhet t’i përgjigjemi vendeve të Ballkanit”.

Mbledhjen e sotme të Ministrave të Jashtëm të Bahskimit Europian, ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj e cilëson mjaft të rëndësishme.

“Sot Bashkimi Europian përballet me një zgjedhje historike. Vendimi i sotëm do të jetë një provë e aftësisë për të realizuar premtimet e tij dhe për të parë të ardhmen. Shqipëria ka ndërmarrë reforma gjyqësore ambicioze dhe të guximshme duke u shndërruar në shteg në rajon. Tani është koha për të hapur bisedimet e pranimit”, shkruan Cakaj Në Tuiter.

George Ciamba,ministri i jashtëm rumun: “Eshtë një ditë e rëndësishme për kredibilitetin e Bashkimit Europian. Sinqerisht, ne duhet të japim një lajm të mirë për hapjen e negociatave. Nëse kjo nuk zgjidhet, kredibiliteti i zgjerimit do të vihet në dyshim. Ne si presidencë e shkuar e Bashkimit Europian e kemi përgatitur këtë dosje, për të pasur një konkluzion pozitiv për hapjen e negociatave shpejt me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Ne vendosëm shinat, por në fund do  jetë një vendim politik”.

Sipas tij, jë vonesë tjetër mund të ngadalësojë. prishë përparimin dhe reformat, nënvlerësimin e besueshmërisë dhe rritjen e rrezikut të rivalëve strategjikë në #ËB. Kjo është ora e Evropës. Ne nuk kemi nevojë për një të ngushtë, të izoluar, të brendshëm dhe të shkëputur – por një që është e hapur, e drejtë dhe një fener shprese në periudha të trazuara. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono